آشنایی با کلید خصوصی ( Private key ) در حوزه کریپتوکارنسی

آشنایی با کلید خصوصی ( Private key ) در حوزه کریپتوکارنسی

راهنمای مطالعه

کلید خصوصی (Private key) در واقع یک شکل از فرآیند رمزنگاری است که به وسیله ی آن کاربر می تواند به دارایی های خود دسترسی داشته باشد. این کلید یک عبارت منحصر به فرد است که از ترکیب کاراکترهای مختلف تشکیل شده است و نقش حیاتی را در بحث ذخیره سازی و محافظت رمز ارزها ایفا می کند. شبکه ی بلاکچین به شکلی است که هیچ اطلاعاتی از هویت کاربر در آن ذخیره سازی نمی شود و تنها راه اثبات مالکیت رمز ارز، کلید منحصر به فرد است. اگر به هر دلیلی کلید از دسترس کاربر خارج شود، در واقع مالکیت دارایی خود را از دست داده است.

کیف پول های رایج هنگام استفاده کاربر، یک آدرس عمومی (Public Address) در اختیار کاربر قرار می دهند. از آدرس عمومی می توان برای ارسال و دریافت رمز ارز استفاده کرد. اما در پشت آدرس عمومی، کلید خصوصی قرار دارد. در واقع آدرس عمومی از طریق الگوریتم رمزنگاری از کلید مشتق می شود. حفظ و نگهداری کلید خصوصی بسیار حائز اهمیت است. اگر شخصی به کلید خصوصی دسترسی داشته باشد می تواند به راحتی کنترل رمز ارزهای موجود را در اختیار گیرد.

برای درک بهتر این موضوع می توان گفت که آدرس عمومی مانند آدرس پستی کاربر است، اما کلید خصوصی نقش کلید صندوق پستی را دارد. هر کسی اگر آدرس را داشته باشد می تواند به آن آدرس نامه ارسال کند، اما محتوای درون صندوق پستی فقط با داشتن کلید قابل مشاهده است. بنابراین حفاظت از آن امری بسیار حیاتی است.

ضامن امنیت کیف پول

کلید خصوصی (Private key) هر آدرس در کیف پول ذخیره شده است. با شروع فرآیند تراکنش، کیف پول با استفاده از کلید خصوصی برای انجام تراکنش یک امضای دیجیتال (Digital Signatures) تولید می کند. این امضا در واقع تایید این موضوع می باشد که این تراکنش از کدام آدرس مبدا و به چه میزان انجام شده است. هر تراکنش امضای دیجیتال منحصر به فرد خود را دارد. تراکنش های بیت کوین (BTC) و دیگر رمز ارزها غیر قابل بازگشت می باشند. در واقع کلید خصوصی مسئولیت تضمین غیرقابل بازگشت بودن تراکنش را ایفا می کند. این ویژگی باعث خواهد شد که امکان دخل و تصرف در تراکنش ها غیر ممکن شود.

کلید خصوصی ( Private Key ) تنها راه دسترسی به دارایی های موجود در کیف پول است. اگر کاربری کلید خصوصی خود را گم کند و یا به هر دلیلی از دسترس وی خارج شود. دیگر به دارایی های خود دسترسی نخواهد داشت. روش های مختلفی برای ذخیره و نگهداری کلید خصوصی وجود دارد که نسبت به شرایط  هر کاربر می تواند متفاوت باشد. روش هایی همچون کیف پول کاغذی که کلید خصوصی به شکل یک QR کد بر روی یک برگه چاپ خواهد شد و هر زمان که نیاز به استفاده مجدد از آن وجود داشت، می توان با اسکن کد به دارایی های موجود دسترسی پیدا کرد.

اشکال دیگری نیز برای حفظ و نگهداری کلید وجود دارد. کیف پول سخت افزاری یکی از امن ترین روش های موجود است که در آن کلید خصوصی را به صورت آفلاین بر روی سخت افزار مخصوص ذخیره می کند. البته این سخت افزارها بخش آنلاین که با آدرس عمومی در ارتباط است نیز دارا می باشند. نرم افزارهای متعددی نیز با نام کیف پول در بسترهای مختلفی وجود دارند که خدمات مربوط را ارائه می دهند.

منبع: Investopedia

لورم ایپسوم

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ.

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط نوشته ها

به بحث بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

[coin-market-cap id="3160"]

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

[coin-market-cap id="3031"]