آشنایی با پدیده نوظهور بازار رمزارز، NFT!

این روزها آخرین غوغای فضای رمزارز را می‌توان ان اف تی‌ها (NFT) دانست، به طوریکه گروه‌های موسیقی مثل کینگز آو لئون (Kings of Leon) آلبوم بعدی خود را از این طریق در قالب نسخه محدود بلیط‌های طلایی (Golden Tickets) منتشر کرده و همچنین کلکسیون دیجیتال NBA به ارزش میلیون‌ها دلار درحال فروش است.

این ‌گونه‌ فعالیت‌ها شاید برای کلکسیونرها و طرفداران رمزارزها جذاب باشند، اما‌ آیا واقعاً آینده‌ای برای ‌آن‌ها وجود دارد؟ به عبارت دیگر؛ آیا پرداخت چندین دلار برای سرمایه‌گذاری بر روی یک شئ زینتی دیجیتال ارزش دارد؟

منظور از NFT چیست؟

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) نوعی رمزارز هستند که در یک پلتفرم قرارداد هوشمند مثل اتریوم (ETH) تولید می‌شوند. این توکن‌ها در واقع اشیاء دیجیتالی منحصر به فردی هستند که داشتن آن‌ها می‌تواند جذاب باشد یا حتی می‌توان از معامله آن‌ها سود بدست آورد. همانند کارت‌های کلکسیونی دیجیتال که در ابتدا از سر علاقه آن‌ها را جمع‌آوری می‌کردند، اما بعدها اگر کسی یک کارت کمیاب بدست می‌آورد، مدتی بعد ارزش زیادی پیدا می‌کرد.

تفاوت توکن‌های قابل تعویض و غیرقابل تعویض چیست؟

رمزارزها می‌توانند قابل تعویض باشند، یعنی همه واحد‌های ارزها (یا به عبارتی توکن‌ها) مشابه و برابر هستند، مثل دانه‌های برنج یا اسکناس‌های دلار.

توکن‌های غیرقابل تعویض مفهومی متضاد دارند. یعنی هر واحد یا توکن رمزارز منحصر به فرد بوده و امکان تولید مشابه آن وجود ندارد.

یک دارایی‌ غیرقابل تعویض کاربردهای مختلفی می‌تواند داشته باشد و حتی به عنوان برخی ارزها می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. اما شور و هیجان فعلی در NFTها عمدتاً به واسطه هنرهای دیجیتال و کلکسیون‌هاست. مردم متوجه شده‌اند که داشتن یک شئ دیجیتالی منحصر به فرد می‌تواند جذاب و خوشایند باشد و حتی می‌تواند ارزش مالی زیادی داشته باشد. به همین دلیل است که اخیراً این حوزه مورد استقبال زیادی قرار گرفته و هزاران پروژه از اثرهای هنری گرفته تا بازی و کلکسیون‌های ورزشی از این طریق درحال ارائه هستند.

کارکرد NFTها چگونه است؟

در حقیقت این موضوع به پلتفرم بستگی دارد. اما از آنجا که اکثر NFTها بر روی شبکه اتریوم ایجاد و معامله می‌شوند، بنابراین ما هم فقط در رابطه با این بلاک‌چین صحبت خواهیم کرد.

NFTها در بلاک‌چین اتریوم، که تغییر ناپذیر است، ایجاد می‌شوند. منظور از تغییرناپذیر بودن این بلاک‌چین این است که هیچکس نمی‌تواند مالکیت شما بر روی یک NFT را سلب کرده یا یک NFT عیناً مشابه آن بسازد. همچنین در این بلاک‌چین می‌توان بدون نیاز به کسب مجوز نسبت به ایجاد، خرید یا فروش یک NFT اقدام کرد. و در نهایت این که هر NFT منحصر به فرد بوده و همه امکان مشاهده آن را دارند.

درست شبیه به یک کارت کلکسیونی منحصربه‌فرد در ویترین فروشگاهی که همیشه باز است و می‌تواند مورد پسند همه واقع شود اما تنها یک شخص (یا اگر دقیق‌تر بگوییم، یک کیف پول رمزارز) در آن واحد می‌تواند مالکیت ‌آن را برعهده داشته باشد.

به لحاظ کاربردی، یک NFT معمولاً به شکل یک اثر هنری دیجیتال مثل یک تصویر ارائه می‌شود. البته باید گفت  که این فقط یک تصویر نیست (که به راحتی بتوان مشابه آن را ایجاد کرد). بلکه ماهیت آن به عنوان یک شئ دیجیتال در بلاک‌چین است که آن را منحصر به فرد می‌سازد.

چطور NFT ها را بخریم یا معامله کنیم؟

نحوه خرید و معامله NFTها درست همانند سایر رمزارزها در شبکه اتریوم است، با این تفاوت که بجای خرید چند توکن، تنها یک توکن را خریداری می‌کنیم.

بدین منظور بایستی افزونه متامسک (Metamask) را در مرورگر خود نصب کنید تا امکان فعالیت در جنبه‌های مختلف اتریوم، مثل صرافی‌ها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) را داشته باشید. علاوه‌براین، متامسک نوعی کیف پول دیجیتال برای اتریوم و تمام توکن‌هایی (قابل تعویض و غیرقابل تعویض) است که در شبکه اتریوم ایجاد می‌شوند.

پس از نصب افزونه، بایستی مقداری اتریوم بخرید (می‌توانید این کار را مستقیماً در متامسک از طریق کارت‌های اعتباری یا از طریق اپل پی (Apple Pay) انجام دهید). اما باید بسیار مراقب پول‌های خود باشید و رمزعبور متامسک و کلید خصوصی کیف پول خود را در جای امن نگهداری کنید. سپس، در وبسایت‌هایی که NFT می‌فروشند ( مثل NBA TOP SHOT) یا صرافی‌هایی که امکان معامله NFT‌ها در آن وجود دارد (مثل یونی سوآپ (Uniswap)، باید کیف پول متامسک خود را به وب سایت متصل کرده (این کار را تنها در وب‌سایتی که از امنیت آن‌ها مطمئن هستید انجام دهید) و سپس اولین NFT‌ خود را خریداری کنید.

چرا NFTها ارزشمند هستند؟

قاعدتاً قبل از خرید هر چیز، می‌خواهیم بدانیم که چرا آن شئ ارزش خرید دارد. درواقع چرا افراد باید یک NFT بخرند و چرا پس از خرید آن باید خریدار دیگری نیز وجود داشته باشد که حاضر به پرداخت مبلغ بیشتری برای آن NFT باشد؟

ارزش NFTها بر این اساس که فردی آن را با هدف فروش به قیمت بالاتر به یک فرد دیگر خریداری کند تعیین نمی‌شود. بلکه یک NFT بایستی بخاطر اینکه شما آن را دوست دارید ارزشمند باشد. مثلاً اگر طرفدار NBA هستید، شاید دوست داشته باشید تا یک NFT رسمی که نماد بازیکن مورد علاقه‌تان است را داشته باشید. یا شاید بخواهید یک گربه دیجیتالی که واقعا از آن خوشتان می‌آید را داشته باشید.

در ظاهر بسیاری از NFTها به نوعی یک تصویر هستند که به راحتی با یک راست کلیک می‌توانید آن را در کامپیوتر خود ذخیره کنید. اما NFTها روی شبکه بلاک‌چین نیز قرار می‌گیرند، که کپی کردن آن‌ها را بسیار دشوار می‌کند. ضمن اینکه شبکه بلاک‌چین صریحاً مشخصات خالق یک NFT را به شما خواهد داد. مثلا اگر یک نوازنده مشهور ادعا کند که این آدرس اتریوم من است که این تصویر دیجیتالی را ساخته،‌ در آن صورت بایستی در شبکه بلاک‌چین مورد تایید قرار بگیرد.

برخی NFTها به شیوه دیگری ارزش پیدا می‌کنند. مثلا یک NFT مربوط به یک بازی آنلاین را در نظر بگیرید. شاید این NFT روزی به شما پرستیژ خاصی در بازی بدهد، یا حتی باعث شود تا NFT اشیاء دیگری که دسترسی به آن‌ها دشوار است را نیز خریداری کنید، و آن موقع فقط شما مالک آن شئ خواهید بود، چراکه NFTها منحصربه‌فرد هستند. اگر تا به حال بازی World of Warcraft یا بازی‌های مشابه با آن را بازی کرده باشید، می‌دانید که یک زره یا سلاح چقدر می‌تواند ارزشمند باشد. حالا با NFTها، هیچکس نمی‌تواند آن‌ها را از شما بگیرد. حتی صاحبان آن بازی!

حوزه NFTها حوزه نوظهوری است، و مشکلات و کلاهبرداری‌های زیادی می‌تواند در آن رخ دهد. شاید با دیدن یک NFT که به قیمت میلیون‌ها دلار به فروش می‌رسد، با خود فکر کنید که من هم می‌توانم یک NFT را به قیمت چند دلار بخرم و بعدها آن را به فرد دیگری به قیمت بالاتری بفروشم و پولدار شوم. این اتفاق شدنی است اما احتمال آن کم است. ضمن اینکه احتمال دست‌کاری در این بازار نیز وجود دارد. مثلا یکی از نهنگ‌های رمزارز (کسی که مقدار زیادی از یک رمزارز را دارد) می‌تواند تعداد زیادی NFT‌ بخرد و بعداً آن را با قیمت میلیون‌ها دلار به خودش بفروشد (یعنی به آدرس رمزارز دیگر خودش منتقل کند) و به طور مصنوعی قیمت NFT را بالا ببرد. بنابراین باید مراقب باشید و صرفاً اینکه برخی NFTها به قیمت بالایی معامله شوند بدین معنی نیست که همه NFTهای مشابه دیگر نیز به همین اندازه ارزشمند هستند.

آیا NFTها سرمایه‌گذاری خوبی محسوب می‌شوند؟

خرید یک NFT بخاطر دوست داشتن آن یا حتی برای بدست آوردن (یا از دست دادن) مقداری پول یک مسئله است، و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها یک مسئله دیگر. بازهم، یادآور می‌شویم که این حوزه نوظهور است. حتی نقاشی‌های ون گوگ (Van Gogh) یا کارت بیس‌بال بیب روث (Babe Ruth) هم پیش از آن که ارزش پیدا کنند بایستی برهه‌ای از زمان را پست سر می‌گذاشتند.

با توجه به ماهیت دیجیتالی NFTها، مقایسه آن‌ها با اثر‌های هنری نفیس فیزیکی مثل مجسمه‌ها یا نقاشی‌ها کار دشواری است. از طرف دیگر، ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که یک واحد بیت‌کوین (BTC) بیش از 50 هزار دلار ارزش دارد، بنابراین چیزهایی که در حوزه دیجیتال وجود دارند حتماً می‌توانند ارزشمند باشند و حتی آن ارزش را برای مدت طولانی حفظ کنند.

در هر صورت، اگر قصد سرمایه‌گذاری در NFTها را دارید، بایستی به طور کامل با این دنیای پیچیده آشنا شوید زیرا بازارهای NFT کمی باهم تفاوت دارند. ضمن اینکه این حوزه هزینه‌های بالایی هم دارد؛ معامله در شبکه اتریوم بسیار هزینه‌بر است چرا که شلوغی این شبکه اخیراً باعث افزایش کارمزدها شده است. در نهایت بایستی تفکر استراتژیک داشته باشید و روندهایی از رمزارز که غالباً به سرعت تغییر می‌کنند را دنبال کنید.

خلاصه اینکه، می‌توان از طریق سرمایه‌گذاری در NFTها درآمد کسب کرد به شرط آن که کاملاً درباره آن آموزش ببینید.

منبع: mashable

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.