آشنایی با لایت کوین و مفاهیم اولیه آن!

لایت کوین (LTC) یک پروژه نرم افزاری نظیر به نظیر (рееr-tо-reеr) و منبع باز است که تحت لایسنس MIT / X11 منتشر شده است. ایجاد و انتقال سکه‌های دیجیتال بر روی پروتکل رمز ارز منبع باز بسته شده است و به هیچ وجه از طریق هیچ مرجع خصوصی ساخته نشده است. در حالی که از نظر فنی تقریباً از بیت کوین  (BTC) الهام گرفته است اما Litecoin بسیار سریعتر و ارزان‌تر است. در 18 دسامبر 2017، لایت کوین به بالاترین سطح خود یعنی 360.93 دلار رسید که در مقایسه با قیمت یک سال قبل آن (4.40 دلار)، یک افزایش باورنکردنی 8200 درصدی بود. این کاملاً منعکس کننده بازار پررونق ارزهای دیجیتال است که چگونه یک رمز ارز رشد خیره کننده‌ای را تجربه می‌کند.

لایت کوین اغلب با بیت کوین مقایسه می‌شود که تقریباً دقیقاً همان عملکرد را دارد، جدا از هزینه معاملات که تقریباً به اندازه یک پنجاهم آن است. برای بسیاری از معامله‌گران و کاربران ارزهای دیجیتال ، قیمت گذاری لایت کوین منطقی‌تر از بیت کوین است و با آینده‌ای پایدارتر عمل می‌کند. همانطور که می‌بینیم برخی از فروشگاه‌های آنلاین شروع به پذیرش رمز ارزها به عنوان درگاه پرداخت برای خریداران کرده اند، امکان خرید جواهرات، مواد غذایی، لباس، وسایل الکترونیکی و غیره را مشاهده می‌کنیم. از آنجا که ارزش لایت کوین با تقاضا در وب سایت‌های معاملات ارزی مانند Bitfinex ، OKEx ، GDAX و Coinbase تعیین می‌شود، می‌توان یک بستر خرید آنلاین را در نظر گرفت که در آن قیمت محصولات به طور مداوم تغییر می‌کند تا ارزش سکه‌های پذیرفته شده را منعکس کند.

علاوه بر تجارت و خرید لایت کوین ، استخراج و ماین آن نیز امکان پذیر است، اگرچه این یک فعالیت کاملاً فنی است و به دانش کامپیوتر کافی نیاز دارد. یک ماینر حرفه ای از واحدهای پردازشی استفاده می‌کند که به سرعت معادلات ریاضی پشتیبانی از بلاکچین را حل می‌کنند و به استخراج لایت کوین می‌پردازند.

تجارت لایت کوین

افزایش محبوبیت لایت کوین و سایر رمز ارزها تا حد زیادی در پاسخ به تقاضای گزینه‌های ارزی جایگزین است که خود را از بانک‌ها و دولت‌های متمرکز جدا می‌کند. طرف دیگر تقاضا از طرف معامله‌گران و سرمایه‌گذاران است که به ظرفیت عظیم ارزهای دیجیتال پی برده‌اند و بسیاری از معامله‌گران سهام و بازار ارز، بازار را به طور گسترده تغییر دادند. بدون شک ورود رمز ارز به بازار برای معامله‌گران آسان تر است، به این معنی که در سال 2017، میلیون‌ها مبتدی و همچنین بازرگانان باتجربه شروع به خرید و فروش سکه‌های مختلف کردند.

از لایت کوین می‌توان در هر کجا (هرچند در برخی کشورها به طور غیرقانونی) استفاده کرد، توسط هر کسی قابل استفاده است. به عنوان مثال، یک نفر در فرانسه می‌تواند در عرض چند ثانیه برای کسی در چین پرداختی ارسال کند، در حالی که هر دو طرف اثبات معامله (که در بلاکچین ذخیره می‌شود) دریافت می‌کنند. لایت کوین به منظور امکان پرداخت سریع و ارزان که به سادگی ارسال ایمیل است طراحی شده است.

فقط 84 میلیون لایت کوین می‌تواند وجود داشته باشد. رقم محدود 84 میلیون واحد براساس 21 میلیون واحد بیت کوین طراحی شده است و این واقعیت وجود دارد که لایت کوین طوری طراحی شده است که چهار برابر سریعتر از بیت کوین باشد. مقدار ثابت سکه نیز به این معنی است که تورم بر خلاف ارزهایی مانند دلار، پوند یا یورو بر ارزش کلی این رمز ارز تأثیر نخواهد گذاشت. برای معامله‌گران بازار ارز که احساس می‌کنند ممکن است ارز کاهش یابد، ممکن است لایت کوین را خریداری کنند و قبل از فروش مجدد به ارز خود، سرمایه خود را حفظ کنند (با امید به اینکه این عمل سودآور باشد). تأثیرات خارجی (مانند دولت‌ها) می‌توانند ارزش پول خود را از طریق تورم و کاهش کمی دستکاری کنند، اما با لایت کوین نمی‌توان این کار را کرد زیرا آن را در بلند مدت پایدارتر می‌کند.

موسس Litecoin

لایت کوین توسط چارلی لی (Charlie Lee) در اکتبر 2011 ایجاد شد. لی یکی از کارمندان سابق گوگل است که با حل برخی از مشکلات آن مانند زمان معاملات، هزینه‌ها و استخرهای استخراج متمرکز، آن را برای تکمیل بیت کوین طراحی کرد. چارلی لی کد اصلی را از بیت کوین گرفت و اصلاحات خود را در کد و پروتکل به گونه‌ای انجام داد که احساس می‌کرد به بهترین وجه امکان پذیرش این رمز ارز را فراهم می‌کند.

یکی از اهداف اصلی لایت کوین کاهش زمان تأیید بلوک از 10 دقیقه به 2.5 دقیقه بود، تا معاملات بیشتری تأیید شود. این باعث شد لایت کوین چهار برابر سریعتر از بیت کوین باشد. هر 2.5 دقیقه یک بلاک لایت کوین استخراج می‌شود.

منبع: Forbes

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.