تفاوت‌های معامله در بازار گاوی و خرسی!

راهنمای مطالعه

منظور از بازار گاوی چیست؟

بازار گاوی (Bullish)، یک بازار صعودی است که در آن اعتماد سرمایه‌گذاران درحال افزایش است.

بازارهای مالی در طول معاملات دائما با افت و خیز‌هایی همراه‌ هستند. زمانی که قیمت دارایی‌ها برای یک دوره افزایش می‌یابد، اصطلاحاً به آن بازار یا روند گاوی اطلاق می‌شود. اگرچه منشاء این واژه نامشخص است، اما اکثر مردم استفاده از این عبارت را با نحوه حمله یک گاو مرتبط می‌دانند، به طوری که گاوها در مواقع حمله شاخ‌های خود را به سمت بالا می‌آورند. چنین بازارهایی ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد، ولی هیچ‌گاه نمی‌توان مدت زمان دقیق آن را تعیین کرد. با شروع افزایش قیمت‌ها، سرمایه‌گذاران نسبت به افزایش بیشتر قیمت‌ها خوشبین می‌شوند و اعتماد آن‌ها به بازار افزایش می‌یابد.

متاسفانه اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار همیشگی نبوده و از دست رفتن آن می‌تواند منجربه ریزش شدید قیمت‌ها و شروع یک بازار خرسی گردد.

چگونه در یک بازار گاوی سرمایه‌گذاری کنیم؟

در بازارهای گاوی غالباً سرمایه‌گذاران با خرید دارایی‌ها در پایین‌ترین قیمت‌‌ ممکن و نگهداری آن‌ تا زمان افزایش قیمت‌ها از این نوع بازارها سود می‌برند.

معمولاً در بازارهای گاوی سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند تا دارایی‌های مورد نظر خود را در ابتدای روند صعودی خریداری کرده و با رسیدن به سقف قیمتی اقدام به فروش خواهند کرد.  هرگونه زیان در بازارهای گاوی موقتی بوده و به سرمایه‌گذاران امکان ادامه سرمایه‌گذاری و اطمینان از کسب درآمد بیشتر را خواهد داد.

یکی از استراتژی‌های معروف در بازارهای گاوی، موج سواری است. در این روش سرمایه‌گذاران کوین‌هایی را که در ابتدای یک روند صعودی قوی قرار دارند انتخاب کرده و از ادامه روند صعودی سود خواهند برد. یکی دیگر از استراتژی‌های پرکاربرد در این نوع بازارها، استراتژی خرید و نگهداری (Buy & Hodl) است و کاربران ارزهای خود را در طول روند صعودی نگهداری کرده و در بالاترین قیمت ممکن می‌فروشند.

منظور از بازار خرسی چیست؟

بازارهای خرسی (Bearish) به بازارهایی اطلاق می‌شود که در آن قیمت دارایی‌ها همراه با اعتماد و سود سرمایه‌گذاران کاهش می‌یابد.

همانگونه که یک خرس به هنگام حمله با پنجه‌های خود به سمت پایین ضربه می‌زند، بازار خرسی نیز دقیقاً بر خلاف بازار گاوی بوده و معمولاً زمانی گفته می‌شود بازار خرسی شده که ارزش دارایی‌ها در طول یک مدت نسبتاً طولانی (حدود دو ماه) بیش از 20 درصد کاهش یافته باشد. بازار خرسی معمولاً پس از آن که قیمت‌ها به اوج خود رسیده باشند رخ می‌دهد. بازار خرسی می‌تواند چند هفته تا چندین سال به طول بکشد.

در طول دوران بازارهای خرسی، سرمایه‌گذاران اغلب با احساساتی مثل ترس، عدم اطمینان و تردید مواجه می‌شوند. از طرف دیگر، همین دلایل باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران جدید از ورود به بازار خرسی خودداری کنند.

چگونه در یک بازار خرسی سرمایه‌گذاری کنیم؟

غالباً سرمایه‌گذاران بازارهای خرسی را به دید فرصت‌هایی می‌بینند که در آن به تدریج دارایی‌ها را در قیمت‌های پایین خریداری کرده و منتظر روند صعودی بعدی بازار خواهند ماند.

معامله در بازارهای خرسی برای معامله‌گران تازه‌کار می‌تواند دشوار باشد، زیرا در این گونه بازارها احتمال زیان بیشتری وجود دارد. با این حال، خرید در یک بازار خرسی زمانی می‌تواند پرسود و موفقیت‌آمیز باشد که بازار بهبود یافته و قیمت دارایی‌ها افزایش یابد. تنها مسئله‌ای که وجود دارد این است که هیچکس نمی‌تواند عمق ریزش قیمت‌ها و مدت زمان آن را تعیین کند. بنابراین بزرگ‌ترین ریسک در این گونه بازارها، خرید زودهنگام یا از دست دادن فرصت سرمایه‌گذاری پرسود است.

به همین دلایل است که معمولاً سرمایه‌گذاران در بازارهای خرسی به تدریج اقدام به خرید می‌کنند. کاربرها بجای اینکه به دنبال پیدا کردن کف بازار باشند، می‌توانند با کاهش قیمت‌ها به تدریج پوزیشن‌های خود را اضافه کنند. سرمایه‌گذاران با این روش می‌توانند از کاهش قیمت‌ها سود بیشتری بدست آورند.

چرا توجه به نوع بازار در سرمایه‌گذاری اهمیت دارد؟

در هر بازاری برای انجام معاملات موفق نیاز به استراتژی‌های متفاوتی است.

بازارهای گاوی و خرسی هردو تاثیر قابل توجهی در پرتفوی سرمایه‌گذاری‌ دارند. بنابراین، همه سرمایه‌گذاران بایستی نوع بازاری که در آن سرمایه‌گذاری مي‌کنند را مدنظر قرار دهند تا براساس آن بهترین استراتژی را به کار گرفته و ریسک‌های پرتفوی خود را کاهش دهند.

با این وجود، معمولاً گفته مي‌شود که بازار‌های سرمایه همیشه در بلندمدت سودآور هستند.

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت