تله خرسی و تله گاوی در بازار رمز ارز چیست؟

تله خرسی و تله گاوی در بازار رمز ارز چیست؟

راهنمای مطالعه

بازارهای سرمایه از قبیل رمزارز، سهام و فارکس مملو از تله‌هایی هستند که برای به دام انداختن معامله‌گران خوش‌خیال و احساساتی طراحی شده‌اند. دو نمونه از متداول‌ترین تله‌های موجود در این بازارها تله خرسی و گاوی است.

در این مقاله با نحوه شناسایی این تله‌ها و پی بردن به معنا و مفهوم آنها آشنا می‌شوید. به این ترتیب به معامله‌گری تبدیل می‌شوید که سود بیش‌تری را به دست می‌آورد.

 تله خرسی چیست؟

تله خرسی در واقع کاهشی سریع در یک روند صعودی است. تله خرسی در اغلب موارد قبل از اینکه مجددا به روند صعودی بازگردد خط حمایت قیمت‌ها را می‌شکند. همین امر معامله‌گران را ترغیب می‌کند که پس از اینکه خط حمایت اصلی فرو ریخت در جایگاه معاملاتی فروش قرار بگیرند. پس از گذشته تله، قیمت‌ها روند صعودی را از سر می‌گیرند و خرس‌ها در تله بدی گرفتار می‌شوند.

تله گاوی چیست؟

تله گاوی به افزایش ناگهانی قیمت‌ها در طول روند نزولی اشاره می‌کند. درست مانند همتای خرسی، تله گاوی نیز به ‌غلط، احساس بازگشت قیمت‌ها را در معامله‌گران ایجاد می‌کند. در این مورد تله به گونه‌ای طراحی شده‌است که معامله‌گران خوش‌باور را برای خرید دارایی مورد نظر وسوسه کند.

 پس از گذشتن از فاز تله، قیمت‌ها به روند نزولی ادامه می‌دهند و گاوها در دام گرفتار می‌شوند.

اکنون که به خوبی می‌دانید تله گاوی و خرسی به چه مفاهیمی اشاره دارند، زمان آن رسیده‌است که به بررسی نکاتی بپردازیم که شما را از دام این تله‌ها نجات می‌دهد.

 حجم معاملات را بررسی کنید

روند بازگشت قیمت‌ها اگر واقعی باشد به حجم بالایی از معامله نیاز دارد. اگر بدون مشاهده چنین حجمی در معاملات شاهد بازگشت ناگهانی قیمت‌ها بودید، به احتمال زیاد حرکت ناگهانی قیمت‌ها یک تله است.

واگرایی اندیکاتور RSI را زیر نظر داشته باشید

تله های خرسی و گاوی غالبا همراه با واگرایی شدید RSI هستند. RSI مخفف عبارت relative strength indicator به معنای اندیکاتور یا شاخص قدرت نسبی است. این شاخص ضرب‌آهنگ میزان ضعف و قدرت قیمت‌های یک دارایی را در نمودار مشخص می‌کند.

شاخص RSI بین ۰ و ۱۰۰ در نوسان است. زمانی که RSI کمتر از ۲۵ باشد نشان‌دهنده آن است که دارایی به قیمتی بالاتر از حد معمول فروخته می‌شود. این درحالی است که اگر این شاخص بالاتر از ۷۵ باشد، خرید به قیمتی بالاتر از حد معمول را نشان می‌دهد. در حالی که قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند RSI نیز افزایش پیدا می‌کند؛ البته این اتفاق زمانی روی می‌دهد که ضرب‌آهنگ و حمایتی نیز از این روند افزایش در میان باشد. به همین ترتیب شاخص RSI معمولا زمانی که قیمت‌ها وارد روند نزولی می‌شود، کاهش پیدا می‌کند.

واگرایی زمانی روی می‌دهد که قیمت و شاخص RSI در دو جهت مخالف به حرکت خود ادامه دهند. این امر نشان می‌دهد که تغییرات قیمت دارایی ضعیف است و از ضرب‌آهنگ قابل‌توجهی نیز برخوردار نیست.

معمولا واگرایی منجر به بازگشت قیمت‌ها در جهت مخالف می‌شود.

اخبار را دنبال کنید

اخبار خوب یا بد، عواطف معامله‌گران بی‌تجربه را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و آنها را به سمتی سوق می‌دهد که تصمیمات هیجانی و عجولانه بگیرند.

بازارسازان به خوبی از این موضوع اطلاع دارند و با استفاده از اخبار، تله های گاوی و خرسی را آغاز می‌کنند. اگر شاهد تغییر مسیر ناگهانی قیمت‌ها با حجم متوسطی از معاملات روبه‌رو بودید، بهتر است حتما پیش از هر تصمیمی اخبار را زیر نظر بگیرید.

 در اکثر موارد حرکت‌هایی نظیر این به سادگی برای به بازی گرفتن احساسات معامله‌گران طراحی می‌شوند.

از سفارش‌هایی برای تعیین حد زیان استفاده کنید

استفاده از سفارش‌هایی برای تعیین حد زیان یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های هر استراتژی موفقی است. حتی اگر از انجام یک معامله اطمینان کامل داشته باشید نیز این احتمال وجود دارد که بازار کاملا در خلاف جهت شما حرکت کند.

تعیین یک بازه برای حد ضرر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به این منظور اگر معامله‌ای در خلاف مسیر مورد نظر شما حرکت کرد باید جایگاه معاملاتی خود را ببندید. تعیین 1-2 درصد ضرر نقطه خوبی برای شروع است.

هوشمندانه‌ترین کار این است که همواره در استراتژی معاملاتی خود با سفارش‌هایی برای تعیین حد ضرر، زیان احتمالی را در نظر بگیرید. به این ترتیب تا حد امکان خود را از دام تصمیم‌گیر‌ی‌های احساسی نجات می‌دهید. انتظار نداشته باشید که بازار مطابق با میل شما رفتار کند؛ چراکه در اکثر موارد این اتفاق روی نمی‌دهد.

در نتیجه تله های خرسی و گاوی یکی از متداول‌ترین انواع خطرات موجود در معاملات بازار رمزارز به شمار می‌روند. خوشبختانه این امکان وجود دارد که تا جای ممکن ضررهای ناشی از این تله‌ها را به حداقل رساند. البته اگر استراتژی درستی را برای معاملات خود در نظر گرفته باشید و از پیش‌زمینه ذهنی خوبی نیز برخوردار باشید.

منبع: Liquid

لورم ایپسوم

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ.

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط نوشته ها

به بحث بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

[coin-market-cap id="3160"]

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

[coin-market-cap id="3031"]