تفاوت میان صرافی متمرکز و غیرمتمرکز!

طی چند سال اخیر عبارت “رمزارز”، جهان را تحت سیطره‌ی خود درآورده است. امروزه رمزارزها در اولویت قرار دارند چراکه در دنیای امروز به دنبال روش‌هایی امن و مطمئن برای معامله هستیم. علاوه بر این، از آنجایی‌که ارزهای دیجیتال را نمی‌توان جعل کرد، سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری به خدمات صرافی‌های رمزارز دارند.

از آنجایی‌که در سال‌های اخیر قیمت رمزارزها به صورت ناگهانی افزایش پیدا کرده است، معامله‌گران برای انجام معاملات خود به صرافی‌های رمزارز روی آوردند. این صرافی‌ها نقش مهمی در توسعه‌ی صنعت بلاک‌چِین دارند.

به عبارت ساده‌تر، صرافی رمزارز به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که مستقیماً و بدون واسطه به معامله، خرید یا فروش رمزارزها بپردازند. صرافی‌ها برای اینکه دامنه‌ی معاملاتی وسیع‌تری داشته باشند، معمولاً بیش از ۲۰ رمزارز را پشتیبانی می‌کنند. وقتی صحبت از صرافی به میان می‌آید، مردم به دنبال هولدینگ‌هایی هستند که از طریق آن‌ها سود بیشتری برای کسب و کار خود به دست بیاورند. بنابراین صرافی‌هایی را ترجیح می‌دهند که قابلیت‌های بیشتر با راه‌حل‌های بسیار کاربردی‌تری را در اختیار آن‌ها قرار بدهند.

بر اساس گزارشات DataLight که یک وبسایت تجزیه و تحلیل در حوزه رمزارز می‌باشد،‌ بیشترین تعداد بازدید از سایت‌ صرافی‌های رمزارز، متعلق به کشور آمریکاست. بر اساس این گزارش، ماهانه ۲۲ میلیون بازدید از ۱۰۰ صرافی رمزارز انجام می‌شود.

صرافی‌های رمزارز متمرکز و غیرمتمرکز

با چنین افزایشی در قیمت رمزارزها، صرافی‌های مربوط به آن‌ها بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

امروزه عملکرد صرافی‌های متمرکز شبیه به بانک‌هاست:

 • تحت مالکیت هستند
 • امن هستند
 • قوانین و مقررات را رعایت می‌کنند

اگرچه صرافی‌های متمرکز وجود فیزیکی دارند، اما مفهوم صرافی‌های غیرمتمرکز در همه جا گسترش پیدا کرده است.   

علاوه براین، جنگ علیه صرافی‌های متمرکز شروع شده است. اما چطور؟

شاید درباره‌ی مفهوم “اثبات کلیدها” (Proof of Keys) که اولین بار توسط تریس مایر (Trace Mayer)، یکی از مشاوران معروف سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین (BTC)، ابداع شد، چیزهایی شنیده باشید. به گفته‌ی او، هرکسی که بیت‌کوین دارد و در صرافی متمرکز نگهداری می‌کند باید آن‌ها را به کیف پول خود منتقل کند.

همانطور که همه‌ی شما هم می‌دانید، اگر کوین‌ها توسط طرف سومی به جز خودتان ذخیره و نگهداری شوند، ممکن است ابهامات و مشکلاتی راجع به امنیت آن‌ها ایجاد شود.

همچنین، باید از ریسک‌های صرافی متمرکز نیز مطلع باشید:

 • به راحتی هک می‌شوند و سرمایه‌هایی که در آن‌ها نگهداری می‌شوند ممکن است از دست بروند.
 • ممکن است کل صرافی به طور ناگهانی ناپدید شود.

اکنون مشکلات واقعی صرافی‌های متمرکز را بهتر متوجه می‌شوید. به هرحال، صرافی رمزارز غیرمتمرکز به منظور منسوخ کردن مفهوم اثبات کلیدها و اینکه شما مالک واقعی دارایی‌های خود باشید، مثل یک استراتژی معجزه‌وار ظهور پیدا کرد.

از جمله دلایل این موضوع می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • بهبود وضعیت حریم خصوصی به دلیل عدم نیاز به ثبت نام یا فرآیند احراز هویت (KYC )
 • عدم نیاز به سپرده گذاری یا برداشت. همه‌ی معاملات بین دو طرف، به صورت برنامه‌ریزی شده و توسط قراردادهای هوشمند ایمن انجام می‌شوند.
 • هیچ نشانه‌ای از بروز خطا، کنترل شدن و یا قوانین وجود ندارد.

تا چند سال پیش صرافی‌های غیرمتمرکز با مشکل مواجه بودند و مردم حتی با کوچک‌ترین خطایی سرمایه‌های خود را از دست می‌دادند. با این حال، در طی چند سال اخیر این صرافی‌ها جزو پویاترین و کارآمدترین پلتفرم‌ها بوده‌اند.

اگر هنوز هم مفهوم صرافی غیرمتمرکز را متوجه نشده‌اید، به بیان ساده‌تر باید بگوییم صرافی‌هایی هستند که کاربران از طریق آن‌ها می‌توانند سرمایه‌های رمزارز خود را کنترل کنند. علاوه بر این، در این صرافی‌ها چیزی به اسم طرف سوم هم وجود ندارد.

برای رفع مشکلات مربوط به پلتفرم متمرکز، صرافی‌های همتا به همتا (Peer to Peer) ایجاد شدند. کاربرد این پلتفرم به این صورت است که کاربران می‌توانند به صورت مستقیم با کاربران دیگر معامله کنند و رمزارزها از کیف پول‌های آن‌ها منتقل می‌شود؛ نه از کیف پول موجود در صرافی‌ها.

همچنین، برای جلوگیری از کلاهبرداری و امنیت بیشتر، صرافی‌های غیرمتمرکز امکانی را فراهم کرده‌اند تا هرکدام از طرفین بتوانند سرمایه‌های خود را سپرده‌گذاری کرده و آن‌ها را در اختیار داشته باشند.

نحوه‌ی کارکرد صرافی‌های غیرمتمرکز

نحوه‌ی عملکرد صرافی غیرمتمرکز به شرح زیر است:

 • صاحب توکن، به منظور مبادله‌ی دارایی‌های خود با دیگر دارایی‌های موجود در صرافی غیرمتمرکز (DEX)، سفارشی را ثبت می‌کند. صاحب توکن تعداد واحدهایی که می‌خواهد بفروشد، قیمت توکن و همچنین مدت زمان در دسترس بودن این مبلغ پیشنهادی را مشخص می‌کند.
 • زمانی که سفارش فروش ثبت شد،‌ کاربران دیگر می‌توانند از طریق یک سفارش خرید، قیمت‌های پیشنهادی خود را عرضه کنند.
 • وقتی مدت زمان در دسترس بودن سفارش توسط فروشندگان تعیین شد، تمامی قیمت‌های پیشنهادی بازبینی شده و توسط هر دو طرف انجام می‌شود.

از سوی دیگر، به عنوان کاربری که می‌خواهد سفارشی را ثبت کند باید مراحل زیر را طی کنید:

 • برای ورود به بلاک‌چین صرافی غیرمتمرکز از آدرس کیف پول خود استفاده ‌کنید.
 • می‌توانید درخواست خرید یا فروش ارائه کنید.
 • قراردادهای هوشمند اجرا شده و انتقال دارایی‌ها انجام می‌شود.
 • از حساب خود خارج شوید.

به دلیل رواج یافتن صرافی‌های غیرمتمرکز، بسیاری از استارتاپ‌ها تمایل دارند از نحوه‌ی ایجاد این صرافی‌ها مطلع شوند. این موضوع می‌تواند دلیلی بر افزایش سود نقدی سهام شرکت‌ها باشد.

چرا باید صرافی غیرمتمرکز بسازیم؟

علاوه بر معیارهایی که در بالا گفته شد، باید استراتژی‌های زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • کارمزدها

کارمزد معاملات از جمله موضوعاتی است که بیشتر معامله‌گران رمزارز به آن توجه می‌کنند. در پلتفرم‌های سنتی، مشتری‌ها باید به ازای هر معامله کارمزدی را بپردازند که با پلتفرم‌های معامله‌ی رمزارز متفاوت است.

صرافی‌های متمرکز معمولاً درصدی از این کارمزد را برای هر معامله پرداخت می‌کنند؛ درحالیکه صرافی‌های غیرمتمرکز وایت لیبل  عملکردی مشابه با پلتفرم‌های سنتی دارند.

بنابراین زمانی که معامله آماده‌ی قرار گرفتن بر روی صرافی غیرمتمرکز می‌شود باید کارمزد گَس (gas fee) بپردازید که از این طریق، معامله‌ی شما در بلاک‌چین تایید می‌شود.

 • ناشناس ماندن

در صرافی‌های غیرمتمرکز معمولاً یک نهاد مرکزی وجود نداشته و درنتیجه هیچگونه پیش‌نیاز و شرطی برای ورود به آن‌ها وجود ندارد. بنابراین، همه می‌توانند بدون تایید هویت وارد حساب خود در صرافی شده و شروع به معامله کنند.

به علاوه، کاربران با ناشناس ماندن در این صرافی‌ها می‌توانند به ابزارهایی دسترسی داشته باشند که در غیر این صورت دسترسی به آن‌ها امکان نداشت.

 • مالکیت

یکی دیگر از ویژگی‌های صرافی غیرمتمرکز این است که کاربر مالکیت دارایی‌های خود را در اختیار دارد. در صرافی متمرکز، مالکیت کوین‌ها کاملاً در اختیار صرافی است. اگرچه با نگه‌داشتن کوین‌ها در صرافی امکان دسترسی به آن‌ها و انجام معاملات سریع‌تر می‌شود؛ اما با این کار احتمال به سرقت رفتن رمزارزها نیز افزایش می‌یابد.

 • نقد شوندگی

اساساً علت سقوط صرافی‌های متمرکز، همین عامل نقد شوندگی است. بدون وجود مؤلفه‌ی نقد شوندگی، امکان کشف قیمت وجود ندارد.

کاترین یوشینا (Chtherine yushina) مدیر ارشد عملیات در صرافی زئوس (Zeus)، به اهمیت نقد‌ شوندگی در معاملات بیت‌کوین اشاره کرده است:

“دارایی‌های سنتی به عنوان پلی برای برقراری ارتباط میان بازارهای رمزارز و فیات شناخته می‌شوند که با پشتوانه‌ی آن‌ها می‌توان نقد شوندگی در بازار رمزارز را تامین کرد. هرچه نقد شوندگی بیشتر باشد، سرعت معاملات و ثبات قیمت‌ها بیشتر خواهد بود و به همین دلیل نیز کاربران بیشتری وارد این بازار خواهند شد. همین امر استفاده‌ی عمومی از تکنولوژی بلاک‌چین و ابزارهای رمزارز را سرعت بخشیده و منجر به بلوغ و توسعه‌ی بیشتر این صنعت خواهد شد. اگرچه بحث‌هایی پیرامون رمزارز و فیات وجود دارد، اما رمزارز وسعت بیشتری داشته و به عنوان انقلاب بعدی در تمامی بازارهای مالی به حساب می‌آید.”

مناسب‌ترین انتخاب

از آنجاییکه زمان زیادی طول می‌کشد تا دنیای رمزارز در این اکوسیستم سازمان‌ یافته به بلوغ و توسعه برسد، بنابراین رمزارزها باید در مرکز توجه قرار بگیرند. در روزهای اخیر، کوین‌ها و توکن‌ها ازجمله گزینه‌هایی هستند که در سرمایه‌گذاری ها مورد استفاده قرار گرفته و به ما امکان دسترسی به انواعی از پلتفرم‌های معاملاتی را می‌دهند که در این صنعت گستره‌ی بیشتری دارند. تعداد زیادی از استارتاپ‌ها هستند که با توجه به نقشه‌ی راهشان از یکی از این دو نوع صرافی استفاده می‌کنند.

انتخاب یکی از این صرافی‌های غیرمتمرکز یا متمرکز، کاملاً به شما و مسیری که برای موفقیت خود در نظر گرفته‌اید، بستگی دارد. اگر صرافی غیرمتمرکز را انتخاب می‌کنید؛ باید مسئولیت بیشتری را برای حفظ امنیت دارایی‌های خود متحمل شوید.

فرآیند غیرمتمرکز سازی ما را با دنیایی از عدم اطمینان مواجه می‌کند که باید در این جهان جدید، به خودمان اعتماد کنیم و مسئولیت‌پذیر باشیم.

منبع: Devprovider

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.