ارزش کل دارایی قفل شده (TVL) چیست و چرا اهمیت دارد؟

راهنمای مطالعه

از زمان رونق مالی بازار غیرمتمرکز دیفای (DeFi) در سال 2020، کارشناسان بازار مالی با نوع جدیدی از سرمایه‌گذاری کنار آمده‌اند و به دنبال راه‌هایی برای سنجش عملکرد آن بوده‌اند.

جدای از ارزش بازار، حجم معاملات و عرضه کل و در گردش، ارزش کل قفل‌شده (TVL) یکی از شاخص‌های رمزنگاری است که در بین سرمایه‌گذاران دیفای برای ارزیابی ارزش کلی دارایی‌ها – به دلار ایالات‌متحده یا هر ارز فیات – سپرده‌شده در تمام دیفای محبوب است.

دارایی‌های دیفای شامل پاداش‌ها و بهره‌هایی است که از خدمات معمولی مانند وام‌دهی، سهام و استخرهای نقدینگی به‌دست می‌آیند و در قالب قراردادهای هوشمند ارائه می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، ارزش کل قفل‌شده در سهام‌داری، یک شاخص بسیار مفید برای سرمایه‌گذارانی است که به دنبال پشتیبانی از پلتفرم‌های دیفای با بالاترین پاداش هستند. این مقدار کل قفل‌شده در پروتکل‌های سهامداری دیفای است و نشان‌دهنده مقدار دارایی‌های سپرده‌شده توسط ارائه‌دهندگان نقدینگی است.

در سال 2022، ارزش کل قفل شده به نزدیک به 2 میلیارد دلار در سطح جهانی رسیده است که نسبت به 400 میلیون دلار در دو سال گذشته حاکی از افزایش است. با افزایش محبوبیت و ارزش دیفای در فضای ارزهای دیجیتال، ارزش کل قفل شده به معیاری ضروری برای سرمایه‌گذارانی تبدیل شده است که قصد دارند این مورد را که آیا کل اکوسیستم یا یک پروتکل واحد سالم است و ارزش سرمایه‌گذاری را دارد یا خیر را ارزیابی نمایند.

درحالی‌که ارزش کل قفل‌شده به‌سادگی به‌عنوان ارزش کل ارز دیجیتال قفل‌شده در یک قرارداد هوشمند تعریف می‌شود، شرایط کلی وجود دارد که ممکن است بر ارزش پروژه‌های دیفای تأثیر بگذارد.

عناصر مختلف با مقدار ارزش کل قفل‌شده به‌غیراز سپرده‌ها، برداشت‌ها و مبلغی که یک پروتکل درواقع نگه می‌دارد، در یک راستا هستند. ارزش کل قفل‌شده همچنین باارزش ارز فیات یا توکن بومی تغییر می‌کند. سپرده‌های برخی از پروتکل‌ها ممکن است در توکن اصلی پروژه تعریف شوند، بنابراین ارزش کل قفل‌شده آن با مقدار آن متفاوت است. اگر ارزش یک توکن خاص افزایش یابد، ارزش کل قفل شده پروتکل نیز افزایش می‌یابد.

برای اینکه پلتفرم‌های دیفای کار کنند، باید سرمایه به‌عنوان وثیقه وام یا نقدینگی در استخرهای دیفای سپرده شود. ارزش کل قفل‌شده ازآن‌جهت اهمیت دارد که نشان‌دهنده تأثیر سرمایه بر سود و قابلیت استفاده برنامه‌های دیفای برای معامله گران و سرمایه‌گذاران است.

همزمان با افزایش محبوبیت ارزش کل قفل‌شده یک پلتفرم دیفای، نقدینگی، محبوبیت و قابلیت استفاده آن نیز افزایش می‌یابد. این عوامل در زمره مواردی قرار دارد که به موفقیت پروژه کمک می‌کنند. در اصل ارزش کل قفل‌شده بالاتر به معنای سرمایه بیشتر در پروتکل‌های دیفای قفل‌شده است و در همین راستا شرکت‌کنندگان از مزایا و درآمدهای قابل‌توجه بیشتری برخوردار می‌شوند.اما بالعکس ارزش کل قفل‌شده کمتر به معنای در دسترس بودن کمتر پول است و درنتیجه بازدهی کمتری به همراه دارد.

ارزش کل قفل‌شده پروتکل‌های دیفای را می‌توان به‌راحتی از طریق داده شرکت‌های تجزیه‌وتحلیل مانند دیفای پالس (DeFi Pulse) و دیفای لاما (DefiLlama) شناسایی و بررسی نمود. اینگونه پلتفرم‌ها داده‌هایی را در مورد میزان دارایی‌های رمزنگاری قفل‌شده در قراردادهای هوشمند مربوطه ارائه می‌دهند.

افرادی که ارزش کل قفل‌شده را در دیفای پالس دنبال می‌کنند باید به این نکته واقف باشند که این پلتفرم حرکات قرارداد هوشمند پروتکل‌ها را در بلاک چین اتریوم تنها با استخراج کل موجودی توکن‌های اتریوم (ETH) و ایی ارسی 20 (ERC20) -نظارت می‌کند. از سوی دیگر، دیفای لاما ارزش کل قفل‌شده را با استخراج کل موجودی تمام زنجیره‌های دیفای به‌طور جداگانه محاسبه می‌کند.

با توجه به ظهور پروتکل‌های جدید در فضای دیفای، ممکن است تعیین ارزش کل قفل‌شده دقیق در بازار و تعیین اینکه کدام پلتفرم گزینه ایمنی برای کاربران است مشکل باشد.

هر چه یک ارزش کل قفل‌شده بالاتر باشد بهتر است، زیرا نشان‌دهنده یک پلتفرم سالم با تقاضای بالا با تیم توسعه‌دهندگان قوی و یک موارد استفاده ارزشمند است.

منبع: Cointelegraph

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت