بانک‌ها برای بقای خود باید با رمز ارزها، پول الکترونیکی و CBDC همکاری کنند!

راهنمای مطالعه

سناریویی را که در آن برای ارسال انواع مختلف پیام، به پیام رسان‌های مختلف نیاز دارید تصور کنید به عنوان مثال، WhatsApp برای پیام‌های متنی، Viber برای صدا، Telegram برای فیلم و غیره، به نظر بسیار ناخوشایند است، اما این دقیقاً همان اتفاقی است که در امور مالی رخ می‌دهد. سیستم مالی سنتی دیگر نمی‌تواند فن آوری‌های جدید را از بین ببرد. طبق گزارش مرکز مالی کمبریج (Cambridge)، تعداد کاربران ارزهای دیجیتال رشد بسیار چشمگیری داشته و از 35 میلیون نفر در سال 2018 به 101 میلیون نفر در سه ماهه سوم 2020 رسیده است. مطالعه دیگری که توسط محققان اداره رفتار مالی انگلستان انجام شد، افزایش 78 درصدی را از سال 2019 نشان داد.

تراکنش‌های ارزهای دیجیتال سودآور است. فقط در سه ماهه چهارم 2020، PayPal تعداد معاملات خود را 36 درصد افزایش داد که ارزش آن در حدود 277 میلیارد دلار است. این افزایش در سه ماهه سوم 2020 از زمان آغاز معاملات رمز ارز توسط این شرکت آغاز شد. این یکی از بهترین بازده‌های سه ماهه در تاریخ PayPal بود.

با این حال، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی قرار است طی سه تا پنج سال به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شوند و ما برای تصویب جریان اصلی آن به زیرساخت‌های کاملا جدیدی نیاز داریم. چین اولین کسی بود که به طور فعال پروژه یوان دیجیتال خود را تبلیغ کرد، که به آن پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال یا DCEP می‌گویند. چین به طور کامل بر زیرساخت‌ها متمرکز شده است زیرا چندین بانک محلی قبلاً کیف پول الکترونیکی خود را توسعه داده‌اند یا در حال توسعه هستند.

تاکنون، یوان دیجیتال چین تنها نمونه پول دیجیتالی منتشر شده توسط بانک‌های مرکزی است که در واقع کارساز است. قابل ذکر است، بیش از 60 بانک مرکزی در سراسر جهان در حال کشف این فرصت هستند. DCEP بر اساس فناوری بلاکچین متمرکز ساخته شده و کاملاً تحت مدیریت بانک مرکزی چین است. این فناوری امکان کنترل کامل بر کلیه معاملات مالی را فراهم می‌کند، هدف گذاری هزینه‌های اجتماعی را تضمین می‌کند، جمع آوری مالیات را افزایش می‌دهد و از جرایم مالی جلوگیری می‌کند.

به نوبه خود، سیستم پرداخت بین المللی ویزا (Visa) اخیراً پروتكلی را برای معاملات آفلاین با ارزهای دیجیتال بانك مركزی معرفی كرده است. پرداخت یا قبول پرداخت به صورت آفلاین به سادگی نیاز به بارگیری یک برنامه تلفن همراه دارد. در این حالت، CBDC‌ها اساساً جایگزین پول نقد می‌شوند که منجر به افزایش تعداد معاملات کنترل شده توسط ناشر، بانک یا واسطه مالی می‌شود.

چارچوب چند قالبی مالی در شرف تبدیل شدن به یکی از ملزومات ابزارهای مالی است. بانک‌ها باید اطمینان حاصل کنند که معاملات فیات، CBDC و رمز ارزها می‌توانند در یک مکان انجام شوند: یعنی تمام این کارها در یک برنامه بانکی جمع شوند. اما یک مسئله‌ای وجود دارد: قالب‌های جدید هیچ اشتراکی با نسخه‌های قبلی ندارند. علاوه بر این، دولت‌ها، راه اندازی CBDC‌ها را مستقل می‌دانند. به عبارت دیگر، این موضوع از یک استاندارد واحد با کشورهای همسایه پیروی نمی‌کند.

چه چیزی مانع از ترکیب پول قدیمی و جدید است؟

رمز ارزها و CBDC نسبتاً جدید هستند. بنابراین، عدم اطمینان زیادی در مورد این ابزارهای مالی وجود دارد. همانطور که گفته شد، فیات و ارز دیجیتال کارکردهای مشترکی دارند و روش و کیفیت اجرای آنها بر چگونگی ایجاد راه حل مالی چند قالبی تأثیر دارد. ایجاد یک راه حل مالی چند قالبی نیاز به یک رویکرد واحد برای انطباق دارد. اگر هر سرویس به دنبال سیاست ضد پولشویی خود برای CBDC و معاملات ارزهای دیجیتال باشند، در نهایت بانک آنها را تأیید نمی‌کند.

افرادی که به طور عمیق درگیر رمز ارزها نیستند ممکن است فکر کنند دارایی‌های دیجیتال نمی‌توانند در فرآیندهای تجارت سنتی ادغام شوند، اما این خلاف واقع است. تجربه به ما نشان می‌دهد که ایجاد یک رویکرد واحد برای انطباق (هم برای فیات سنتی و رمز ارزها) ضروری است اما تعصب عمومی همه دارندگان دارایی‌های دیجیتال، مانع این امر است.

ما در حال ورود به دوره جدیدی از واسطه‌های مالی مختلف در هر شکل و اندازه هستیم. آنها با ترکیب انواع مختلف پول الکترونیکی، CBDC‌ها و ارزهای دیجیتال، با استفاده از انواع خدمات، به جایگاه خود کمک خواهند کرد. به عنوان مثال، کارت‌های ویزا در حال حاضر از ارز فیات، رمز ارزها ، فلزات گران بها و بازپرداخت بیت کوین پشتیبانی می‌کنند. وقتی شرکت‌ها و افراد می‌توانند از بین انواع مختلف پول، ارز و سیستم پرداخت، یکی را انتخاب کنند، قطعا آینده‌ی درخشان‌تری در انتظار سیستم مالی خواهد بود.

منبع: Cointelegraph

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت