بازار رمز ارز، گام بعدی به سوی جامعه بدون پول کاغذی است!

مدتی طول خواهد کشید تا مصرف‌کنندگان به کریپتو عادت کنند، ولی آموزش برای پذیرش عمومی آن بسیار مهم است. با توجه تکنولوژی‌های موبایل، از پرداخت‌های QR code تا اپلیکیشن‌های بانک‌داری روی موبایل، تقریبا در همه جا در دسترس است، مصرف‌کنندگان در سطح جهان به صورت روزافزون به راه‌حل‌های پرداخت دیجیتال وابسته می‌شوند. تلاش‌های دولتی جهت توسعه اقتصادهای بدون پول یک فاکتور بسیار مهم است. در جریان همه‌گیری کرونا (COVID-19) بانک مرکزی کشورهایی مثل سنگاپور و فیلیپین در توسعه پرداخت‌های بدون تماس و دیجیتال بسیار تلاش کردند. در نتیجه این تلاش‌ها نرخ استفاده از پلتفرم‌های پرداخت دیجیتال رشد دلگرم‌کننده‌ای را به ثبت رسانده است. تنها در فیلپین این رقم به بیش از 5000 درصد می‌رسد.

رشد بی‌سابقه پرداخت‌های بدون پول راه را برای پذیرش گسترده‌تر کریپتو هموار می‌کند. شمار کاربران کریپتو در سطح جهان در ماه ژانویه به حدود 106 میلیون نفر رسید. اگرچه این آمار رشد خیره کننده ماه به ماه 15 درصدی را نشان می‌دهد، در مقایسه با 7/4 میلیارد نفر که به اینترنت دسترسی دارند قطره ای در میان اقیانوس است.

مدل جدید دسترسی مالی

امروزه میلیاردها نفر در سراسر جهان نمی‌توانند از طریق روش‌های سنتی حتی به ساده‌ترین سرویس‌های مالی دسترسی داشته باشند و در نتیجه نمی‌توانند پول خود را به صورت ایمن نگهداری و مدیریت نمایند. در دوران بحران اقتصادی، مثل سال گذشته که اقتصاد جهان تحت تاثیر پیامدهای کووید 19 (COVID-19) متزلزل شد، اختلاف عمیق بین کشورهای فقیر و غنی کاملا واضح بود. همه‌گیری جهانی باعث دائمی کردن ساختار جامعه مالی گردید و این موضوع سبب شد که بیش از یک سوم جمعیت جهان امنیت مالی مناسب جهت اتکا نداشته باشند.

با کیف‌های پول کریپتو کلیه افرادی که یک ارتباط اینترنتی داشته باشند می‌توانند بدون نیاز به حداقل موجودی در حساب خود، رمزارز خود را به صورت بین المللی جابه‌جا نمایند. با توجه به این‌که اپلیکیشن‌های کریپتو روی بلاکچین‌های غیرمتمرکز بنا شده اند، با غیبت واسطه‌های سنتی از جمله بانکدارها و یا کارگزاری‌ها، معاملات در یک بستر همتا به همتا شکل می‌گیرد. با محاسبه نرخ عوامل واسطه برای هر دو طرف دریافت‌کننده و پرداخت‌کننده، مبلغ حواله سنتی فرامرزی حتی برای موارد اندک می‌تواند به بیش از 7 درصد برسد. کریپتو‌ها می‌توانند موجب صرفه‌جویی بزرگ در هزینه معاملات شوند. در همین حال، این رقم- صرف نظر از میزان معامله- برای کریپتوکارنسی‌ها اغلب کمتر از 1 درصد است.

علاوه بر این، پلتفرم‌های غیر متمرکز بی نیاز از مجوز هستند. این یعنی هر کس با داشتن یک اشتراک اینترنتی و یک کیف پول کریپتو می‌تواند بدون نیاز به تایید واسطه یا یک قدرت مرکزی،کریپتو خود را قرض داده، واگذار کرده و یا با آن تجارت نماید. در عوض، معاملات با ارتباطات هوشمندی اجرا می‌شوند که به شرطی که شرایط از پیش رمزگذاری شده برقرار باشد، به صورت خودکار انجام می‌شوند. فراتر از صرفه‌جویی در زمان، صرفه جویی در هزینه‌ها را نیز در نظر بگیرید. انجام پرداخت‌های حواله‌ای ممکن است به چند روز زمان نیاز داشته باشد، در حالیکه مبادلات کریپتوکارنسی در چند دقیقه انجام می‌شود.   

بسیاری از پلتفرم‌های کریپتو به عنوان بخشی از پروسه تشخیص هویت و شناسایی مشتری همچنان درخواست نوعی شناسایی رسمی را مطرح می‌کنند. این پروسه می‌تواند شامل یک شماره تلفن و تصویر ID جهت اثبات آدرس محل سکونت باشد. برخی از پلتفرم‌ها رویکرد چند وجهی در پیش گرفته‌اند. در این رویکردها هرچه قدر اطلاعاتی که کاربران وارد می‌کنند بیشتر باشد می‌توانند به سرویس‌های بیشتری دسترسی داشته باشند. این رویکردها در مباحث شناسایی مشتریان و موضوعات ضد پول‌شویی مهم هستند و همچنین برای افرادی که نمی‌خواهند هیچگونه مدرک رسمی ارائه دهند موانعی ایجاد می‌کنند.

با در نظر گرفتن این موضوع، برخی مبادلات غیرمتمرکز یا DEX‌ها، با عدم اجبار سیستم‌های شناسایی مشتریان روی کاربرانشان، همچنان به اصول ناشناس‌ماندن و سیستم بدون نیاز به اعتماد  متقابل احترام می‌گذارند. حذف پروسه تایید اکانت و زمان لازم برای تایید، بسیاری از جمله پنکیک‌سواپ (PancakeSwap)، یونی‌سواپ (Uniswap) و دکس دفای‌چین (DeFiChain) را به سمت این نوع دکس (DEX) سوق داده و دارایی را برای همه امکان‌پذیر و در دسترس ساخته است.

آموزش برای پذیرش عمومی کریپتو بسیار مهم است

پذیرش گسترده تکنولوژی‌های پرداخت دیجیتال از جمله QR code و بیومتریک نشانه دلگرم‌کننده‌ای است مبنی بر اینکه مصرف‌کنندگان بیشتر از همیشه از نظر دیجیتالی آگاه شده‌اند. علاوه بر تکنولوژی‌های جدید پرداخت، با دو برابر شدن فعالیت‌های تجاری نسبت به سال گذشته، ازدیاد سرمایه‌گذاری خرد منجر به تغییر پارادایم در این حوزه شده است. پلتفرم‌های کاربر‌محور مثل رابین هود (Robinhood )، و نمونه‌های مشهور کریپتویی آنها- مثل کوین‌بیس (Coinbase )- سرمایه‌گذاری را حتی برای افراد غیر سازمانی کاملا در دسترس کرده است.

رشد تاریخی در پرداخت‌های بدون پول  و سرمایه‌گذاری خرد نشان می‌دهد که جامعه اقبال بیشتری به انواع مختلف دارایی دارد. اگرچه در آمریکا، 84 درصد از افراد بالغ یا هیچ اقبالی به کریپتو‌کارنسی‌‌ها ندارند و یا تاکنون چیزی درباره آن‌ها نشنیده‌اند. اگرچه این موضوع می‌تواند به خاطر پیچیدگی‌های تکنیکی ترسناک قابل استناد باشد، ما اکنون در نقطه خوبی هستیم و می‌توانیم به آرامی توجه عمومی را به سوی یک جامعه کریپتویی سوق دهیم.

اکنون برای اینکه مصرف‌کنندگان عمده دید بهتری نسبت به کریپتو پیدا کنند کار بیشتری می‌بایست انجام شود. به عنوان نمونه، پروژه‌های کریپتو به خوبی می‌توانند منابع بیشتری را به سمت تولید محتوای آموزشی هدایت کنند تا به این ترتیب به کاهش شکاف دانش کمک کنند. این از طریق راهنماها و همچنین کسانی که نقش مفسرین را بازی می‌کنند انجام خواهد شد. در عین حال، استفاده از رویکردی با محوریت شفافیت که برای تکذیب سوتفاهم‌ها و آگاه کردن کاربران به ریسک‌های ذاتی کریپتو می‌تواند به این کاربران کمک کند تا راحت‌تر و با اعتماد به نفس بیشتری وارد این فضا شوند.

منبع: Cointelegraph

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.