آشنایی با مارکت کپ در معاملات رمز ارز

آشنایی با مارکت کپ در معاملات رمز ارز

راهنمای مطالعه

در بازار رمز ارز، مارکت کپ (Market Capitalization) و یا ارزش بازار به معنای ظرفیت بازار یک رمز ارز است. این شاخص از ضرب قیمت لحظه ای یک رمز ارز در تعداد رمز ارز موجود در چرخه ی بازار به دست می آید. به طور مثال فرض کنید که یک رمز ارز خاص در این لحظه 10 دلار قیمت دارد و مورد معامله قرار می گیرد. از رمز ارز نام برده تعداد 50 میلیون واحد نیز در بازار وجود دارد. بنابراین ظرفیت کل بازار رمز ارز مورد نظر برابر با 500 میلیون دلار می باشد.

این شاخص اطلاعات زیادی را به کاربر بازار رمز ارز ارائه می دهد. از این شاخص برای ارزیابی عملکرد رمز ارز و تیم توسعه دهنده ی آن، شرایط و جو روانی بازار نسبت به آن رمز ارز و روند حرکتی آن می توان استفاده کرد. اما نکته ی مهم این است که این شاخص به هیچ عنوان نشان دهنده ارزش واقعی و ذاتی رمز ارز نیست و نمی تواند بیانگر میزان جریان مالی مربوط به رمز ارز مورد نظر باشد. زیرا این شاخص به صورت کاملا لحظه ای تغییر کرده و به عوامل بسیار متعددی وابسته است.

مارکت کپ معادل ارزش واقعی نیست!

یک رمز ارز خاص در این لحظه با قیمت 10 دلار خرید و فروش می شود و از این رمز ارز نیز 50 میلیون واحد وجود دارد. بنابراین مارکت کپ این رمز ارز برابر با 500 میلیون دلار است. حال فرض کنید در بازه ی زمانی کوتاهی حجم زیادی از این رمز ارز به میزان 100 میلیون دلار خریداری شود. 100 میلیون دلار باعث خواهد شد که قیمت رمز ارز از 10 دلار به 15 دلار صعود کند و مارکت کپ آن به 750 میلیون دلار برسد. در این شرایط مارکت کپ 250 میلیون دلار افزایش یافته در حالی که تنها 100 میلیون دلار رمز ارز خریداری شده است. بنابراین به وسیله ی شاخص مارکت کپ نمی توان به ارزش واقعی رمز ارز پی برد.

هرچه این شاخص بیشتر و قوی تر باشد، دستکاری قیمت رمز ارز کار دشوارتری است و برای پامپ و یا دامپ کردن قیمت نیاز به سرمایه ی بیشتری است. اما مارکت کپ های کوچک را به راحتی می توان مورد کنترل قرار داد. بسیاری از افرادی که سرمایه ی قابل توجهی در اختیار دارند، بازار رمز ارزهایی که مارکت کپ اندکی دارند را در اختیار می گیرند و آن را به نفع خود جهت دهی می کنند.

منبع: Investopedia

لورم ایپسوم

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ.

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط نوشته ها

به بحث بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

[coin-market-cap id="3160"]

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

[coin-market-cap id="3031"]