بازار رمزارز در سال 2027 چگونه خواهد بود؟

یک سال زمان کافی برای مشاهده بسیاری از تغییرات اساسی نیست، اما پنج سال برای تغییر همه‌چیز کافی است. سال 2027 است. زمان نوآوری پیشرفت فناوری درعین‌حال دوران هرج‌ومرج است.

راهنمای مطالعه

یک سال زمان کافی برای مشاهده بسیاری از تغییرات اساسی نیست، اما پنج سال برای تغییر همه‌چیز کافی است.

سال 2027 است. زمان نوآوری پیشرفت فناوری درعین‌حال دوران هرج‌ومرج است. بازار ارزهای دیجیتال در سال 2027 چگونه خواهد بود؟

پیش‌بینی‌های وقایع و اتفاقات آینده قطعاً امری دشوار است. اما تصور کردن و پیش‌بینی کردن که ضرری ندارد. یک سال برای تغییرات اساسی بسیار کوتاه است، اما پنج سال برای تغییر هر چیزی در بازار به‌اندازه کافی طولانی است.

در این مقاله قصد داریم غیرمنتظره‌ترین و ظالمانه‌ترین اتفاقاتی که ممکن است در پنج سال آینده رخ دهد را بررسی نماییم.

1. متاورس پیشرفت نخواهد کرد

این روزها بحث متاورس موضوعی داغ و جنجالی است ، اما اکثر مردم حتی کوچک‌ترین تصوری از اینکه متاورس واقعاً به چه دردی می‌خورد، ندارند . متاورس یک دنیای مجازی کل‌نگر است و از آنجایی که در زمان واقعی و به‌طور مداوم کار می‌کند امکان توقف یا تنظیم مجدد را ندارد. فضای متاورس بی‌انتهاست و می‌تواند هر تعداد کاربر را در خود جای دهد، اقتصاد خاص خود را دارد، توسط خود شرکت‌کنندگان مدیریت می‌شود، و بدون محدودیت قابلیت شخصی‌سازی دارد. این فضا حتی می‌تواند برنامه‌های کاربردی مختلفی از جمله بازی‌ها، برنامه‌های ویدیو کنفرانس، خدمات صدور گواهینامه رانندگی (در تئوری) و هر چیز دیگری را در خود بپذیرد.

این تعریف خاطرنشان می‌کند که متاورس پدیده چندان خارق‌العاده‌ای هم نیست. بازی‌ها و شبکه‌های اجتماعی اکثر ویژگی‌های ذکرشده در بالا را مدت‌هاست که برای ما فراهم آورده‌اند.

 مسلماً قابلیت شخصی‌سازی مشکلی است که باید به‌طور جدی موردتوجه قرار گیرد. این‌یک ویژگی بسیار مفید بود که بتوان به‌راحتی دارایی‌های دیجیتال را بین بازی‌ها – یا یک هویت دیجیتال – بدون اتصال به یک پلت فرم خاص منتقل کرد.

اما متاورس هرگز نمی‌تواند هر نیازی را برآورده کند. اصلاً دلیلی برای گنجاندن برخی خدمات در متاورس وجود ندارد. برخی از خدمات به دلیل عدم تمایل اپراتورها برای تسلیم کنترل بر آن‌ها، ایزوله خواهند ماند.

“”متاورس” قرار است اتفاق بیفتد، اما فکر نمی‌کنم هیچ‌یک از تلاش‌های شرکتی موجود برای ایجاد عمدی متاورس به‌جایی برسد. “

در بحث متاورس باید جنبه‌های فنی آن نیز در نظر گرفته شود. فرهنگ سایبرپانک (cyberpunk) در دهه‌های 1980 و 90 فرض می‌کرد که متاورس به معنای غوطه ور شدن کامل است. چنین غوطه‌وری اکنون تنها با استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی ممکن است. سخت‌افزارهای واقعیت مجازی روزبه‌روز بهتر می‌شوند اما هنوز تا جایی که ما انتظار داریم فرسنگ‌ها فاصله‌دارند. عینک‌های واقعیت مجازی حتی در میان گیمرهای خوره بازی نیز یک پدیده خاص باقی‌مانده است. اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق مردم عادی هرگز به خاطر تماس با مادربزرگ خود یا فروش مقداری ارز دیجیتال در صرافی برای چنین عینکی هزینه نخواهند کرد.

غوطه‌ور شدن واقعی در دنیای مجازی نیاز به پیشرفت فناوری در زمینه لنزهای چشمی هوشمند یا چیپ‌های مغزی دارد که بسیار بعید است چنین فناوری‌هایی در پنج سال آینده به‌طور گسترده مورداستفاده مردم قرار بگیرند و این در صورتی است که در طول این پنج سال چنین فناوری واقعاً ایجاد شود.

2. کیف پول‌ها به «برنامه‌های فوق‌العاده» تبدیل می‌شوند

یک کاربر فعال مالی غیرمتمرکز (DeFi) این روزها مجبور است با ده‌ها پروتکل سروکله بزند. کیف پول‌ها، رابط‌ها، صرافی‌ها، پل‌ها، پروتکل‌های وام – صدها مورد از آن‌ها وجود دارد و روزانه در حال رشد هستند. زندگی با چنین مجموعه‌ای از فناوری‌ها حتی برای کاربران پیشرفته نیز ناخوشایند است. اگر به این نکته باور داشته باشیم که قرار است صنعت رمزارزها موردپذیرش آحاد مردم قرار بگیرد، قطعاً چنین وضعیتی قابل‌پذیرش نیست.

ورود به این دنیا برای یک کاربر معمولی زمانی جذاب است که تمام ویژگی‌های موردنیاز در یک برنامه جمع شده باشد. به‌طورکلی، انتخاب بهینه و در کل استفاده بهینه زمانی است که کاربر بتواند در کیف پول خود مبادله کند، انتقال به شبکه‌های دیگر انجام دهد، سرمایه خود را استیک کند و یا وام بگیرد. زمانی که می‌شود کل نیازهای معاملاتی در دنیای ارزهای دیجیتال را با استفاده از یک برنامه برطرف کرد، چرا باید از ده‌ها سایت و برنامه مختلف برای چنین خدماتی استفاده نمود؟

حقیقت این است که کاربران اهمیتی نمی‌دهند که از کدام صرافی یا پروتکل استفاده می‌کنند. تنها نگرانی آن‌ها درباره امنیت، سرعت و هزینه‌های پایین تراکنش است. تعداد قابل‌توجهی از پروتکل‌های دیفای درنهایت به پروژه‌های بک اندی (back-end) تبدیل می‌شوند که سرویس‌دهی کیف پول‌ها و رابط‌های محبوب را تأمین می‌کنند.

3. بیت‌کوین به یک واحد حساب هم‌تراز با دلار یا یورو تبدیل خواهد شد

پول سه نقش اصلی دارد – به‌عنوان وسیله پرداخت، به‌عنوان ذخیره ارزش و به‌عنوان یک واحد حساب. بسیاری از ارزهای دیجیتال و در درجه اول استیبل کوین‌ها، به‌عنوان وسیله پرداخت استفاده می‌شوند. بیت‌کوین (BTC) و در کنار آن در رتبه پایین‌تر اتریوم (ETH) به‌عنوان وسیله‌ای برای ذخیره ارزش در بین ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. اما همچنان دلار ایالات‌متحده واحد اصلی حساب در جهان است. همه‌چیز بر اساس دلار ارزش‌گذاری می‌شود، حتی بیت‌کوین .

پیروزی حقیقی برای ارز دیجیتال زمانی اعلام می‌شود که ارزهای دیجیتال نقش یک واحد حساب را بر عهده بگیرند. بیت‌کوین در حال حاضر نامزد اصلی این نقش است. چنین پیروزی نشان‌دهنده یک تغییر ذهنی بزرگ خواهد بود.

حال سؤال اینجاست که در پنج سال آینده چه اتفاقی باید بیفتد تا این امکان فراهم شود؟

کاهش شدید اعتماد به دلار و یورو پیش‌نیاز ارزهای دیجیتال برای ایفای نقش یک واحد اساسی حساب است. مقامات غربی با چاپ هزاران میلیارد دلار منجر به تورم غیرعادی شدند و با مسدود کردن صدها میلیارد ذخایر کشورهای مختلف و غیره، باعث سلب اعتماد جهانیان به واحد پول خود شدند. این ممکن است تازه شروع کار باشد.

اگر تورم واقعی بسیار بدتر ازآنچه پیش‌بینی می‌شد شود چه؟ اگر بحران اقتصادی طولانی شود چه؟ اگر یک اپیدمی جدید شیوع پیدا کند چه؟ اگر درگیری در اوکراین به کشورهای همسایه سرایت کند چه؟ باوجوداینکه برخی از این سناریوها کاملاً افراطی و دور از ذهن هستند اما همه اینها سناریوهای قابل‌اجرا هستند

4. حداقل نیمی از 50 ارز دیجیتال برتر بازار جایگاه خود را از دست خواهند داد

احتمال زیادی وجود دارد که لیست ارزهای دیجیتال برتر تا پنج سال آینده به‌طور اساسی تغییر کند. پروژه های مانند اتریوم کلاسیک (ETC) از لیست حذف خواهند شد و پروژه‌هایی که اکنون به نظر می‌رسد موقعیت‌های تزلزل‌ناپذیری دارند نه تنها از لیست برترین‌ها خارج می‌شوند، بلکه ممکن است به‌کلی از بازار ناپدید شوند.

قطعاً برخی از استیبل کوین‌ها از صحنه بازار حذف خواهند شد. گزینه‌های جدید جای آن‌ها را خواهند گرفت. کاردانو (ADA) از صدر لیست سقوط می‌کند و رسماً به یک جنازه بدل خواهد شد. پروژه به‌آرامی و آهسته پیش می‌رود. توسعه‌دهندگان نه تنها این را مشکل‌ساز نمی‌دانند، بلکه حتی به نظر می‌رسد که آن را یک مزیت می‌دانند.

5. بازار ارزهای دیجیتال در امتداد خطوط جغرافیایی متفاوت خواهد بود

رمزارزهای پایه به‌طور پیش‌فرض جهانی هستند، اما در برابر نفوذ دولت‌ها آسیب‌ناپذیر نیستند. دولت‌ها همیشه حیله‌ای برای کنترل این بازار در آستین دارند. تعدادی از مناطق (ایالات‌متحده، اتحادیه اروپا، چین، هند، روسیه و غیره) قبلاً مقررات سخت‌گیرانه ارزهای رمزنگاری‌شده را اجرا نموده‌اند و حتی به برای به اجرایی در آوردن چنین قوانین تهدید کرده‌اند.

عامل رقابت بین‌المللی بر انگیزه‌های دولتی داخلی قرار می‌گیرد. هنگامی‌که روسیه به‌شدت تحریم شد، برخی از پروژه‌های رمزنگاری شروع به محدود کردن کاربران روسی از دسترسی به خدمات آن‌ها یا حتی مسدود کردن وجوه آن‌ها کردند. این سناریو ممکن است در آینده در رابطه با چین دوباره اجرا شود.

تصور آینده‌ای که در آن بخش‌هایی از بازار ارز دیجیتال به نفع برخی کشورها کار کند درحالی‌که به برخی دیگر نزدیک می‌شود، دشوار نیست. ما در حال حاضر حداقل تا حدی. در چنین آینده‌ای زندگی می‌کنیم، یا حداقل در نزدیکی رسیدن به آن قرار داریم.

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت