تنها 8 درصد از صرافی‌های غیرمتمرکز امنیت دارند!

راهنمای مطالعه

گزارشی که اخیراً انجام شده نشان می‌دهد که باوجود ممیزی‌های مکرر، اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز امنیت لازم را ندارند. از تابستان سال جاری حوزه دیفای (DeFi) بسیار طرفدار پیدا کرد. علاوه بر پروتکل‌های متعدد مبتنی بر دیفای، تعداد زیادی از صرافی‌های غیرمتمرکز جدید در حوزه رمزارز پدیدار شدند. افزایش شدید تقاضا منجربه توسعه سریع پروژه‌ها و رشد قابل توجه حجم معاملات گردید. اما این سرعت در برخی مواقع امنیت کاربران را به خطر انداخته است. به همین ترتیب، چندی پیش مرکز تحلیل مبادلات رمزارز (CER) تصمیم به تهیه گزارشی از وضعیت فعلی صرافی‌های غیرمتمرکز گرفت.

این مرکز که از زیر مجموعه‌های شرکت معروف امنیت سایبری گروه هکن (Hacken Group) می‌باشد، با تکیه بر تحقیقات ردگیری جرائم سایبری و روش رتبه‌بندی جامع به نتایج جالب توجهی رسیده است. در مقاله‌ای که مرکز CER با وب سایت Cryptopotato به اشتراک گذاشته، چندین ریسک احتمالی در رابطه با صرافی‌های غیرمتمرکز مورد تاکید قرارگرفته که تاحدی می‌توان از این ریسک‌ها در پلتفرم‌های متمرکز پیشگیری کرد. برخی از این ریسک‌ها شامل توکن‌های تقلبی با تیکرهای (Ticker) مشابه با کوین‌های واقعی، لغزش (Slippage) بالا که منجربه خرید یک توکن در قیمتی متفاوت با میانگین قیمت بازار می‌شود، تاخیر در تراکنش‌ها و عدم وجود داده‌های معاملات جفت ارزهاست.

اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز هیچگونه بیمه یا ویژگی‌هایی که باعث جلوگیری از اشتباهات یا از دست دادن سرمایه کاربرانشان گردد ارائه نمی‌دهند. با وجود تمام این ریسک‌ها، این مرکز تحلیلی بر پایین بودن آمار هک شدن این صرافی‌ها نسبت به پلتفرم‌های متمرکز اذعان کرده است. این مرکز تحقیقاتی 25 صرافی غیرمتمرکز را مورد بررسی قرار داده و نتایج نهایی خود را بر مبنای عواملی چون پیشینه ممیزی امنیت، برنامه باگ باونتی (Bug Bounty)، پشتیبانی مستقیم کیف پول‌های سرد (Cold Wallet)، امتیاز نقدینگی، تهیه داده‌ها و بسیاری عوامل دیگر جمع‌آوری کرده‌ است.

در رتبه‌بندی این صرافی‌ها از 0 تا 10 به هر یک امتیاز داده شد و صرافی‌ که بیشترین امتیاز را کسب کرده به عنوان امن‌ترین و قابل اطمینان‌ترین پلتفرم محسوب می‌شود. مرکز CER ضمن ابراز نگرانی در رابطه با نتایج بدست آمده، عنوان کرد که نتایج امتیاز نهایی امنیت سایبری نشان می‌دهد که از میان 25 صرافی غیرمتمرکز، تنها دو صرافی یونی‌سوآپ (Uniswap) و سینتتیکس (Synthetix) موفق به کسب امتیاز بالاتر از 8 شدند. صرافی‌های CRV، dYdX، بایننس (BinanceDex)، سوشی (Sushi)، وان اینچ (1inch)، بلنسر (Balancer)، سوئیت چئو (Switcheo) و کایبر (Kyber) در زمره 10 صرافی برتر از نظر رتبه‌بندی CER‌ قرار دارند.

منبع: Cryptopotato

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت