داستان تکراری ممنوعیت رمزارز در چین و ایجاد ترس در بازار!

راهنمای مطالعه

با انتشار اخبار ممنوعیت رمزارز در کشور چین و سقوط بیت‌کوین (BTC) به محدوده 30 هزار دلار در روز چهارشنبه، بار دیگر ترس در بازار افزایش یافته است. اگرچه وضعیت بازار رمزارز کمی بهبود یافته، اما در ادامه به بررسی حواشی پیرامون ممنوعیت در کشور چین و تاثیر آن بر بازار رمزارز می‌پردازیم.

سال 2013: ممنوعیت اولیه

مشکل نهاد‌های نظارتی چین با رمزارزها موضوعی قدیمی است و به دسامبر 2013 بر می‌گردد، زمانی که قیمت بیت‌کوین حدود 800 دلار بود. در آن زمان، بانک مرکزی چین ارائه خدمات به صرافی‌ها و معامله‌گران رمزارز را ممنوع اعلام کرد. همانطور که انتظار می‌رفت، در پی این اخبار بیت‌کوین با ریزش شدید 35 درصدی مواجه شد.

سال 2017: ممنوعیت عرضه اولیه (ICO)

چهار سال پس از سخت‌گیری‌های اولیه بر روی بیت‌کوین، در 4 دسامبر 2017 و در اوج گسترش عرضه‌ اولیه رمزارزها، در اقدامی دیگر نهاد‌های نظارتی چین دستور ممنوعیت تمامی انواع عرضه‌های اولیه در این کشور را صادر کردند. دولت چین در این اطلاعیه بیان کردکه استفاده از رمزارزهای معروف مثل بیت‌کوین و اتریوم (ETH) برای انجام عرضه‌های اولیه غیرمجاز بوده و آن را یک روش غیرقانونی برای تامین مالی عمومی عنوان کرد. در پی این خبر، بار دیگر بازار رمزارز سقوط کرد و قیمت رمزارزهای بزرگی مثل بیت‌کوین و اتریوم به ترتیب بیش از 12 و 16 درصد کاهش یافت.

سال 2017: فاجعه‌ای دیگر

در فاصله کوتاهی پس از ممنوعیت عرضه‌ اولیه، دولت چین به سراغ صرافی‌های رمزارز رفت و تبدیل پول نقد به رمزارز و بالعکس برای معامله‌گران و همچنین ارائه سایر خدمات مرتبط با رمزارز در این صرافی‌ها را ممنوع اعلام کرد. پس از این اتفاق نیز ترس در این صنعت گسترش پیدا کرد و بار دیگر بازار رمزارز دچار ریزش شد. قیمت بیت‌کوین بیش از 13 درصد و اتریوم بیش از 18 درصد در صرافی‌های چینی کاهش یافت.

2018-2019: ترس ماینینگ بیت‌کوین

در آگوست 2018 کشور چین رسماً تمام فعالیت‌های تجاری مرتبط با رمزارز را ممنوع کرد و وب‌سایت بیش از 120 صرافی رمزارز خارجی که شهروندان چینی از خدمات آن‌ها استفاده می‌کردند را مسدود نمود. در ماه ژانویه اخباری به گوش رسید که دولت چین قصد دارد تا این بار به سراغ ماینرهای بیت‌کوین برود. رسانه‌ها اعلام کردند که مقامات چین روش‌های مختلفی را برای کاهش جذابیت فعالیت ماینینگ بیت‌کوین در این کشور پیشنهاد داده‌اند. در سال 2019 نیز همین اخبار منتشر شد و گفته می‌شد که دولت چین قصد دارد تا ماینینگ بیت‌کوین را به دلیل عدم تطابق این فعالیت با قوانین و مقررات این کشور ممنوع نماید.

سال 2021: ترس بیشتر

چهارشنبه هفته گذشته بود که سه نهاد صنعتی و دولتی در چین مجدداً بر ممنوعیت ارائه خدمات به صرافی‌ها و سرمایه‌گذاران رمزارز توسط بانک‌ها تاکید کردند و بار دیگر ترس را به جان این بازار انداختند. این سازمان‌ها معتقدند که رمزارزها و نوسانات بازار آن‌‌ها، سرمایه‌ مردم را به خطر می‌اندازد. همانند دیگر اخبار پیرامون ممنوعیت رمزارز در کشور چین، این خبر نیز باعث ترس شدید سرمایه‌گذاران و ریزش بازار رمزارز گردید

بیت‌کوین همیشه برنده است

با نگاهی به تمام اخبار منفی پیرامون رمزارزها از سال 2013 تاکنون، تنها یک چیز را به وضوح می‌توان استنباط کرد و آن این است که: بیت‌کوین همیشه برنده است. با وجود ترس‌ها و نگرانی‌های دیرینه پیرامون ممنوعیت رمزارز در کشور چین، اما بیت‌کوین و تمام صنعت رمزارز، هم به لحاظ پذیرش و هم به لحاظ ارزش، همچنان به رشد و گسترش ادامه داد‌ه‌اند. درواقع تاریخ نشان می‌دهد که این چالش‌ها، تنها باعث کند شدن سرعت رشد بیت کوین خواهد شد اما نمی‌تواند باعث توقف این رمز ارز و بازار نآن شود.

منبع: Cryptopotato

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت