اختلالات کوین‌بیس در روزهای پرنوسان بیت‌کوین صدای مشتریان را درآورد!

از ماه مارس تاکنون صرافی کوین‌بیس (Coinbase) چندین بار دچار اختلال شده و این اختلالات غالباً همزمان با روزهای معاملاتی پرنوسان بیت‌کوین (BTC) بوده است. به نظر می‌رسد صرافی کوین‌بیس با یک مشکل ظرفیتی روبرو است. سال‌هاست کاربران گزارش می‌دهند که در روز‌های معاملاتی پرنوسان بیت‌کوین و سایر رمزارزها، پلتفرم این صرافی بدون هیچگونه اطلاع قبلی دچار اختلال می‌شود. این اختلالات خرید و فروش رمزارزها را برای مشتریان غیرممکن کرده و شرایط نامطلوبی برای معامله‌گران به وجود آورده است.

در بازه بین مارس تا نوامبر سال جاری، این صرافی 9 بار به دلایل مختلف دچار قطعی و اختلال شده، و البته تاثیر مستقیم مشتریان در برخی از این اختلالات هنوز کاملاً مشخص نیست. این صرافی در زمان بروز این مشکلات صرفاً به انتشار پستی در وب‌سایت خود مبنی بر اینکه “ Coinbase.com دچار اختلال شده است “ بسنده کرده است. با بررسی کندل‌های قیمتی بیت‌کوین در تایم فریم 30 دقیقه‌ای بر روی پلتفرم تریدینگ ویو (TradingView) می‌بینیم که چهار مورد از این اختلالات همزمان با رفتار قیمتی پرنوسان این رمزارز اتفاق افتاده است.

در 29 آپریل صرافی کوین‌بیس از بروز اختلالاتی در پلتفرم خود خبر داد. در بروزرسانی آخرین وضعیتی که پیش‌تر منتشر شده بود، این صرافی اعلام کرد که پلتفرمش در آن روز از ساعت 10 صبح تا 12:30 ظهر به وقت PDT دچار اختلال شده است. این در حالی است که قیمت بیت‌کوین در آن بازه زمانی 4.54 درصد نوسان داشته است. پیشتر رسانه کوین‌تلگراف (Cointelegraph) نیز در آن روز به ارائه گزارشی از اختلالات در این پلتفرم پرداخته بود.

در 9 می نیز پلتفرم این صرافی با مشکل روبرو شد و یک بار دیگر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که “ Coinbase.com دچار اختلال شده است.” این بار نیز قیمت بیت‌کوین از ساعت 5 تا 6 بعدازظهر به وقت PDT‌ بیش از 15 درصد نوسان داشته است. این صرافی چند روز بعد در بروزرسانی وضعیت پلتفرم خود جزئیات دیگری را منتشر کرد.

یک روز بعد از این اختلال، کاربری به نام الکس کاب (Alex Cobb) با انتشار پستی در توییتر بیان کرد: “آیا قطعی کوین‌بیس در روزهای پرنوسان بازار اتفاقی است؟ ناظران SEC‌ باید به طور جد این موضوع مشکوک را بررسی کنند. ما درخواست شفاف سازی در این مورد را داریم.”

سومین مورد اختلال در این صرافی در تاریخ 1 ژوئن اتفاق افتاد که در آن روز هم بیت‌کوین با نوسان قیمتی چشمگیری همراه بود و این صرافی بار دیگر در اطلاعیه‌ای خبر از قطعی پلتفرم خود داد. این اختلال عمدتاً در بین ساعت 4 تا 5 بعدازظهر به وقت PDT کاربران را با مشکل روبرو کرد به طوریکه در این بازه زمانی قیمت بیت‌کوین 6.94 درصد نوسان داشت. اینطور که رسانه کوین‌تلگراف در تاریخ 9 ژوئن گزارش کرده، یک روز بعد از این اتفاق، برخی از مشتریان این صرافی بیت‌کوین‌های خود را از این پلتفرم برداشت کرده و احتمالاً برای همیشه آن را ترک کرده‌اند.

با این حال، نمی‌توان گفت که همه اختلالات و قطعی‌ها در پلتفرم کوین‌بیس همزمان با روزهای پرنوسان بیت‌کوین بوده است. به عنوان مثال در 16 نوامبر این صرافی اعلام کرد که وب‌سایت و اپلیکیشن‌های موبایل این صرافی دچار اختلال شده و قیمت بیت‌کوین در آن بازه زمانی تنها 1.72 درصد نوسان داشته، اگرچه همین مقدار نوسان نیز می‌توانست برای ایجاد اختلال و قطعی در شبکه معاملات کافی باشد. علاوه بر این موارد، در روزهای 28 می، 17 جولای، 18 آگوست و 11 نوامبر نیز این صرافی دچار اختلال شد و قیمت بیت‌کوین در این روزها کمتر از 3 درصد نوسان داشته است.

کاربر دیگری در 17 نوامبر اعتراض خود را در توییتر اینگونه بیان کرده است:‌ “بازهم کوین‌بیس قطع شده است. اکیداً به همه توصیه می‌کنم که دیگر از پلتفرم این صرافی استفاده نکنند. سال‌هاست که این صرافی با وجود منابع عظیمی که در اختیار داشته هیچ اقدامی در جهت بهبود پلتفرم خود انجام نداده است. به نظر من این اختلالات اتفاقی نیست و بسیار مشکوک است. کوین بیس را حذف کنید.”

با این وجود کوین‌بیس از پاسخ به سوالات در رابطه با اختلالات پلتفرم خود امتناع کرده است.

با این حال، مدیرعامل این شرکت، برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong) در 18 نوامبر در توییتر اعلام کرد که کوین‌بیس در تلاش برای رفع این مشکلات است. وی افزود: ” ما با جدیت در تلاش هستیم تا ظرفیت خود را (هم در سرورها و هم در پشتیبانی مشتریان) برای مواقعی که ترافیک در شبکه زیاد می‌شود افزایش دهیم. از صبوری شما در این مدت کمال تشکر را دارم. و همینطور از تیم کوین‌بیس که مصرانه در تلاش برای خدمت رسانی به مشتریان هستند هم تشکر می‌کنم. مسیر‌های صعود همیشه با هیجان و استرس همراه هستند!”

منبع: Cointelegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *