با فناوری بلاکچین می‌توان از آینده ترسناک دنیای بازی Cyberpunk 2077 در دنیای واقعی جلوگیری کرد!

افزایش تأثیر کمپانی های Big Tech ممکن است آینده Cyberpunk 2077 را به واقعیت تبدیل کند، اما فرصتی برای مبارزه با آن با فناوری بلاکچین وجود دارد. بازی ویدیویی Cyberpunk 2077 که گیمرها در سراسر دنیا مدتها انتظار آن را می‌کشیدند، به عنوان یک محصول ناقص با انواع باگ و نقص فنی روانه بازار شد، اما تراژدی رخ داده در انتشار و ضرر و زیان فروش Cyberpunk 2077 مانع از این موضوع نمی‌شود که دنیای به تصویر کشیده شده در این بازی را به عنوان یکی از مهمترین پدیده های فرهنگی سال های اخیر ندانیم. در حالی که برخی از گیمرها درخواست بازپرداخت دارند و توسعه دهندگان با سرعت روی پچ های برطرف کننده باگ و نقص فنی بازی کار می‌کنند به بررسی ویژگی‌های خلاق پیاده سازی شده در این بازی ویدیویی بسیار غنی، به صورت موشکافانه می‌پردازیم.

تصویری که از جامعه در دنیای این بازی می‌بینیم خیلی زیبا نیست، این جهان در حقیقت یک جهنم بر پایه سیستم متمرکز واقعی است. در دنیای خیالی Cyberpunk 2077، فناوری بلاکچین یا هرگز وجود نداشته یا هرگز به صورت گسترده اجرا نشده است. این جهانی است که در آن هرگز تمرکز زدایی کامل صورت نگرفته است و نتایجی که شاهد آن در این سیستم هستیم بسیار ترسناک است.

دنیای عظیمCyberpunk 2077

دنیای Cyberpunk 2077 جهانی است که توسط شرکت‌های بزرگ اداره می‌شود. این پادشاهی همراه با نظام سرمایه داری به طور متجاوزانه در بدترین شکل ممکن بر جامعه سوار شده است، شبیه به نوعی از حکومت کره شمالی و اتحاد جماهیر شوروی که این قدرت را دارا می‌باشند که شهروندان خود را بترسانند.

کمپانی‌های بزرگ فقط شرکت‌های بزرگی نیستند که خدمات و محصولات را به جامعه ارائه می‌دهند. بلکه در این جهان، شرکت‌های بزرگ موجوداتی شوم و شیطانی هستند که برای کسب قدرت، بی نهایت تلاش می‌کنند. این نهادها با کنترل تمام تولیدات، کشاورزی، رسانه‌ها، محاسبات و خدمات پزشکی جهان، نه تنها به عنوان تجارت بلکه به معنای واقعی کلمه به عنوان دولت‌های ملی مستقل عمل می‌کنند و به هیچ سازمانی پاسخگو نیستند.

شرکت‌های کوچک و متوسط این جهان بالاتر از قانون عمل می‌کنند و سعی می‌کنند ردپای آثار غیر قانونی خود را بپوشانند. آنها در استفاده از شیوه‌هایی مانند سیاه نمایی، زورگیری، رشوه خواری، جاسوسی یا حذف فیزیکی افرادی که مانع آنها هستند، دریغ نمی‌کنند.

شرکت‌های بزرگ این دنیا خود را قانون می‌دانند. آنها دولت‌های جهانی را تأسیس می‌کنند و به سیاستمداران دست نشانده و آموزش دیده خود دستور می‌دهند.

Night City، شهری که بازی در آن جریان دارد، یک دولت_شهر مستقل در قلمرو ایالات متحده است که به طور کامل توسط شرکت عظیم Arasaka کنترل می‌شود. شهردار و شورای شهر توسط نمایندگان شرکت‌ها انتخاب می‌شوند و نیروهای پلیس شهر بیشتر از نیروهای وابسته به شرکت که به اصطلاح “پلیس شرکت” نامیده می‌شوند تشکیل شده‌اند، نیروهای ویژه بسیار پردرآمد و تا سر حد مرگ به رهبران شرکت‌های خود وفادار هستند. شرکت‌ها، نه دولت، در این شهر امتیاز خشونت و هرج و مرج را در اختیار دارند.

مرکز تجاری شرکت‌های شهر موجود در Night City یک کلان شهر فوق مدرن است، شهری درخشان در آینده با آسمان خراش‌های باشکوه و غنی که دفاتر سازمانی در آن واقع شده است. در مناطقی مانند این‌ها، امنیت به شدت توسط پلیس شرکتی محافظت و کنترل می‌شود و فقط تعداد محدودی از کارمندان شرکت حق دارند به محل کار خود در این دفاتر سازمانی بروند و در آنجا زندگی کنند. همچنین، کارمندان شرکت‌ها و خانواده‌های آنها به یک حومه امن و مرفه دسترسی دارند که این فضا‌ها نیز تحت حمایت و حفاظت شرکت‌ها است.

در مقابل، مناطق فقیرنشین شهر مملو از خشونت و جنایت است. این مناطق محل زندگی فقرا و بی خانمان‌ها است که مملو از بلوک‌هایی از ساختمان‌های بلند و زشت و کارخانه‌های متروکه با نقاشی دیواری است که این موضوع نمایانگر اختلاف شدید طبقاتی در این نظام سرمایه داری است و هشداری برای ما که ممکن است با این روندی که دنیای ما در حال پیشروی است این آینده خیلی هم دور از انتظار نباشد.

طوایف و گروهک‌های مختلف در این شهر حکومت می‌کنند: مانند تریادها (Triads)، یاکوزاها (Yakuza) و دیگران. پلیس شرکتی حتی به این قسمت‌های شهر نگاه نمی‌کند. این مناطق توسط پلیس عادی ایالتی گشت زده می‌شود، که کاملا مجهز هستند اما دارای انگیزه‌ای کاملا متفاوتند که از پلیس شرکتی به مراتب بدتر هستند. این افسران پلیس در مواردی که پرونده به آن‌ها نیاز دارد، به طرف دیگر نگاه می‌کنند و نسبت به جرایم بی توجه می‌باشند. علاوه بر این، مافیا اغلب برای شرکت‌ها کار می‌کند و از منافع شرکت‌ها در آن مناطق محافظت می‌کند.

این نمایش تاریک از شهر پیشرفته و هوشمند که در آینده‌ای که در بازی شاهد هستیم به واقعیت پیوسته است و از تصورات ما در رابطه با شهر هوشمند آرمان شهر برای آینده زمین فاصله زیادی دارد و این مسئله به خودی خود ترسناک است و آینده ما را تهدید می‌کند.

شرکت های سازگار با محیط زیست؟

اینکه بگوییم شرکت های Cyberpunk 2077 اندکی به محیط زیست اهمیت می‌دهند، در حقیقت مبالغه کرده‌ایم. آن‌ها نسبت به محیط زیست بی مسئولیت هستند، زباله ها را به رودخانه‌ها ریخته و جو را آلوده می‌کنند، همانطور که شرکت‌های بزرگ به طور دوره‌ای در زمان ما هم این عمل را انجام می‌دهند، اما آنها خیلی فراتر از خط قرمز پیش رفته اند.

هنگامی که در برخی موارد دو شرکت موفق به حل و فصل مسائل تجاری به روشی قانونی یا نیمه قانونی نشدند، آشکارا شروع به استفاده از جنگ به سبک نظامی علیه یکدیگر می‌کنند. به این ترتیب جنگ‌های شرکتی در دنیای بازی آغاز می‌شود.

نابرابری و وحشت در سیستم بیش از حد متمرکز

ژانر سایبرپانک از دهه 1980 در ایالات متحده به دلیل واکنش ذهنیت جامعه نسبت به توسعه فناوری رایانه و جامعه سرمایه داری شکل گرفت که در آن شرکت‌های بزرگ چند ملیتی نقش بزرگی داشتند.

ساختار سلسله مراتبی بسته و محدود شرکت‌ها، سیستم متمرکز بیش از حد این شرکت‌ها، عدم شفافیت در فعالیت‌های درون شرکتی و ظهور انحصارهای عظیم، منجر به توزیع ناهموار و ناعادلانه ثروت و منافع شد. مجامع بزرگ با تمرکز در سودیابی اغلب این توانایی را دارند که نه در جهت منافع جامعه بلکه صرفاً در جهت منافع خودشان عمل کنند.

در بدترین حالت، این شرکت‌ها ثروت انباشته برای خود ایجاد کردند اما برای رفاه مردم هیچ قدمی برنداشته‌اند. ذینفعان آنها یک حلقه باریک از مدیران ارشد و سهامداران بزرگ بودند، در حالی که اکثر مردم فقط از قیمت های بالای محصولات بی کیفیت تولید شده توسط انحصارات این شرکت ها ضرر کردند و همچنین از آسیب های جانبی زیست محیطی نیز رنج می‌بردند.

وضعیت فعلی

بسیاری از کارشناسان پیش بینی کردند که با توسعه اینترنت و فناوری‌های اطلاعات از ابتدای دهه 1990، شرکت‌های بزرگ انحصاری متمرکز، به چیزی که در این بازی شاهد بودیم تبدیل می‌شوند.

در مرحله اول، استارت آپ‌های جدید فن آوری ظهور کردند و با شرکت های سنتی رقابت می‌کردند.

ثانیا، به لطف اینترنت، مشتریان می‌توانند به اطلاعات مربوط به همه شرکت‌ها و محصولات موجود دسترسی آزاد داشته باشند. اکنون، هر شرکت کوچکی با وب سایت خود می‌تواند با یک کمپانی عظیم الجثه که صدها میلیون دلار صرف تبلیغات سنتی می‌کند، رقابت کند.

در آخر، اکنون هر شخصی در هر کشوری در جهان که به اینترنت دسترسی دارد می‌تواند خدمات نیروی فکری خود را به صورت برابر در بازار جهانی ارائه دهد. این می‌تواند به توزیع یکسان ثروت در سراسر جهان و همچنین ظهور تعداد زیادی از شرکت‌های محلی در کشورهای در حال توسعه منجر شود.

با این حال همه چیز به همین راحتی پیش نرفت. ما مشاهده کرده‌ایم که استارت آپ‌های کوچک فناوری، خود به شرکت‌های انحصاری عظیم تبدیل شده‌اند. این شرکت‌های جدید با همان اصول سلسله مراتبی متمرکز به مانند ابر شرکت‌های گذشته تشکیل شده اند و راه و روش شرکت های بزرگ را در پیش گرفته اند.

امروزه، این شرکت‌های نوپای فناوری به مجموعه‌های بزرگ تبدیل شده‌اند که به اصطلاح Big Tech نامیده می‌شوند و بیشتر داده‌ها و رسانه‌های جهان را کنترل می‌کنند. این شرکتها فقط انحصارگر بازار نیستند، همانطور که می‌بینیم، اکنون کمپانی‌های Big Tech دخالت در فرایندهای دموکراتیک کشورهای توسعه یافته اقتصادی را امکان پذیر کرده و توصیه می‌کنند.

کمپانی‌های Big Tech به سانسور اطلاعاتی که از نظر سیاسی صحیح نمی‌دانند، مشهور شده‌اند. شما می‌توانید یک برنامه سیاسی خاص را حتی در نتایج جستجوی Google مشاهده کنید، جایی که قابلیت مشاهده برخی از مطالب و محصولات برای عموم کاهش می‌یابد اما برای دیگران تبلیغ و ارتقا محسوب می‌شود. YouTube و سایر شرکت‌ها به روشی مشابه عمل می‌کنند.

مطمئناً برای به حداکثر رساندن وضعیت فعلی به تخیل، زمان و فرصت زیادی نیاز دارید و تصور کنید که در آینده نزدیک، توییتر و فیس بوک ممکن است برای کنترل بازار تبلیغات آنلاین، مانند آنچه در دنیای Cyberpunk 2077 اتفاق می‌افتد، یک جنگ هسته‌ای را آغاز کنند. با همه این توصیفات، این روند کاملا مشهود است.

بلاکچین به عنوان یک راه حل

الکس (Alex) و دون تپ اسکات (Don Tapscott) در کتاب Blockchain Revolution خود، که در سال 2016 منتشر شد، توضیح می‌دهند که چگونه می‌توان از بلاکچین برای تمرکززدایی سیستم کاری شرکت‌های بزرگ استفاده کرد. به نظر آنها، فناوری بلاکچین باید به بازنگری در اصل کار شرکت‌ها کمک کند و شفافیت آن را بیشتر کند. داشتن یک دفتر اطلاعاتی واحد، مستقل و قابل اعتماد می‌تواند به ایجاد شکل جدیدی از مدیریت برخلاف سیستم سلسله مراتب سخت گیر فعلی کمک کند.

وقتی تک تک عملکرد مدیران روی یک دفتر کل نمایش داده شود که مستقل است و توسط هیچ گروه محدودی از افراد کنترل نمی‌شود، وسوسه انجام معاملات مشکوک و تقلب و اختلاس با داده‌های حسابداری بسیار کمتر می‌شود. دسترسی به دفتر ثبت می‌تواند برای همه گروه‌های علاقه‌مند فراهم شود، در درجه اول، این دسترسی باید برای جامعه و نهادهای نظارتی، و حتی برای کارکنان شرکت فراهم شود با این چنین سبکی از شفاف سازی دیگر شرکت‌ها نمی‌توانند در آینده به مردم حکومت کنند.

تخلیه پسماند به رودخانه یا جلوگیری از مالیات زیاد با رشوه دادن به یک مقام مسئول بدون مجازات، دیگر امکان پذیر نخواهد بود. همه این اقدامات بلافاصله در دفترچه تهیه شده بر روی بستر بلاکچین ظاهر می‌شوند و در دسترس عموم قرار می‌گیرند، از جمله وبلاگ نویسان، روزنامه نگاران و دادستان‌ها، در نتیجه هر جرمی در لحظه افشا می‌شود و با فرد خاطی برخورد خواهد شد.

استفاده از بلاکچین سبب ایجاد یک ساختار شفاف و جدید شرکتی می‌شود و می توان برخلاف سلسله مراتب سفت و سخت کنونی شرکت‌ها و مجموعه‌های تجاری و سرمایه گذاری را ایجاد کرد. با استفاده از بلاکچین می‌توانید سیستمی ایجاد کنید که کارهایی که هم به نفع جامعه است و هم به سود شرکت است انجام شود و این سیستم پاداش عادلانه‌ای را به کارمندان ارائه می‌دهد. بنابراین، مسئولیت اجتماعی بین تعداد زیادی از مردم به طور عادلانه توزیع می‌شود و برای جامعه همه چیز شفاف و بدون شک و شبهه خواهد بود، که سطح فساد را کاهش خواهد داد و قاعدتاً این کاهش فساد به اقدامات غیرقانونی افراد متکی می‌باشد.

استفاده از بلاکچین امکان ایجاد مسئولیت پذیری و شفافیت ساختارهای تجاری را از لحاظ فنی فراهم می کند، که به نوبه خود می‌تواند ما را از دنیای جهنمی که بر پایه سیستم متمرکز در Cyberpunk 2077 و نمونه کارهای مشابه این بازی نشان داده شده نجات دهد.

منبع: Cointelegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *