فومو چیست و چه تاثیری بر روند بازار دارد؟

راهنمای مطالعه

بازار رمز ارز مانند سایر بازارهای مالی، تحت تاثیر چندین عامل می باشد. عواملی همچون عرضه تقاضا، شرایط اقتصادی و سیاسی یک کشور، قانون گذاری های صورت گرفته و عوامل متعدد دیگر. اما به دلیل ماهیت متفاوت بازار رمز ارز با سایر بازارهای مالی، برخی از عوامل نامبرده شده، شدت و نقش پررنگ تری را ایفا می کنند. یکی از این عوامل که تاثیر بسیار زیادی در روند بازار رمز ارز دارد موضوع فومو (FOMO: Fear of missing out) می باشد که به معنی ترس از دست دادن فرصت سود آوری است.

 این ترس به این معنی است که کاربران بازار رمز ارز نگران از دست دادن موقعیت خرید برای سودآوری مناسب می باشند. همانطور که در ابتدا اشاره شد این عامل در تمام بازارهای مالی وجود دارد، اما دلیل نقش پررنگ فومو در بازار رمز ارز، سود های کلانی است که در برخی از بازه های زمانی ایجاد شده است. در واقع کاربران ترس جا ماندن از سودهای کلان آتی بازار رمز ارز را دارند. برخی از رمز ارزهای برتر بازار مانند بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) سودآوری غیرقابل تصوری داشته اند و ارزش آن ها از چند سنت به هزاران دلار افزایش یافت.

 قطعا جو روانی موجود در بازار رمز ارز بر روی تقویت شاخص فومو تاثیر گذار خواهد بود. یکی از دلایل دیگری که باعث تقویت فومو شده، بحث نوپا بودن حوزه ی بلاکچین و بازار رمز ارز می باشد. بسیاری از فعالان و کاربران معتقد هستند که این حوزه هنوز به بلوغ نرسیده و پتانسیل رشد بالایی دارد. بنابراین برای جا نماندن از رشد آتی بازار، اقدام به خرید می کنند و باعث تقویت این شاخص می شوند.

رابطه ی دو طرفه

اگر با نگاه دقیق تری به بررسی موضوع فومو در بازار رمز ارز بپردازیم، متوجه خواهیم شد تنها افزایش قیمت و سودآوری باعث تقویت شاخص فومو نمی شود، بلکه فومو نیز باعث افزایش قیمت خواهد شد. در واقع بین فومو و بازار رمز ارز رابطه ی دو طرفه وجود دارد. هنگامی که در بازار رمز ارز رشد چشمگیری اتفاق می افتد و یا خبر مهمی در رابطه این حوزه منتشر می شود، شاخص فومو بین افراد تقویت شده و باعث هجوم آن ها به سمت بازار و خرید رمز ارز می شود. در نتیحه طبق قانون عرضه و تقاضا به دلیل افزایش تقاضا در کوتاه مدت، قیمت رشد خواهد کرد.

فومو و پیامدهای آن

فومو در کنار مزایایی که برای بازار رمز ارز دارد، معایبی نیز می تواند داشته باشد. زمانی که به دلایلی شاخص فومو بیش از حد رشد کند، می تواند در بلند مدت و حتی میان مدت پیامد منفی داشته باشد. با رشد چشمگیر فومو، افراد زیادی به سمت بازار رمز ارز روانه می شوند و در بازه ی زمانی کوتاهی میزان تقاضا به شدت افزایش پیدا می کند. این افزایش تقاضا باعث خواهد شد که قیمت یک رمز ارز به طور غیر منطقی رشد کند.

در این شرایط بعد از بازگشت آرامش به بازار و عادی شدن شرایط، به دلیل کاذب بودن قیمت ها، روند اصلاح قیمت شروع شده و رمز ارزهای موجود شروع به ریزش می کنند. بنابراین بسیار مهم است که آشنایی کامل با این شاخص و شرایط روانی بازار داشته باشیم. خرید در زمان فومو و در قیمت های کاذب، در اکثر مواقع با ضرر همراه خواهد بود.

فومو و شرایط آتی

اگر شاخص فوموی یکی دو سال اخیر را با سال های ابتدایی بازار رمز ارز و بیت کوین مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که با گذشت زمان، این شاخص کم رنگ تر می شود. دلایل متعددی پیرامون این موضوع وجود دارد، اما از مهمترین دلایل می توان به رشد بازار رمز ارز و نوسانات آن اشاره کرد. در واقع بازار رمز ارز بخش اصلی رشد خود را داشته و دیگر از آن رشدهای چند ساعته و سودهای کلان خبری نیست و کمتر شاهد آن هستیم. نوسانات نیز بر روی این شاخص تاثیر زیادی گذاشته و بالا پایین شدن قیمت ها، باعث بی انگیزگی برخی از کاربران نسبت به بازار رمز ارز شده است.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت