آشنایی با بیت‌کوین‌کش و نحوه پیدایش آن!

آشنایی با بیت‌کوین‌کش و نحوه پیدایش آن!

راهنمای مطالعه

در حدود 11 سال از معرفی بیت کوین (BTC) می‌گذرد و در حال حاضر این رمز ارز قدرتمند‌تر از هر زمان دیگری است. این روزها بیت کوین نه تنها اولین بلکه گران‌قیمت‌ترین، پایدارترین و معروف‌ترین رمزارز جهان است. با این وجود بیت کوین هنوز کاملا بی‌عیب و نقص نیست و رمز ارزهای مطرح دیگری همچون بیت‌کوین‌کش (BCH) و اتریوم (ETH) پا به میدان گذاشته اند. یکی از مشکلات دائمی این رمزارز قابلیت انعطاف پذیری آن بود. اگر بخواهیم واضح‌تر بگوییم، منظور اندازه بلاک‌ها برای ذخیره‌سازی تراکنش‌ها است. ظرفیت هر بلاک، از زمان ایجاد بیت کوین به ۱ مگابایت محدود شد. این محدودیت تأخیرهای قابل‌ملاحظه‌ای را در مدت زمان پردازش هر تراکنش ایجاد کرد و همین امر منجر به محدود شدن شبکه از نظر تعداد تراکنش‌ها شده‌است.

اما روال کار در بیت‌کوین‌کش به کلی متفاوت است. تفاوت اصلی بیت‌کوین‌کش با دیگر نسخه‌ها در این است که این رمزارز اندازه بلاک‌ها را از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت افزایش داده‌است. هدف نهایی از روی کار آمدن این رمزارز افزایش ظرفیت تعداد تراکنش‌هایی است که در شبکه انجام می‌شوند. این رمزارز امیدوار است که بالاخره قادر به رقابت با حجم تراکنش‌هایی باشد که از سوی غول‌های بزرگی همچون پی‌پال و ویزا صورت می‌گیرد. بیت‌کوین‌کش در آگوست ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد و از آن زمان به یکی از موفق‌ترین زیرشاخه‌های بیت کوین تبدیل شده‌است.

نحوه ی شکل گیری

ظرفیت ۱ مگابایتی هر بلاک در آغاز به منظور کاهش احتمال حملات و کلاه‌برداری‌ها در نظر گرفته شد. این در حالی بود که در آن زمان تعداد تراکنش‌هایی که انجام می‌شد چندان زیاد نبود و به همین دلیل این محدودیت مشکلی در شبکه ایجاد نمی‌کرد.

این محدودیت همگام با معروف شدن هرچه بیش‌تر بیت کوین سبب شد که بلاک‌ها روی یکدیگر انباشته شوند. اما در ماه می ۲۰۱۷ هم‌زمان با دریافت گزارش‌هایی از سوی کاربران مبنی بر اینکه مجبور هستند ۴ روز برای تأیید تراکنش‌های خود منتظر بمانند، این وضعیت به کلی از کنترل خارج شد.

کاربران از این شانس برخوردار بودند که با پرداخت کارمزد بیش‌تر سرعت تأیید تراکنش‌ها را افزایش دهند. اما چنین رویکردی در مقابل تراکنش‌هایی که با کارمزد کمتر انجام می‌شدند عملا بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت، بی‌مصرف کرد. به عنوان مثال پرداخت هزینه ساندویچ یا یک فنجان قهوه با بیت کوین در عمل موفقیت‌آمیز نبود؛ چراکه پرداخت هزینه یک فنجان قهوه ۳ دلاری مستلزم پرداخت ۱۵ دلار کارمزد بود. در غیر این صورت فروشنده پولی را دریافت می‌کرد که قابل خرج شدن نبود.

جامعه بیت کوین برای حل این مشکل به دو راهکار کلی روی آورد: استفاده از بیت کوین بدون محدودیت و SegWit.

بیت کوین بدون محدودیت و SegWit

بیت کوین بدون محدودیت به کلی مشکل محدودیت اندازه بلاک‌های بیت کوین را از بین می‌برد. بسیاری از ماینرها از این روش استقبال کردند؛ چرا که عدم محدودیت در اندازه بلاک‌ها از انباشته شدن بلاک‌ها جلوگیری می‌کند؛ اما درآمد ماینرها به ازای هر بلاک نیز افزایش پیدا می‌کند.

اگرچه بسیاری از توسعه‌دهندگان، مخالف استفاده از این راه‌کار بودند. آن‌ها گمان می‌کردند که استفاده از این روش ماینرها را از رده خارج می‌کند که این امر در نهایت منجر به ایجاد مرکزیتی مشتمل بر تجارت‌های بزرگ در جهان می‌شود. راه حل SegWit نیز پیشنهاد داد که بخشی از اطلاعات موجود در فایل‌های جداگانه‌ای در خارج از شبکه بلاک چین ذخیره شوند. توسعه‌دهندگان بر این باور بودند که این کار بخش زیادی از حافظه شبکه را آزاد می‌کند و به این ترتیب تراکنش‌های بیشتری در هر بلاک گنجانده می‌شوند و از این گذشته زمان تایید تراکنش‌ها نیز به شدت کاهش می‌یابد. اما بسیاری از مردم بر این باور بودند که این راهکار در مقابل بیت کوین بدون محدودیت یک راهکار جایگزین موقت و پیچیده است.

در نتیجه به دنبال یک توافق همه جانبه پروتکلی به نام SegWit2x روی کارآمد. راه‌اندازی این پروتکل به معنای انباشتن بخشی از اطلاعات در خارج از شبکه و همین‌طور افزایش اندازه هر بلوک به ۲ مگابایت بود. این پروتکل در اول آگوست ۲۰۱۷ و پس از اینکه ۹۵ درصد از ماینرها به اعمال این طرح رای مثبت دادند، به کار گرفته شد. اگرچه افزایش حجم هر بلاک بلافاصله پس از تصویب این پروتکل صورت نگرفت؛ برای بسیاری از مردم این راهکار بیشتر به تعویق انداختن یک مشکل بود و نه رفع آن.

از این گذشته به نظر می‌رسید که این تصمیم تنها نیاز کسانی را رفع کرده‌است که از بیت کوین به عنوان فرصتی برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کردند و نه به عنوان یک سیستم پرداخت، در حالی که بیت کوین با هدف تبدیل شدن به یک سیستم پرداخت ایجاد شده‌است.

شروع به کار بیت‌کوین‌کش

در جریان روند آتی کنفرانس نهم در هلند، نخستین نسخه بیت کوین کش با نام بیت کوین ABC از سوی مهندس سابق فیس‌بوک، آمری سچت (Amaury Séchet) معرفی شده‌است.

او به همراه تیمی از توسعه‌دهندگان تصمیم گرفتند که پروتکل SegWit2x را کنار بگذارند و گنجایش هر بلاک را تا ۸ مگابایت افزایش دهند. این تغییر شدید منجر به ایجاد شاخه جداگانه‌ای از شبکه اصلی بیت کوین شد. به همین دلیل آنها اعلام کردند که در تاریخ ۱ آگوست ۲۰۱۷ فرآیند جدیدی در شرف وقوع است.

برای افزایش اطلاعات کسانی که با این مفهوم آشنا نیستند، باید بگوییم که هارد فورک تنها راه‌کار شناخته شده از سوی توسعه‌دهندگان برای به‌روز‌رسانی نرم‌افزار بیت کوین است که در حال حاضر استفاده می‌شود. توسعه‌دهندگان در همین راستا شبکه را به دو دسته تقسیم کردند که به خلق بلاک چین جدیدی با قوانین متفاوتی منجر شده است. تاریخچه این دو بلاک چین تا بلاکی که فورک پس از آن روی داده‌، کاملا مشابه است. از این نقطه به بعد ادامه بقای این دو سیستم کاملا مستقل از یکدیگر خواهد بود.

پس از جدایی دو شبکه هر کسی که قبل از وقوع فورک مالک حجم مشخصی از بیت کوین بوده‌است، به همان اندازه رمز ارز بیت‌کوین‌کش را در اختیار خواهد داشت.

این رمز ارز جدید به سرعت با استقبال سرمایه‌گذاران روبه‌رو شد. این استقبال تا اندازه‌ای بود که تنها در پایان روز اول این رمزارز پس از بیت کوین و اتریوم به سومین رمزارز محبوب از نظر میزان سرمایه‌گذاری تبدیل شد.

آیا استفاده از بیت کوین کش ارزان‌تر از بیت کوین تمام می‌شود؟

در یک کلام باید بگوییم: بله. هزینه در حال افزایش کارمزدهای بیت کوین، یکی از اصلی‌ترین دلایل به وجود آمدن بیت‌کوین‌کش بود. یک نسخه آزمایشی در این باره در دسامبر ۲۰۱۷ به اجرا گذاشته شد. این آزمایش نشان داد که هزینه کارمزد بیت کوین کش از هزینه کارمزد تراکنش‌های انجام شده در شبکه اصلی بیت کوین ۹۹.۵۶ درصد ارزان‌تر است.

درست در پایان سال ۲۰۱۷ مردم به طور متوسط ۲۸ دلار برای جابه‌جایی  بیت کوین کارمزد پرداخت می‌کردند. فردی مدعی شد که برای ارسال بیت کوین‌هایی به ارزش ۲۵ دلار مجبور به پرداخت کارمزد ۱۶ دلاری شد.

انتقادهای وارد بر هارد فورک

در جهان رمزارز هارد فورک از آن دسته رویدادهایی است که دردسرهای زیادی را به دنبال دارد. بسیاری از مردم بر این باور هستند که این کار در تضاد با طبیعت بدون تغییر بلاک چین است و با این قانون که «کدها همان قوانین هستند» تفاوت‌های بسیاری دارد.

زمانی‌که صحبت از این هارد فورک به‌خصوص می‌شود، بسیاری از منتقدان نگران این موضوع هستند که قدرت محاسباتی مورد نیاز برای پردازش بلاک‌هایی با اندازه بزرگ‌تر، ماینرهای خرد را از صحنه خارج کند. این بدان معنا است که قدرت تصمیم‌گیری در اختیار شرکت‌های قدرتمند قرار می‌گیرد که از توانایی پرداخت این هزینه‌ها و تأمین تجهیزات لازم برمی‌آیند. این امر در نهایت منجر به ایجاد یک مرکزیت قدرتمند در شبکه بلاک چین می‌شود. در نهایت در حالی که هر کسی که مالکیت بیت کوین را در اختیار داشت قبل از جدا شدن بلاک چین تعدادی رمز ارز بیت کوین کش در ازای موجودی بیت کوین خود دریافت می‌کرد، برخی از کاربران نظراتی از این دست را منتشر کرده‌اند که این کار تنها سناریویی به منظور پول‌سازی هرچه بیش‌تر بوده‌است. در حقیقت هارد فورک منجر به ایجاد شرایطی نظیر دوبار خرج کردن موجودی شد. چرا که امکان انجام دو تراکنش از یک والت و با استفاده از یک کلید ثابت میسر شده‌است.

راجر ور (Roger Ver)

راجر ور یک سرمایه‌گذار برجسته و یکی از اولین کسانی است که بیت کوین را پذیرفت. او بیش از ۱ میلیون دلار را در استارت‌آپ‌های بر پایه بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌است. وی همچنین مدیر عامل اجرایی Bitcoin.com و یکی از ۵ بنیان‌گذار مؤسسه بیت کوین است. او بیش از ۱ میلیون دلار بیت کوین را به این مؤسسه اهدا کرده‌است. ور بیت کوین را ابزاری برای دست‌یابی به آزادی اقتصادی قلمداد می‌کند. در جامعه رمزارز او را با نام مسیح بیت کوین می‌شناسند.

اما این روزها راجر ور از بیت‌کوین‌کش دفاع می‌کند. او در آخرین مصاحبه انجام شده با Cointelegraph از بیت کوین کش به عنوان بیت کوین واقعی یاد کرده‌است. او مدعی شد که بیت کوین کش در ادامه، بازار سرمایه بزرگ‌تر، حجم معاملات و کاربران بیش‌تری را در مقایسه با بیت کوین در اختیار خواهد داشت. گفته می‌شود که راجر ور بخش اعظم سرمایه خود در بازار رمزارزها را در بیت کوین کش سرمایه‌گذاری کرده‌است. همین امر نشان‌دهنده ایمان و اعتماد او به این رمزارز جدید است.

آیا قیمت بیت کوین کش به قیمت بیت کوین وابسته است؟

بیت‌کوین‌کش کاملا از بیت کوین مستقل است. به همین دلیل قیمت این رمز ارز هیچ ارتباطی با قیمت بیت کوین ندارد. اگرچه باید بدانید که بیت کوین همچنان رمز ارز حاکم بر جهان است و بیش‌ترین محبوبیت را در اختیار دارد. بنابراین اگر شرایط بحرانی ایجاد شود، به احتمال زیاد اکثریت جامعه رمزارزها روند قیمتی بیت کوین را سرلوحه خود قرار خواهند داد.

منبع: Cointelegraph

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت