آشنایی با شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز!

شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز شبکه‌هایی هستند که در آن داده‌ها و محتوا‌های ارسالی کاربران به‌جای سرورهای متمرکزی که توسط یک شرکت کنترل می‌شوند، بر یک بلاک چین و سرورهای مستقل ذخیره می‌شوند.

راهنمای مطالعه

درحالی‌که پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی وب 2 دارای مزایا و چالش‌هایی هستند، فناوری وب 3 می‌تواند فضا را به شدت بهبود بخشد. گل سرسبد کلیدی این تغییر، شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز هستند – نوعی شبکه اجتماعی نوظهور که به شیوه‌ای غیرمتمرکز عمل می‌کند. این امر به حفظ حریم خصوصی و امنیت بیشتر کمک کرده و به کاربران امکان کنترل داده‌ها، هویت دیجیتال و محتوای خود را می‌دهد و درعین‌حال موجب تقویت شفافیت می‌شود. چرا که هر شخصی می‌تواند داده‌های ارسالی را در هر زمان مشاهده کند.

هدف پلتفرم‌های اجتماعی مبتنی بر بلاک چین، ترویج آزادی بیان و ایجاد مقاومت در برابر سانسور بدون دست‌کاری و یا کنترل محتوا توسط مقام مرکزی است. علاوه بر این، هیچ شخص ثالثی نمی‌تواند داده‌های کاربر را داشته باشد، جمع‌آوری یا بفروشد.

همچنین، شبکه‌های اجتماعی وب 3 اغلب از توکن‌های قابل تعویض و غیرقابل تعویض به‌عنوان راه‌های جدید برای کسب درآمد از محتوا استفاده می‌کنند. بنابراین، شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز تنها یک تغییر در زیرساخت پلتفرم‌های متمرکز وب2 نیستند. بلکه چنین شبکه‌هایی روش کسب درآمد شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی را نیز تغییر می‌دهند.

شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز چگونه عمل می‌کنند؟

شبکه‌های اجتماعی وب3 از بلاک چین برای ذخیره و مدیریت پلتفرم، داده‌ها و محتوای آن استفاده می‌کنند.

در ادامه اجزای اساسی و یک نمای کلی از نحوه عملکرد یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز آورده شده است:

ذخیره‌سازی غیرمتمرکز و شفاف داده‌ها

بلاک چین به لطف ماهیت شفاف و رمزنگاری آن، اعتماد را به حریم خصوصی شبکه‌های اجتماعی بازمی‌گرداند. همچنین، شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر بلاک چین، داده‌ها را به‌طور جداگانه بین چندین گره مستقل مختلف ذخیره می‌کنند. بنابراین، داده‌های کاربر، مانند تصاویر پروفایل، اطلاعات، پست‌ها و تعاملات، به‌صورت غیرمتمرکز در سراسر شبکه ذخیره می‌شوند.

قراردادهای هوشمند

شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز با قراردادهای هوشمند قدرت می‌گیرند. کد قرارداد به عنوان پشتوانه این پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی عمل می‌کند و منطق تجاری آن‌ها را مشخص می کند.

مکانیزم

مکانیزم اجماع، مانند اثبات سهام (PoS) یا اثبات کار (PoW)، برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد اعتماد و امنیت در شبکه استفاده می‌شود.

اقتصاد رمزی

یکی از مؤلفه‌های اقتصاد رمزی که به کسب درآمد از شبکه اجتماعی غیرمتمرکز کمک می‌کند، ارز دیجیتال است. اغلب برای تشویق شرکت‌کنندگان در شبکه‌های اجتماعی و پاداش دادن به آن‌ها با توکن‌هایی برای سازندگان محتوا استفاده می‌شود.

برنامه‌های غیرمتمرکز 

بسیاری از شبکه‌های اجتماعی وب3 به‌عنوان برنامه‌های غیرمتمرکز در دسترس هستند یا از برنامه‌های غیرمتمرکز در پس آن‌ها پشتیبانی می‌کنند که خدمات و عملکردهای اضافی مانند پرداخت‌ها، NFT  و موارد دیگر را ارائه می‌دهند.

احراز هویت امن کاربر

کاربران شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز، مانند کاربران اکثر خدمات وب 3، از طریق زیرساخت کلید عمومی امن شناسایی و احراز هویت می‌شوند.

مکانیزم‌های مقاومت در برابر سانسور

کاربران پلتفرم رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز می‌توانند هرگونه محتوایی را بدون در نظر گرفتن جانب احتیاط در شبکه منتشر و به اشتراک بگذارند. هیچ شخص ثالث متمرکزی نمی‌تواند عبارات آن‌ها را سانسور کند و محتوای آن‌ها را حذف یا تغییر دهد.

ویژگی‌های فوق با هم کار می‌کنند تا یک تجربه شبکه اجتماعی ایمن‌تر، شفاف‌تر و کاربر محور ایجاد کنند.

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

4 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
فاطمه
1 سال قبل

عالی

عظیمی
1 سال قبل

خوب

بهار
1 سال قبل

خوب

مجتبی
1 سال قبل

تشکر

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت