درخواست کمک سرمایه‌گذاران دوج کوین از ایلان ماسک در پی ریزش سنگین آن!

«دوج‌کوین» (Dogecoin) طی 6 هفته گذشته، 75 درصد افت کرده و حالا سرمایه‌گذران ناامید از «ایلان ماسک» (Elon Musk) درخواست کمک دارند. آن‌ها می‌خواهند که بازهم ایلان ماسک با دخالت‌ها و تبلیغات خود دوج را بالا کشیده و قیمت آن را افزایش دهد!

به نظر می‌رسد که سال دوج‌کوین به پایان رسیده است؛ زیرا «سکه میمی» (meme coin) که به‌خاطر ابراز علاقه زیاد ایلان ماسک رشد کرده بود، حالا در کمتر از 2 ماه تقریباً 75 درصد سقوط کرده است.

این موضوع ریسک بالای دنبال کردن کورکورانه افراد مشهور توسط سرمایه‌گذاران خرده فروشی را نشان می‌دهد؛ زیرا بسیاری از آن‌ها اکنون از ماسک توقع دارند که بخشی از ضرر آن‌ها را متحمل شود!

سقوط 75 درصدی دوج‌کوین ظرف یک هفته

در چند ماه اول سال 2021 به نظر می‌رسید که همه چیز به نفع دوج‌کوین پیش می‌رود. ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، که یکی از با نفوذترین افراد حال حاضر روی زمین است، رهبر همه «پامپ»هایی (Pump) بود که در رسانه‌های اجتماعی در مورد دوج‌کوین به راه افتاده بود و منجر به رشد قیمت این کوین شد.

سخنان وی سلبریتی‌های دیگر، برندهای جهانی و شرکت‌های بزرگ را نیز تحت تاثیر قرار داد و پامپِ دوج‌کوین مانند یک گلوله برفی روی برف‌ها قِل خورد و بزرگ‌تر شد!

در این شرایط برخی از سرمایه‌گذاران که سودای پیدا کردن دوج‌کوین‌های بعدی را در سر می‌پروراندند سراغ کارگزارنی چون «رابین‌هود» (Robinhood) رفتند؛ اما رشد دوج‌کوین به همین جا ختم نشد و باز هم تصاعدی بالا رفت. 

به هر حال همه چیز در 8 می به اوج خود رسید. مدت کوتاهی قبل از مصاحبه ایلان ماسک با ” Saturday Night Live ” – برنامه‌ای که ایلان ماسک قول داده بود در آن در مورد کوینی که توکن شیبا از آن الهام گرفته شده است صحبت کند- قیمت دوج سر به فلک کشیده، رکورد تاریخی خود را شکست و به 0.75 دلار رسید.

این بدان معناست که فقط 0.25 دلار با هدف 1 دلاری فاصله داشت. این یعنی این که ارز رمزنگاری شده‌ای که از هشت سال پیش به شوخی گرفته شده بود، در بیش از 4 ماه سود 5 رقمی را به صاحبان خود داده است.

با این حال، این روند پس از حضور ماسک در نمایش محبوب ” sell the news” به شدت معکوس شد. دوج شروع به عقب‌نشینی سنگینی کرد و در کمتر از یک هفته 50٪ ارزش خود را از دست داد. اصلاحات بازار نیز شروع شد و همزمان با دخالت‌های ایلان ماسک سقوط دوج‌کوین کماکان ادامه داشت.

قیمت دوج‌کوین در اوایل امروز، به 0.16 دلار رسید. هرچند که توانست بخشی از ریزش خود را در روند روز گذشته جبران کند اما نسبت به رکورد قیمتی خود (ATH) در اوایل ماه می بیش از 75 درصد افت کرده است. دور از انتظار نیست که دوج‌کوین به زودی جایگاه خود را در بین 10 کوین‌ برتر بازار از نظر «ارزش بازار» (market cap) از دست بدهد. درحالی‌که تا جایگاه چهارم هم بالا آمده بود و نزدیک بود از توکن بایننس (BNB) هم پیشی بگیرد.

درس‌هایی برای عبرت!

همان‌طور که در بالا ذکر شد، ایلان ماسک ممکن است آغازگر پامپ دوج‌کوین باشد؛ اما این اتفاق را بیشتر سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی دامن زدند. جستجوهای کلمه دوج‌کوین در گوگل رکورد زد و همه جا صحبت از این رمزارز بود.

مردم چه فعال و چه غیرفعال در صنعت رمزارزها، به سرعت شروع به سرمایه‌گذاری در داغ‌ترین رمزارزِ بازار کردند. «بیت‌کوین» (BTC) و سایر «آلت‌کوین‌ها» (Altcoins) که شبکه‌های واقعی از آن‌ها حمایت می‌کنند، دیگر جذاب نبودند؛ زیرا آن‌ها نمی‌توانستند نوید رشدهای چند رقمی طی چند روز را بدهند.

سوال اصلی تازه‌واردها از «در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنم یا اتریوم (ETH)؟» به «از کجا باید دوج‌کوین بخرم؟» تغییر کرد.

با این حال، الان همه چیز فرق کرده است. شرایط سرمایه‌گذاران ناامیدی که بودجه‌ای فراتر از حد توان خود را به دوج‌کوین اختصاص داده بودند اکنون خوب نیست و سعی در کمک گرفتن دارند؛ اما نه هر کمکی! آن‌ها منتظر مداخله مجدد ایلان ماسک هستند.

افراد زیادی به این میلیاردر التماس کرده‌اند که چیز مثبتی در مورد دوج‌کوین توییت کند تا مسیر قیمت آن یک بار دیگر معکوس شود، همانطور که او بارها این کار را کرده است. با این حال، او اکنون به طرز عجیبی ساکت است.

این باعث طرح این سوال می‌شود – مقصر چه کسی است – یک میلیاردر با نفوذ باورنکردنی که می‌تواند با یک توییت جهت بازار را تغییر دهد یا همه افرادی که کورکورانه او را دنبال می‌کنند بدون اینکه تحقیقات خود را انجام دهند؟

منبع: Cryptopotato

1.5/5 (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.