خطرات و چالش‌های میزبانی مستقیم گره در شبکه اتریوم 2.0!

منظور از میزبانی مستقیم گره در شبکه اتریوم 2 چیست؟

یعنی شما به یک اعتبارسنج (Validator) در نسخه جدید بلاک‌چین اتریوم (ETH) تبدیل خواهید شد و مسئولیت تایید تراکنش‌ها و حفظ شبکه را بر عهده خواهید داشت. راه‌اندازی جنسیس بلاک (Genesis Block) اتریوم 2 در یکم دسامبر مسیر را برای ارتقا امنیت و مقیاس‌پذیری این شبکه که مدت‌هاست همه منتظر آن هستند هموار ساخته است. در این فرآیند شبکه به مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS Consensus)، که سازگاری بیشتری با اکوسیستم داشته و نیاز به ماینرها را مرتفع می‌کند، تغییر کرد.

مادامی که شبکه اصلی فعلی اتریوم به این بلاک‌چین جدید متصل نشود، مشارکت‌کنندگان حق برداشت اتریوم‌های خود را نخواهند داشت. این فرآیند می‌تواند سال‌ها به طول بینجامد. افرادی که قصد میزبانی مستقیم گره‌ (Node) خود را داشتند بایستی حداقل 32 اتریوم را استیک می‌کردند. ضمن اینکه هزینه‌های دیگری مثل هزینه‌های گس (gas) و هزینه‌ پیداکردن یک ارائه‌دهنده معتبر خدمات میزبانی (Hosting) نیز بایستی در نظر گرفته شود. اگرچه این هزینه‌ها بالا به نظر می‌رسد اما مشارکت‌کنندگان در ازای تبدیل شدن به اعتبارسنج، پاداشی را بابت حفظ شبکه دریافت خواهند کرد که البته همراه با مسئولیت‌هایی خواهد بود.

آیا انجام این کار بدون دانش فنی امکان پذیر است؟

میزبانی گره اتریوم 2 می‌تواند بسیار پیچیده باشد و ورود به این حوزه بدون دانش فنی می‌تواند منجر به اشتباهات هزینه‌بر و جبران ناپذیری گردد. حتی اگر یک اعتبارسنج بی‌تجربه مرتکب اشتباه غیرعمدی شود و این اشتباه در تضاد با منافع شبکه باشد، در این صورت نیز مقداری از 32 اتریوم استیک شده وی به عنوان جریمه برداشت خواهد شد. هر زمان که تعداد اتریوم‌های استیک شده به نصف برسد، به طور خودکار به گره فرد اجازه ادامه مشارکت در شبکه داده نخواهد شد.

اگرچه مشکلات این فرآیند تنها به اینجا ختم نمی‌شود. چراکه آشنایی کامل با عملکرد درونی اتریوم 2 نیز کار دشواری است. البته با وجود ارائه‌دهندگان خدمات استیکینگ، کمتر کسی برای یادگیری دانش پیچیده این بلاک‌چین PoS جدید خود را به زحمت می‌اندازد و از قدیم هم گفتند وقت طلاست!

اگر گره شما در حین فعالیت متوقف شود چه اتفاقی می‌افتد؟

شما می‌توانید با صرف نظر از دریافت پاداش مالی بابت میزبانی یک گره از جریمه شدن خود جلوگیری کنید. بخاطر داشته باشید که حتی اگر شرایط خارج از کنترل شما باشد، بازهم احتمال جریمه شدنتان وجود دارد. اختلال در اتصال اینترنت می‌تواند باعث بروز اسلشینگ (Slashing) گردد. این اختلالات به دلایل مختلف در مناطق مسکونی بسیار شایع است و به همین دلیل استفاده از زیرساخت‌های خانگی نمی‌تواند برای این کار مناسب باشد. درنتیجه بسیاری از افرادی که قصد میزبانی مستقیم یک گره را دارند برای این که روند کار با مشکل روبرو نشود معمولاً از یک ارائه‌دهنده خدمات میزبانی خارجی استفاده می‌کنند. اما این روش نیز معایب خود را دارد. انتخاب یک سرویس‌دهنده که تضمینی در عدم اختلال در خدماتش وجود ندارد می‌تواند باعث ضررهای مالی شده و هیچ خسارتی نیز به شما پرداخت نخواهد شد زیرا بروز چنین اختلالاتی معمولاً از قبل در شرایط ارائه سرویس اعلام شده است.

اگر قصد انتخاب یک ارائه‌دهنده خدمات میزبانی خارجی را دارید، بایستی حتماً درخصوص اعتبار آن شرکت تحقیق و بررسی کنید. درنهایت فراموش نکنید که راه‌حل‌های رایج و معروف‌تر همیشه برای میزبانی یک گره نمی‌توانند مناسب باشند. در ماه نوامبر، یک اختلال در وب‌سرویس‌های آمازون هزاران وب‌سایت مثل کوین‌بیس (Coinbase) را با مشکل روبرو کرد. همین اتفاقات می‌تواند به اعتبارسنج‌های شبکه اتریوم 2 نیز ضرر وارد کند.

آیا ریسک‌های دیگری هم در این فرآیند وجود دارد؟

حفظ امنیت کلید‌های اعتبارسنج بسیار ضروری است زیرا احتمال سرقت یا آسیب دیدن این کلیدها وجود دارد. برای اعتبارسنج‌های اتریوم 2 که مستقیماً گره‌های خود را میزبانی می‌کنند ریسک‌هایی مثل سرقت کلید‌هایشان، فراموش کردن پسورد یا آسیب‌دیدن سخت‌افزاری که کلید‌ها در آن ذخیره می‌شود وجود دارد. تمام این‌ اتفاقات نیز می‌تواند جریمه‌های مالی بیشتری را به همراه داشته باشد که این بار ناشی از عدم فعالیت کاربر است. در چنین مواردی، بجای کاهش پاداش بلاک، اتریوم‌های استیک شده برای همیشه اسلش می‌شوند. برای میزبانی مستقیم گره‌ در اتریوم 2  بایستی در وهله اول امنیت را مد نظر قرار داد. ضمن اینکه احتمال سرقت کلید‌های اعتبارسنج توسط اشخاصی که امکان دسترسی به کامپیوتر یا دسترسی از راه دور به محل میزبانی گره‌ها را پیدا می‌کنند نیز وجود دارد. در برخی موارد ممکن است پیام‌ها دو بار و به ظاهر از جانب شما امضا شوند یا اینکه شخص مخرب با اطلاعات نادرست به شبکه آسیب برساند. درصورتی که امنیت شبکه گره به خطر بیفتد، دسترسی مجدد به آن احتمالاً یک یا دو سال طول خواهد کشید.

منبع: Cointelegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *