بیانیه انجمن بلاکچین ایران پیرامون مسدود سازی صرافی‌ها!

راهنمای مطالعه

بیانیه کارگروه تبادل رمزارز انجمن بلاکچین ایران
مواضع اخیر در رابطه با تبادل رمزارزها: مسدودسازی راه حل نیست!

متاسفانه علی‌رغم درخواست‌های گسترده فعالان در زمینه تبادل رمزارزها از بانک مرکزی، هیات دولت، شورای ملی فضای مجازی و مجلس محترم شورای اسلامی برای ایجاد یک بستر قانونی، بدون ایجاد مجوزهای جدید در زمینه مبادلات رمزارزها، هنوز اقدامات شایسته و موثری توسط این نهادهای مسئول، در این رابطه صورت نپذیرفته است. این تلاش‌ها در چارچوب ارائه طرح‌های مکتوب و مدون و با تاسی از تجربیات قبلی در کشور عزیزمان ایران و سایر کشورهای پیشرو در فناوری بلاکچین و رمزارز انجام گرفته است.
اما با وجود تمامی این تلاش‌ها، در روزهای اخیر شاهد موضع‌گیری های بعضاً غیرکارشناسی و شتابزده‌ای هستیم که می‌توانند پیامدها و عواقب گسترده‌ای را به دنبال داشته باشد.
کارگروه تبادل رمزارز انجمن بلاکچین، پیش و بیش از هر چیز، هرگونه اقدام برای مسدود سازی وب سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و پلتفرمهای ایرانی ارائه دهنده خدمات خرید و فروش رمزارزها و درگاه‌های ریالی آن‌ها را محکوم می‌نماید. از نظر ما «مسدودسازی راه حل نیست!». تجربیات سال‌های اخیر نشان می‌دهد که هرگونه مسدود سازی یکباره و برخوردهای سلبی در رابطه با فناوری‌های نوین، ضمن این که تبعات گسترده‌ و هزینه‌های زیادی را برای کشور و مردم به همراه داشته است، هرگز موفق نیز نبوده است. حالا همه به خوبی می‌دانیم که فناوری در نهایت راه خود را پیدا می‌کند و نیاز مردم برای حرکت پیشروانه و همگام با جریان‌های فناورانه جهانی، قابل توقف و انسداد نیست.
در رابطه با موضع‌گیری‌های انجام شده، ذکر چند نکته ضروری به نظر می‌رسد:
۱- یکی از استدلال‌های مطروحه در رابطه با درخواست مسدودسازی ارائه خدمات خرید و فروش رمزارزها، روند نزولی بازار سرمایه و بورس کشور می‌باشد که پس از یک دوره رشد قابل توجه رخ داده است. در حالی که نوسانات کوچک و بزرگ، در هر بازار سرمایه‌، امریست طبیعی و قابل انتظار، که نه تنها در بازار سرمایه ایران در طول دهه‌های گذشته بارها شاهد آن بودیم، حتی در طول یکی دو سال گذشته در بازارهای سرمایه سایر کشورها هم تحت تاثیر پاندمی کرونا، به کرات مشاهده شده است و در دنیای رمزارزها نیز امری بدیهی و غیرقابل اجتناب است.
در این میان وظیفه و مسئولیت تمامی فعالان در هر بازاری، آگاهی رسانی به عموم مردم می‌باشد تا در رابطه با خطرات و ریسک‌های سرمایه گذاری در هر زمینه‌ای مطلع و دارای بینش و دانش لازم باشند. این که نوسانات در یک بازار سرمایه را فقط و فقط متوجه یک بازار سرمایه دیگر بدانیم، نه عادلانه است، نه کارشناسی شده و نه منطبق با واقعیات اقتصادی کشور.

۲- نگرانی مطروحه دیگر در رابطه با سکوهای ارائه خدمات خرید و فروش رمزارزها، دغدغه به حق و منطقی امنیت اموال و سرمایه‌های مردم می‌باشد. در حالی که هر گونه مسدودسازی در این رابطه، منجر به هدایت شدن سرمایه‌های مردم به سمت پلتفرم‌های خارجی می‌شود که بارها اقدام به بلوکه کردن موجودی ایرانیان به دلیل تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی نموده‌اند. امری که خود نقض غرض است.

۳- در حال حاضر، خوشبختانه پلتفرم‌ها و صرافی‌های معتبر و مطرح ایرانی توسعه یافته‌اند که با سرمایه گذاری گسترده و با استفاده از نیروهای فنی و توانمند ایرانی، هزاران تراکنش رمزارزی در طول روز را انجام می‌دهند، سال‌هاست در زمینه تبادل رمزارزها فعال هستند، توسط نهادهای امنیتی شناخته شده‌اند، دارای آدرس فیزیکی بوده و عمدتاً به صورت حقوقی در حال فعالیت هستند و در طول سالها فعالیت خود، کمترین پرونده شکایت یا اختلاف نظر با کاربران را داشته‌اند که در قریب به اتفاق موارد، با جلب رضایت کاربران همراه بوده است. مسدود کردن درگاه‌ها، وب سایت‌ها و یا اپلکیشن‌های این فعالان باسابقه و معتبر، نتیجه‌ای جز ظهور قارچی فعالان ناشناخته‌ نخواهد شد که از ابتدا در بستر غیرقانونی ایجاد شده در نتیجه مسدودسازی احتمالی و با اهداف غیرقانونی و مجرمانه، کار خود را آغاز خواهند کرد. امری که در نهایت منجر به تولید و هجوم تعداد زیادی پرونده‌های کلاهبرداری و فیشینگ به مراجع قضایی و پلیس محترم فتا خواهد شد.

۴- کشورهای پیشرو و حتی تازه‌وارد در زمینه رمزارزها، علی رغم بروز بحران‌های متعدد به طور مشخص بر لزوم قانون‌گذاری در این بخش تاکید می‌نمایند و دلیل آن را عقب نیفتادن از قافله فناوری‌های نوین و روزآمد بلاکچین و رمزارز اعلام می‌کنند. در این شرایط، هر گونه تصمیم نسنجیده در مورد مسدودسازی در زمینه تبادل رمزارزها، چیزی نیست جز فرصت سوزی و گام برداشتن در مسیری که قطعاً به سود توسعه و پیشرفت علمی و فنی کشور و ایجاد دلسردی در جوانان توانمند و با استعداد ایرانی نخواهد بود.

۵- نباید از نظر دور داشت که فناوری بلاکچین و رمزارز، اساساً بر مبنای شفافیت و عدم تمرکز طراحی شده است که هرگونه تصمیم گیری در رابطه با آن را نیازمند به دانش فنی و کارشناسی لازم می‌نماید. ملاحظاتی که توسط فعالان تبادل رمزارزها در طرح‌های ارائه شده به دولت، بانک مرکزی و سایر نهادهای حاکمیتی در نظر گرفته‌ شده‌اند. به عبارت دیگر برخورد با این پدیده جدید، نیازمند به تصمیماتی نو و از جنسی متفاوت است.

در پایان، کارگروه تبادل رمزارز انجمن بلاکچین، ضمن تاکید و اطلاع رسانی به مردم ایران در رابطه با ریسک‌های بالای سرمایه گذاری بر روی رمزارزها که نیاز و لزوم افزایش آگاهی و کسب دانش در این رابطه را برجسته می‌نماید، مجدداً از بانک مرکزی، مجلس محترم شورای اسلامی و سایر نهادهای ذی‌ربط درخواست می‌نماید ضمن خودداری از هرگونه مسدودسازی و ایجاد محدودیت برای فعالان باسابقه و معتبر، بدون ایجاد مجوزهای جدید و انحصار، بستر و چارچوب قانونی مورد نیاز برای فعالیت در زمینه مبادلات رمزارزها را فراهم آورند.
امید است هر چه سریعتر با درک صحیح و مناسب شرایط فعلی و اهمیت این فناوری‌های نوین در دنیای امروز، طی مشورت با تشکل‌های مردمی و صنفی در زمینه تبادل رمزارزها، قانون‌گذاری شایسته توسط نهادهای مسئول در سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» انجام شود تا جوانان مستعد ایرانی بتوانند در بستری قانونی، شفاف و غیرانحصاری در رابطه با این فناوری‌های نو، به فعالیت خود گسترده‌تر و فناورانه‌تر از قبل ادامه دهند.

منبع: iranblockchain

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت