دارک وب چیست و چه کاربردی دارد؟

دارک وب چیست و چه کاربردی دارد؟

راهنمای مطالعه

دارک وب (Dark Web) به محتواهای آنلاین و رمزنگاری‌شده‌ای اطلاق می‌شود که در موتورهای جست‌وجوی متداول ایندکس نشده‌اند و قابل جستجو و نمایش نمی‌باشند. برخی اوقات دارک وب، شبکه تاریک نیز نامیده می‌شود. این شبکه بخشی از شبکه عمیق یا Deep Web را تشکیل می‌دهد که اطلاعاتی را در خود جای داده‌است که از طریق مرورگرهای عادی قابل دسترسی نیستند. اکثر این شبکه‌ها حاوی فایل‌های شخصی هستند که در فضای Dropbox و رقبای او ذخیره شده‌اند و در برخی از موارد نیز به جای ذخیره‌سازی اطلاعات غیرقانونی، این فضا اطلاعات را تنها در اختیار افرادی می‌گذارد که اشتراک پایگاه اطلاعات را در اختیار دارند.

مرورگرهای خاصی مانند مرورگر Tor برای دسترسی به این شبکه نیاز است. فردی که از دارک وب استفاده کرده در مقایسه با فردی که از Tor برای دسترسی به این شبکه استفاده می‌کند، امنیت بالاتری را تجربه می‌کند. بسیاری از سایت‌های تاریک به سادگی هرچه تمام‌تر استانداردهایی را فراهم می‌کنند که محرمانگی را برای آنها به ارمغان می‌آورد. این امر برای مخالفان سیاسی و افرادی که قصد دارند شرایط پزشکی را مخفی نگه دارند نیز مفید خواهد بود. متاسفانه راه‌اندازی فروشگاه‌های آنلاینی که در زمینه خریدوفروش مواد مخدر فعال هستند یا دزدیدن اطلاعات و دیگر اقدامات غیرقانونی بیش از دیگر کاربردهای این شبکه توجه همگان را به خود جلب کرده‌است.

معنا و مفهوم

در بسیاری از موارد دارک وب بیش‌تر شبیه به شبکه وسیعی است که در اواخر قرن بیستم شاهد آن بودیم. در موارد بسیاری می‌توان از این شبکه استفاده کرد؛ اما به محض اینکه فردی وارد این فضا شد کار چندانی برای انجام دادن وجود ندارد. بسیاری از محتوای درج شده در این شبکه ناشیانه بارگذاری شده‌اند. از سوی دیگر ایجاد یک سایت و جلب توجه عموم به مراتب ساده‌تر است.

درست مانند اینترنت در روزهای نخست، دارک وب نیز به فضایی ایده‌آل برای انجام کارهای غیرقانونی بدل شده‌است. دارک وب درست مانند شبکه های معمولی در گذشته به جرایم وحشتناک متهم می‌شود. جرایمی مانند کودک‌آزاری و استخدام تبهکاران. با این وجود چنین جرایمی خیلی قبل‌تر از اینترنت یا شبکه تاریک نیز وجود داشته‌اند. در واقع اعمال قوانینی که عدالت و بی‌عدالتی را در بر بگیرد در دارک وب مشکل است.

پی بردن به این موضوع که دارک وب با رمزارز متفاوت است، بسیار حیاتی است. در برخی از مواقع از رمز ارز برای مبادلات در دارک وب استفاده می‌شود. دارک وب به سادگی دسترسی به سایت‌هایی که ناشناس بودن افراد را تا حد زیادی امکان‌پذیر می‌کند برای تمامی کسانی که در این فضا حضور دارند، میسر کرده است. بسیاری از این سایت‌ها تنها حاوی اطلاعات هستند و امکان خریدوفروش چیزی در این سایت‌ها وجود ندارد. معمولا از رمزارزهایی مانند بیت کوین و مونرو برای انجام تراکنش‌هایی که در دارک وب صورت می‌گیرد استفاده می‌شوند.

دارک وب و وب عمیق به اشتباه به جای یکدیگر به کار برده می‌شوند. وب عمیق حاوی تمام صفحاتی است که هنگام جستجوی وب به شما نمایش داده نمی‌شود؛ اما وب تاریک تنها بخش کوچکی از وب عمیق است. وب عمیق همچنین شامل تمام چیزهایی است که برای ورود به این فضا به آن نیاز دارید؛ به عنوان مثال بانکداری آنلاین، سایت‌های پرداخت و سرویس‌های ذخیره فایل.

مزایا

این شبکه به افراد کمک می‌کند که حریم شخصی خود را حفظ کرده و آزادانه نظرات خود را ابراز کنند. امنیت و حفظ حریم شخصی برای بسیاری از افراد بی‌گناه که در معرض خطر تعقیب‌کنندگان و مجرمان هستند، امری بسیار حیاتی است. میل شدید به افزایش میزان استخدام کارمندان برای پیگیر‌ی فعالیت‌های افراد در شبکه‌های اجتماعی، امکان مشارکت در بحث‌های صادقانه سیاسی را نیز به شدت دشوار کرده است.

معایب

دارک وب مردم عادی را قدرتمند می‌کند؛ اما برخی از افراد ناگزیر از این قدرت سواستفاده می‌کنند. این شبکه امکان ارتکاب به برخی از وحشتناک‌ترین جرایم را به مراتب ساده‌تر کرده است. به عنوان مثال تلفیق دارک وب در کنار رمزارزها، استخدام فردی برای ارتکاب به قتل را به سادگی امکان‌پذیر کرده است. با وجود اینکه دارک وب با وعده حفظ حریم شخصی افراد روی کار آمده است، اما این امکان وجود دارد که با استفاده از این وب به حریم شخصی دیگران نیز تجاوز کرد. عکس‌های شخصی، سوابق پزشکی و اطلاعات مالی به سرقت رفته، در فضای دارک وب به اشتراک گذاشته می شود.

منبع: Inevstopedia

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت