بازرگانان حرفه‌ای به یک دریای رمز ارز جهانی احتیاج دارند، نه صدها دریاچه!

راهنمای مطالعه

مجله Fortune از اعلامیه IPO (عرضه اولیه یا راه اندازی بازار سهام) صرافی Coinbase به عنوان یک نقطه عطف برای صنعت رمز ارز استقبال کرد. همانند اعلامیه IPO شرکت Netscape که نشانگر حقانیت اینترنت است، ارائه قریب الوقوع صرافی Coinbase به عموم مردم، قانونی بودن و امن بودن تجارت ارزهای دیجیتال در کمیسیون بورس و اوراق بهادار را شامل می‌شود. اکنون، سرمایه‌گذاران فرصت دارند سهام خود را در بزرگترین بستر معاملات رمز ارز در ایالات متحده آمریکا داشته باشند.

در نتیجه، بسیاری از افراد، سرمایه‌گذاری در صرافی Coinbase را سرمایه‌گذاری در آینده تجارت رمز ارز می‌دانند. این بالاترین حجم مبادله رمز ارز در ایالات متحده و سه برابر حجم نزدیکترین رقیب بعدی آن در این کشور است. مهم تر از هر چیزی این مسئله وجود دارد که ایالات متحده آمریکا باید رهبر جهان باشد. در حالی که این طور نیست و هوش اجتماعی و واقعیت‌های فعلی بازار بسیار با هم فاصله دارند.

بازار معاملات رمز ارز هنوز بسیار پراکنده است و هیچ رهبری ندارد!

پنج صرافی برتر رمز ارز با هم، فقط 41 درصد از کل معاملات جهانی را تشکیل می‌دهند. صرافی Coinbase، بزرگترین بستر مبادلات مالی در ایالات متحده آمریکا، فقط 2.1 درصد از حجم جهانی مبادلات را تولید می‌کند. صرافی رتبه یک در ایالات متحده آمریکا تنها در رتبه 19 جهانی قرار دارد. همانطور که انتظار داریم شاهد بازاری بالغ باشیم اما در بازار جهانی هیچ رهبر مسلطی وجود ندارد.

طبق داده‌های بالا، سهم بورس اوراق بهادار نیویورک از تجارت جهانی سهام، بیش از 12 برابر بیشتر از سهام صرافی Coinbase است و دو بورس اوراق بهادار برتر ایالات متحده بیش از 50 درصد از حجم معاملات روزانه جهانی را تشکیل می‌دهند، در حالی که دو بورس اصلی بازار رمز ارز ایالات متحده فقط 3 درصد از حجم تجارت جهانی را نشان می‌دهند. در مقایسه با سهام سنتی، بازار رمز ارز نیز بسیار پراکنده است.

هیچ بازار تجارت جهانی یکپارچه‌ای وجود ندارد!

بازار معاملات رمز ارز هنوز در ابتدای راه است. براساس گفتگوهای شکل گرفته با بازرگانان شرکت‌ها و بازرگانان حرفه‌ای مستقل، این نتیجه برداشت می‌‎شود که موسسات همچنان به دنبال توانایی‌های درجه یک شرکتی هستند که البته هنوز در غالب یک سیستم واحد در دسترس نیستند.

هر صرافی “دریاچه” تجارت خاص خود است و هیچ “کانالی” آنها را متصل نمی‌کند. در ایالات متحده آمریکا، یک معامله‌گر فقط می‌تواند با 2.1 درصد از کاربران جهانی با یک کتاب سفارشی کاملاً جدا و متمایز از سایر بازارهای تجاری ایالات متحده آمریکا، به عنوان مثال صرافی‌های Coinbase و Kraken تجارت کند.

حجم معاملات جهانی، نقدینگی و کشف قیمت فقط برای کسانی در دسترس است که قادر به مدیریت چندین حساب در چندین مبادله در چندین کشور و قاره هستند. این یک نظم وسیع است که منابع حقوقی و فنی را بهم پیوند می‌دهد.

بدیهی است که معامله‌گران برای کشف بهترین قیمت‌های جهانی همراه با نقدینگی مورد نیاز برای اجرای معاملات بزرگ، از یک دفتر سفارش جهانی عادی در یک ارز واحد سود می‌برند. این صنعت به شدت به سیستمی مشابه صنعت رمز ارز در اوراق بهادار سنتی “بهترین پیشنهاد و پیشنهاد ملی” نیاز دارد.

صرافی‌های متمرکز تنها بخشی از تصویر معاملات است!

Binance و Coinbase صرافی‌هایی متمرکزی هستند که سفارشات خریداران را با سفارشات فروشندگان و انجام معاملات و تسویه حساب‌ها مطابقت می‌دهند. دارایی‌های رمز ارز مشتری توسط صرافی در بستری نگهداری می‌شود و کاربران فقط در همان مبادله با سایر کاربران تجارت می‌کنند. حتی در مجموع، مبادلات متمرکز، تمام حجم معاملات دارایی دیجیتال را به دست نمی آورند.

این به این دلیل است که مبادلات غیرمتمرکز در حال افزایش است و معاملات نظیر به نظیر را امکان پذیر می‌کند، که در آن دارایی‌ها مستقیماً بین معامله‌گران مبادله می‌شوند، بدون اینکه مشتری خود را بشناسند. در یک نقطه در طول سال 2020 ، حجم معاملات Uniswap از Coinbase بیشتر شد. این احتمال وجود دارد که مبادلات غیر متمرکز با مبادلات متمرکز یکپارچه شوند، بنابراین بدون در نظر گرفتن مبادلات غیرمتمرکز نمی‌توان تصویر کاملی از بازار معاملات رمز ارز بدست آورد.

مبادلات غیرمتمرکز در حال رشد هستند اما زیرساختی برای مقیاس سازی ندارند!

مبادلات غیرمتمرکز تقریباً 15 درصد از کل حجم معاملات رمز ارز را تولید می‌کنند (براساس داده‌های سایت تحلیلی CoinMarketCap در 16 فوریه 2021). معاملات غیرمتمرکز به سرعت در حال رشد هستند، در حالی که حجم معاملات Uniswap در سال 2020 از Coinbase پیشی گرفت، که این اتفاق تنها با 20 کارمند قابل دستیابی بود.

معامله‌گران حرفه‌ای ممکن است مبادلات غیرمتمرکز را برای امنیت معاملات کیف پول به کیف پول (Wallet to Wallet) یا نظیر به نظیر (peer to peer) ارزش‌گذاری کنند. با این حال، دو موضوع وجود دارد. اول، بدون KYC (سیستم شناخت مشتری) طرف مقابل، بازرگانان موسساتی نمی‌توانند با مبادلات غیرمتمرکز تجارت کنند. دوم، فناوری زنجیره عمومی پشتیبانی از مبادلات غیر متمرکز کندتر و گرانتر از تجارت صرافی است.

سرمایه گذاران شرکتی به مبادلات غیر متمرکز سریعتر، با کارمزد کمتر و رویه‌های KYC قوی نیاز دارند. برای جذب تاجران سازمانی، یک مبادله غیرمتمرکز باید روی یک بلاکچین سریعتر و ارزان تر ساخته شود.

بسیاری از مبادلات، معامله‌گران را در معرض خطرات انطباق قرار می‌دهد!

برخی از مبادلات پیشرو در جهان تجارت، اجازه تجارت در تعداد زیادی از توکن‌های بحث برانگیز را امکان پذیر می‌کنند. بسیاری از مقررات مبادلات ضد پولشویی به اندازه کافی قوی نیستند. علی رغم ادعای داشتن مجوز در برخی از کشورها، تصور رعایت قانونی معاملات توسط کاربران در سراسر جهان با استفاده از مجوز مبادله در یک کشور واحد دشوار است. این خطرات مربوط به انطباق، ثبات موقعیت برخی از مبادلات را با چالش جدی روبرو می‌کند و چندی پیش، پس از اعلام اتهام صرافی BitMEX، فضای بازار برای مشتقات به سرعت تغییر کرد و منجر به از دست دادن کاربران و کاهش حجم معاملات شد.

نوآوری در فناوری‌های مبادله در درجه موسساتی هنوز به طور گسترده در دسترس نیستند. رتبه بندی حجم این صنعت داستان امروز را بیان می‌کند. داستان فردا توسط بازارهای معاملاتی ارائه می‌شود که یک کشف واقعی، قیمت جهانی بهترین پیشنهاد، دسترسی موسساتی به قیمت گذاری و نقدینگی معاملات غیرمتمرکز و توانایی اجرای استراتژی‌های تجارت جهانی در یک سیستم واحد را ارائه می‌دهند.

منبع: Cointelegraph

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت