از دسترس خارج شدن صرافی BtiMex در زمان ریزش؛ آیا عمدی در کار بود؟

از دسترس خارج شدن صرافی BtiMex در زمان ریزش؛ آیا عمدی در کار بود؟

پنجشنبه ی سیاه، روزی که بیت کوین (BTC) و بازار رمز ارز با ریزش تاریخی روبرو شد دارای حواشی متعددی بود. یکی از مهمترین آن ها، از دسترس خارج شدن صرافی بزرگ بیتمکس (BitMex) بود. این صرافی در بیانیه ای اعلام کرد که مورد حمله ی DDOS قرار گرفته بود که باعث شد سرویس های آن از دسترس خارج شود، هرچند برخی این اتفاق را عمدی و از سمت خود صرافی می دانند.

ضرر و زیان کاربران پرداخت شد

آرتور هیس (Arthur Hayes)، مدیر عامل این صرافی در این رابطه بیان کرد که در برهه حساس بازار از طریق یک حمله، منابع سخت افزاری ما در اختیار یک بات (Bot) قرار گرفت و سرویس های بیتمکس تا مرز خاموشی پیش رفت. متاسفانه ما برای مدت نیم ساعت توان ارائه سرویس نداشتیم و همزمانی این اتفاق با ریزش شدید بازار، باعث ضرر برخی از کاربران شد. اما ما با پیگیری های انجام شده توانستیم کاربران متضرر را شناسایی و پرداختی ها را انجام دهیم. تا به این لحظه در حدود 217 هزار دلار به عنوان ضرر و زیان از بخش بیمه ی صرافی به کاربران پرداخت شده است.

عمدی یا سهوی

بعد از این اتفاق صحبت های بسیاری در رابطه با عمدی بودن این اتفاق صورت گرفت که صرافی برای جلوگیری از ضرر خود این کار را انجام داد تا کاربران نتوانند دارایی های خود را به ارزهای رایج تبدیل کنند. هیس در این رابطه واکنش نشان داد و اشاره کرد که توسعه دهندگان صرافی در حال حاضر تمام توان خود را به کار گرفته اند تا بستر امنیتی را قوی تر کنند تا از حملات بیشتر جلوگیری شود.

وی در ادامه افزود:

“بستر ما همواره یکی از صرافی های مطمئن و با کارآیی بسیار بالا بوده و خواهد بود. از دسترس خارج شدن یک صرافی چیزی جز ضرر برای دو طرف نیست و ما نیز متضرر خواهیم شد. هیچ سیستمی امروزه نسبت به حملات هکری کاملا امن نیست و این تهدیدات همواره وجود دارد.”
منبع cointelegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *