آشنایی با رمزارز سولانا و دلایل رشد چشمگیر قیمت این رمزارز!

بدون شک رمزارز سولانا (SOL) یکی از موضوعات اصلی بازار رمزارز در ماه اخیر بود. این رمزارز تنها در یک ماه گذشته (در زمان نگارش این مقاله) با 350 درصد بازدهی همراه بود و به سقف قیمتی جدیدی رسید. سولانا که به عنوان اتریوم (ETH) بعدی از آن یاد می‌شود، در روند اخیر بازار، عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت. اما شاید جالب باشد که بدانیم چه اتفاقی افتاده و چرا این رمزارز خاص توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است؟

آشنایی با سولانا

همانند شبکه اتریوم که میزبان رمزارز ETH است، سولانا نیز یک شبکه‌ی بلاک‌چین بوده که توکن رمزارز SOL بر روی آن فعالیت دارد. سولانا در هفته‌های اخیر عملکرد بسیار خوبی داشته و اکنون ارزش کل بازار رشد چشمگیری داشته است. سرعت رشد این رمزارز به قدری چشمگیر بود که توانست خود را بین 10 رمزارز بزرگ بازار مطرح کند.

چگونه این رمزارز کمتر شناخته شده اینطور رکورد شکنی کرده است؟

شور و هیجان NFT‌ به سولانا کمک کرد

در ماه گذشته شبکه سولانا با ایجاد توکن NFT پروژه Degenerate Ape Academy بر روی شبکه‌ی خود رسماً به حوزه NFTها ورود کرد و همین موضوع را می‌توان یکی از دلایل مهم رشد چشمگیر قیمت این رمزارز عنوان نمود. راه‌اندازی این NFT به قدری موفقیت‌آمیز بود که تنها در ده دقیقه‌ی اول، ۱۰ هزار تصویر از میمون‌های کارتونی آن به فروش رسید. از آنجاییکه مردم برای خرید این تصاویر به توکن SOL نیاز داشتند، قیمت این توکن به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرد.

سولانا به عنوان روشی برای انجام امور مالی غیرمتمرکز

یکی از دلایل دیگر افزایش قیمت این آلت‌کوین، نقش قابل اطمینان آن در دنیای امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای (DeFi) است. تمرکز اصلی سولانا نیز مانند اتریوم بر روی قراردادهای هوشمند است. این قراردادها برنامه‌هایی هستند که در صورت ایجاد شرایط پیش‌فرض بر روی بلاک‌چین پیاده‌سازی شده و بدون کمک هیچگونه نهاد مالی، واسطه‌ها را حذف می‌کنند.

در اینجا سوالی مطرح می‌شود که : سولانا به عنوان یک رمزارز جدید چه پتانسیلی دارد که اتریوم – دومین رمزارز بزرگ جهان – از آن بهره‌مند نیست؟

سولانا ارزان‌تر و سریع‌تر از اتریوم است. سرعت تراکنش‌های آن ۵۰ هزار تراکنش در ثانیه است در حالیکه سرعت تراکنش‌های اتریوم ۲۰ تا ۳۰ هزار تراکنش در ثانیه است. فیورِنزو مانگانیِلو (Fiorenzo Manganiello)، مدیر شرکت سرمایه‌گذاری لیان (LIAN)، اظهار کرده است که در ماه گذشته شبکه‌ی Pyth  بر روی سولانا عملیاتی شده که به تحکیم و تقویت دنیای دیفای کمک می‌کند. دیفای یکی از معدود شتاب‌دهنده‌هایی است که مسیر را برای رشد قیمت سولانا هموار می‌کند.

سرنوشت سولانا به کجا خواهد کشید؟ آیا ارزش این رمزارز هم مثل بسیاری از رمزارزهای دیگر در ابتدا به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده، همه آن را خریداری می‌کنند و بعد از مدتی قیمت‌ آن سقوط خواهد کرد؟ نمی‌توان اظهار نظر دقیقی در این مورد کرد. رونق و رکود بخشی از بازار رمزارز است، همانطور که ریسک سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین نیز این موضوع را ثابت می‌کند. اگرچه پیچیدگی‌های سرمایه‌گذاری و فهم رمزارزها اثبات شده است اما هنوز هم این بازار موقعیت‌های بکری دارد و نمی‌توان آن را کاملاً کنار گذاشت.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.