آشنایی با مدیریت مالی در بازار رمزارز و کنترل ریسک!

معامله در بازار رمزارز اگر به درستی انجام شود، می‌تواند سود‌آورد باشد. اما اگر اشتباه انجام شود، منجر به ضررهای غیرقابل تصور و پیش‌بینی نشده‌ای می‌شود که برخی از آن‌ها ممکن است هرگز جبران نشوند. بنابراین، عادت‌های معاملاتی خوبی وجود دارند که هر معامله‌گری باید آن‌ها را با تمام وجود تمرین کرده و تبدیل به رویه‌ی اصلی خود در بازار کند.

یکی از این عادت‌ها، داشتن یک برنامه‌ی مدیریت مالی است. پول در بازار رمزارز، مانند هرگونه سرمایه‌گذاری سودآور و پرریسک دیگری، دارایی با‌ارزشی است که باید با دقت و با استفاده از استراتژی مدیریت مالی به کار گرفته شود.

مدیریت مالی در حوزه‌ی معاملات رمزارز چیست؟

مدیریت مالی یک استراتژی مالی است که مشخص می‌کند معامله‌گر چگونه باید سرمایه‌ی خود را در رمزارزهای مختلف سرمایه‌گذاری کند. معامله‌گری مثل قمار کردن نیست. در قمار، بازنده‌ها باید پول بیشتری بگذارند تا آنچه که از دست داده‌اند جبران شود. اما در معاملات رمزارز، خلاف این امر واقع است. مدیریت مالی تعیین می‌کند که معامله‌گر چه زمانی به معامله وارد شود، چه حجمی را بخرد و در چه مواقعی آن را تمام کند.

علاوه بر این، این استراتژی به شما کمک می‌کند تا کمتر تحت تاثیر فشار معاملات در بازارهای مالی قرار گرفته و همچنین صبر و تحمل خود را افزایش دهید.در آخر هم مدیریت مالی ریسک‌های محتمل در انجام یک معامله‌ی خاص و سود و ضررهای مرتبط با آن را مشخص می‌کند. در ادامه به بررسی ۳ مرحله از مدیریت مالی در معاملات رمزارز می‌پردازیم.

تعیین میزان ریسک‌پذیری

میزان ریسک‌پذیری شما در واقع مقدار سرمایه‌ای است که حاضرید آن را بدون اینکه به معاملات آینده‌‌تان لطمه‌ای وارد شود، از حساب خود بردارید. به عنوان یک معامله‌گر فقط باید مقدار سرمایه‌ای را از حسابتان بردارید که ‌آمادگی از دست دادنش را دارید. فاجعه زمانی رخ می‌دهد که مقدار زیادی از سرمایه را در یک معامله وارد کرده و معامله بر خلاف پیش‌بینی‌تان پیش برود.

 پایبند بودن و ادامه دادن برنامه‌های معاملاتی خود

این مورد یک استراتژی بسیار مهم است. اکثر معامله‌گران جدید وقتی ضررهای بدی می‌کنند، تمام برنامه‌ی معاملاتی خود را فراموش می‌کنند و به همین دلیل هم تعدادی از معاملات را از دست می‌دهند. این حالتِ ترس و سرآسیمگی ناشی از انجام معامله‌های اشتباه، در اکثر مواقع منجر به انجام معامله‌های تلافی‌جویانه می‌شود که در آن‌ها فرد به دنبال جبران ضررهای خود از طریق انجام معاملات بدون برنامه است.اما نتایج این معاملات عموماً ضررهای بیشتر است.

تعیین آستانه‌ی درد

پس از تعیین میزان ریسک و داشتن طرحی برای هر معامله، آنچه باقی می‌ماند تعیین آستانه‌ی درد (pain threshold) است. در یک روز معاملاتی بد، بازار به شما ضربه‌هایی می‌زند. دقیقا در همین زمان، مفهوم آستانه‌ی درد یا تحمل مطرح می‌شود. آستانه‌ی درد سطحی است که شما در آن پس از ضررهای متوالی، به معامله کردن پایان می‌دهید. مبارزه با بازار اصلا عقلانی نیست. در این‌صورت شما پی در پی ضرر می‌کنید.

داشتن استراتژی مدیریت مالی در معاملات رمزارز، کاری ساده و آسان است. اما با این‌حال، داشتن انضباط شخصی و کنترل احساسات کار بسیار سختی است. تفکرات خود را همسو کنید تا در زمره‌ی معامله‌گران پرسود قرار بگیرید.

4.1/5 (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.