آشنایی با سرمایه‌گذاری در عرضه‌های اولیه‌ در بازار رمزارز!

آیا قصد سرمایه‌گذاری در رمزارزها را دارید؟ یکی از روش‌های پیشنهادی برای این کار، سرمایه‌گذاری در عرضه‌های اولیه (ICO) است. این کوین‌ها از طریق عرضه‌ی اولیه به بازار عرضه می‌شوند.

رمزارزهایی که عرضه‌ی اولیه می‌شوند فرصت خوبی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند؛ چرا که قبل از معامله شدن در بازار و برای جلب توجه معامله‌گران، با قیمت کم عرضه می‌گردند. بنابراین، بیشتر این توکن‌ها وقتی به بازار عرضه می‌شوند، تقاضای زیادی برای آن‌ها وجود دارد و معامله‌گرانی که در ابتدای عرضه آن‌ها را خریداری کرده‌اند، می‌توانند این توکن‌ها را با سود بفروشند.

اگرچه عرضه‌ی اولیه فرصتی طلایی برای سرمایه‌گذاری در اختیار افراد قرار می‌دهد، اما باید توجه داشت که همه‌ی آن‌ها واقعی و قابل اعتماد نیستند. جوزف لوبین (Joseph Lubin) یکی از بنیان‌گذاران رمزارز اتریوم (ETH) و بِرَد گارلینگ هَوس (Brad Garlingehouse) مدیر عامل رمزارز ریپل (XPR) اظهار تاسف کرده‌اند که بیشتر عرضه‌های اولیه‌ای که وجود دارند، جعلی و به منظور کلاهبرداری هستند.

آشنایی با عرضه‌ی اولیه

عرضه‌ی اولیه روشی برای افزایش سرمایه‌ی پروژه‌ها و کسب‌و‌کارها برای فروش توکن‌ها در ازای دریافت ارز فیات (fiat) یا رمزارزها می‌باشد. از آنجایی‌که عرضه‌های اولیه تحت نظارت هیچ سازمانی نیستند، کسب‌وکارها می‌توانند به سرعت و بدون پشت سر گذاشتن مراحل سختی که وام دهندگان معمولی مانند بانک‌ها مطرح می‌کنند، سرمایه‌ی خود را افزایش دهند.

نحوه‌ی انتخاب بهترین عرضه‌ اولیه‌ی توکن برای سرمایه‌گذاری

اولین قدم برای سرمایه‌گذاری در عرضه‌ی اولیه‌ی توکن، انتخاب عرضه‌ی اولیه‌ی درست است. اما این انتخاب کار آسانی نیست زیرا عرضه‌های اولیه با سرعت تراکنش‌های بالا وارد بازار می‌شوند. در ادامه به مراحل انتخاب عرضه‌ اولیه‌ی مناسب برای سرمایه‌گذاری می‌پردازیم:

  • ترکیب تیم عرضه‌ی اولیه را ارزیابی کنید

بررسی تیم ارائه کننده‌ی عرضه‌ی اولیه اطلاعات مهمی درباره‌ی میزان جدیت پروژه در اختیار شما قرار می‌دهد. برای این کار، اعضای تیم توسعه و تیم نظارت را بررسی کنید تا هویت و موفقیت‌هایی که در گذشته کسب کرده‌اند را بدانید.

جزئیات مربوط به اعضا را نیز می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین و یا شرکت‌هایی که در حال حاضر در آن‌ها کار می‌کنند، به دست بیاورید. حتی می‌توانید از طریق همین شبکه‌های اجتماعی به آن‌ها دسترسی داشته و با آن‌ها صحبت کنید.

هدف از این کار آگاهی از تعهد اعضا، مهارت‌ها و توانایی آن‌ها برای کمک به رشد پروژه در مسیر پیشرفت است. اگر در خلال این ارزیابی‌ها متوجه شدید که اعضا به دلیل کارهای مربوط و غیرمربوط به رمزارز که قبلا انجام می‌داده‌اند، در جامعه دارای بازخورد منفی هستند،‌ توصیه می‌کنیم که از سرمایه‌گذاری در این توکن‌ها صرف‌نظر کنید.

  • وایت پیپر پروژه را بررسی کنید

توکن عملا همان پروژه‌ای است که به آن مربوط است. بنابراین، توصیه می‌کنیم فقط در عرضه اولیه‌ی توکنی سرمایه‌گذاری کنید که بر مبنای پروژه‌ای با پتانسیل بالا باشد. برای آگاهی بیشتر از پروژه‌ی مربوط به توکن مدنظر، باید وایت پیپر(white paper) آن را بخوانید.  

وایت پیپر گزارش قابل اعتمادی است که خواننده را از مشکل موجود و همچنین روش پروژه برای حل آن، مطلع می‌سازد. این گزارش جزئیاتی از پروژه، توکن‌ها و نحوه‌ی توزیع آن‌ها ارائه می‌دهد. سازندگان عرضه‌ی اولیه به این دلیل از وایت پیپر استفاده می‌کنند که توضیح بدهند چرا یک سرمایه‌گذار باید با خرید توکن‌ها به پروژه‌ی آن‌ها ملحق شود.

اگر از طریق وایت پیپر مطلبی را در مورد پروژه متوجه نشدید، می‌توانید آن را با تیم توسعه مطرح کنید. قبل از هرگونه تصمیم برای سرمایه‌گذاری، حتما در مورد کوچکترین جزئیات مربوط به عرضه‌ی اولیه و پروژه سوال کنید.

  • مطالبی که در پلتفرم‌های  اجتماعی در حوزه‌ی رمزارز مطرح می‌شوند را پیگیری کنید

پلتفرم‌های اجتماعی مانند ردیت (Reddit) و بیت‌کوین‌ تاک (Bitcointalk)  از جمله منابع اطلاعاتی معتبر برای افرادی هستند که می‌خواهند از رمزارزها اطلاعاتی داشته باشند. این پلتفرم‌ها می‌توانند پروژه‌ها را از زوایای متفاوتی بررسی کرده و نتایجی به دست بدهند که برای سرمایه‌گذاری در رمزارزها بتوان به آن‌ها اعتماد کرد. در این پلتفرم‌ها می‌توانید سوالی را در مورد عرضه‌ی اولیه‌ی مورد نظرتان بپرسید و منتظر پاسخ‌های دیگران باشید و یا گزارش‌های قبلی را مطالعه کنید.

دقت کنید که حتی با وجود این پلتفرم‌ها در حوزه‌ی رمزارز، ممکن است به برخی جریانات فکری برخورد کنید که تلاش می‌کنند یک عرضه‌ی اولیه را به صورت مثبت جلوه دهند. در نتیجه، فقط باید به گزارش‌هایی توجه کنید که منطبق با ارزیابی‌های شخصی و حرفه‌ای باشند.

  • برنامه‌ی طولانی مدت استفاده از سرمایه را بررسی کنید

به عنوان یک سرمایه‌گذار می‌توانید پتانسیل یک پروژه را با بررسی برنامه‌ی طولانی مدت استفاده از سرمایه‌ی آن که در زمان عرضه‌ی اولیه منتشر می‌شود، حدس بزنید. بهتر است در عرضه اولیه‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که سرمایه‌های خود را مستقیما برای توسعه‌ی پروژه استفاده می‌کنند. پیشرفت ثابت یک پروژه‌ی رمزارز به افزایش ارزش توکن‌ها و بازده بالا کمک می‌کند.

کسب سود با خرید عرضه‌ی اولیه

بعد از اینکه عرضه اولیه‌ی مناسب را تشخیص دادید، از راه‌های مختلفی می‌توانید از آن سود ببرید. توجه داشته باشید که استراتژی انتخاب شده به اهداف شخصی‌تان بستگی دارد که آیا می‌خواهید کوین‌ها را سریعاً بفروشید و یا مدت طولانی‌تری آن‌ها را نگه دارید.

  • وقتی قیمت بالا رفت توکن‌ها را بفروشید

بهترین راهکار این است که توکن‌ها را با کمترین قیمت در طول عرضه اولیه خریده و در زمان افزایش قیمت آن‌ها را بفروشید. ازآنجایی‌که در طول عرضه اولیه منابع محدودی از توکن‌ها در بازار عرضه می‌شوند، افراد کمی هم می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

زمانی که توکن‌ها به بازار عرضه می‌شوند، افزایش تقاضا از سوی افرادی که فرصت خرید توکن را نداشتند باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود. این بهترین فرصت برای فروش و بازگشت سرمایه‌ی شماست.

  • توکن‌ها را در بازارها معامله کنید

به جای اینکه با فروش سریع توکن‌ها به محض عرضه‌ی آن‌ها به بازار به سود برسید، بهتر است این توکن‌ها را در بازارهای مختلف معامله کنید. معامله‌ی رمزارزها شامل پوزیشن‌های کوتاه و بلند مدت در روند بازار است.

باید در نظر داشته باشید که بازار رمزارز می‌تواند به شدت پرنوسان و بی‌ثبات باشد. بنابراین، معامله‌گران باید پیش‌بینی روندهای بازار و استفاده از ویژگی‌های مهمی مانند تعیین حد ضرر برای کاهش ریسک‌ها را آموزش ببینند.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید در عرضه‌ اولیه‌ی رمزارز سرمایه‌گذاری کنید، بهتر است وارد بازارهای کوچک تخصصی و متمرکز شده و از سودهای سرشار حاصل از آن بهره‌مند شوید. عرضه‌ی اولیه این امکان را به سرمایه‌گذاران می‌دهد که ارزهای دیجیتال را با قیمت‌های کم خریداری کرده و بعد از افزایش قیمت، آن‌ها را بفروشند و یا برعکس.

با این وجود باید دقت کنید که سرمایه‌گذاری در عرضه‌های اولیه، ریسک‌هایی را نیز به دنبال دارد. در اینجا شاید بپرسید که آیا باید در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنم؟ اگر پاسخ به این سوال مثبت باشد، باید تمرین‌های زیر را برای سرمایه‌گذاری در رمزارزها در نظر بگیرید:

  • فقط روی چیزی که تحمل از دست دادن آن را دارید سرمایه‌گذاری کنید.
  • سرمایه‌ی خود را در دارایی‌های مختلف پخش کنید.
  • برای سرمایه‌گذاری در عرضه اولیه‌ی توکن‌ها پول قرض نکنید.

توجه داشته باشید که صرف نظر از ریسک‌های موجود، زمان سرمایه‌گذاری در رمزارزها فرارسیده است. بنابراین سعی کنید از دیگران عقب نیفتید. برای تشخیص عرضه اولیه‌‌ی توکن‌های مطلوب از دستورالعمل‌های بالا استفاده کنید و مقداری از سرمایه‌ی خود را برای خرید آن‌ها کنار بگذارید.

5/5 (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.