دلایلی که چرا بیت‌کوین می‌تواند در سرمایه گذاری بلند‌مدت بهتر از طلا عمل کند!

راهنمای مطالعه

طرفداران رمزارز اغلب از بیت‌کوین(BTC) به‌عنوان طلای دیجیتال یاد می‌کنند، اما چگونه در سرمایه‌گذاری بلندمدت بیت‌کوین در برابر طلا قرار می‌گیرد؟

تورم بالای اقتصاد جهانی در طول چهل ساله گذشته که با افزایش همراه بوده است و وضعیت آن روزبه‌روز وخیم‌تر می‌شود باعث شده تا بسیاری از تحلیل گران، سرمایه‌گذاری در طلا را برای حفظ ارزش دارایی در برابر نوسانات بازارها و کاهش ارزش دلار آمریکا توصیه کنند.

برای سال‌ها، معامله‌گران ارزهای دیجیتال بیت کوین را به عنوان «طلای دیجیتال» می‌نامند، اما آیا سرمایه گذاری در بیت‌کوین از سرمایه‌گذاری در طلا بهتر است؟

 در این مقاله نگاهی به برخی از استدلال‌های متعارفی که سرمایه‌گذاران هنگام مدح طلا به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری به آن اشاره می‌کنند داشته باشیم و این مورد را بررسی کنیم که چرا بیت‌کوین ممکن است گزینه بلندمدت بهتری باشد.

حفظ ارزش

از اصلی‌ترین دلایل خرید طلا و بیت‌کوین این است که این دو دارایی در زمان عدم ثبات اقتصادی سابقه حفظ ارزش دارند.

به‌راحتی می‌توان به این واقعیت استناد کرد و نمی‌توان این حقیقت را انکار نمود که طلا یکی از بهترین روش‌های حفظ ارزش مالی در طول تاریخ بوده است، اما نمی‌توان این نکته را نیز نادیده گرفت که حتی طلا هم همیشه نمی‌تواند ارزش خود را حفظ نماید.

به‌عنوان‌مثال، شخصی که در سپتامبر 2011 اقدام به خرید طلا نموده بود باید تا ماه ژوئیه 2020 صبر می‌کرد تا قیمت طلا به محدوده سبز و بالای قیمت خرید خود بازگردد و درصورتی‌که همچنان به نگهداری طلای خریداری‌شده خود ادامه می‌داد، دوباره سربه‌سر یا حتی به محدوده ضرر می‌رفت.

این در حالی است که در تاریخ بیت‌کوین، هرگز بیش از 3 تا 4 سال طول نکشیده است تا قیمت این رمزارز دوباره به بالاترین حد قبلی خود برسد. این امر نشان می‌دهد در یک جدول زمانی بلندمدت، بیت‌کوین می‌تواند ذخیره دارایی بهتری از طلا باشد.

 آیا بیت‌کوین می تواند مانع بهتری در برابر تورم باشد؟

ازآنجایی‌که قیمت طلا در کنار افزایش هزینه‌های زندگی افزایش می‌یابد، این دارایی در طول تاریخ به‌عنوان یک دارایی مقاوم در برابر تورم به شمار آمده است. بااین‌حال نگاه دقیق‌تر به نمودار طلا در مقایسه با بیت‌کوین نشان می‌دهد که درحالی‌که طلا طی دو سال گذشته افزایش متوسط ۲۱٫۸۴ درصدی داشته است، قیمت بیت‌کوین ۳۱۱ درصد افزایش‌یافته است.

در دنیایی که هزینه کلی زندگی از توانایی اکثر مردم برای پرداخت این هزینه‌ها پیشی می‌گیرد، داشتن دارایی که بتواند از تورم فزاینده سبقت گیرد، در اصل همراه با حفظ ثروت، به افزایش آن نیز کمک می‌کند.

باوجوداینکه نوسانات و کاهش قیمت این رمزارز در سال 2022 دردناک بوده است، اما بازهم بیت‌کوین هم به‌طور قابل‌توجهی روند صعودی را به سرمایه‌گذاران با افق زمانی چندساله ارائه کرده است.

بیت‌کوین می تواند در شرایط عدم اطمینان ژئوپلیتیک بر طلا غلبه کند

طلا اغلب به‌عنوان “کالای بحرانی” شناخته می‌شود ، ازآنجایی‌که مردم در زمان افزایش تنش‌های جهانی در طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند بنابراین در شرایط عدم اطمینان ژئوپلیتیک می‌تواند ارزش خود را حفظ کند.

طلا را فلز بحرانی می‌نامند، بنابراین گمان می‌کنم اگر دوباره وارد رکود شویم، ارزش طلا به‌عنوان یک کالا افزایش می‌یابد.

متأسفانه ماهیت این کالا برای آن‌دسته افرادی که در مناطق درگیری یا سایر مناطقی که از نظر امنیت بی‌ثبات هستند، حمل و همراه داشتن آن یک پیشنهاد مخاطره‌آمیز به نظر می‌رسد چراکه احتمال و امکان توقیف و سرقت دارایی‌ها زیاد است.

در این شرایط بیت‌کوین گزینه امن‌تری را برای این دست افراد ارائه می‌دهد زیرا آنها می‌توانند یک عبارت اولیه را حفظ کنند و بدون ترس از از دست دادن سرمایه خود سفر کنند. پس از رسیدن به مقصد، می‌توانند کیف پول خود را بازسازی کنند و به دارایی ارزشمند خود دسترسی داشته باشند.

ماهیت دیجیتالی بیت‌کوین و در دسترس بودن چندین بازار غیرمتمرکز و صرافی‌های همتا به همتا مانند لوکال بیت‌کوینز (LocalBitcoins ) امکان خوبی برای خریدوفروش امن و بدون دردسر بیت‌کوین در هر نقطه از جهان به وجود می‌آورد

ارزش دلار سیر نزولی را دنبال می‌کند

دلار آمریکا در ماه‌های اخیر قوی بوده است، اما همیشه به همین منوال نیست. اگر کشورهای مختلف در تلاش برای چندقطبی تر شدن جهان به دور شدن از دلار محور بودن اقتصاد جهانی ادامه دهند، ممکن است مقدار قابل‌توجهی سرمایه از چرخه دلار خارج شود، اما این سرمایه‌ها به ارزهای ضعیف‌تر سرازیر نمی‌شود، بلکه به سمت دارایی‌های باارزش مانند طلا و بیت‌کوین می‌رود.

درحالی‌که طلا برای هزاران سال دارایی امن و ارزشمند بشریت بوده است، اما در جامعه دیجیتال مدرن حال حاضر به‌طور گسترده مورداستفاده یا پذیرفته‌نشده است و اکثر افراد در نسل‌های جوان هرگز حتی یک سکه طلا را از نزدیک ندیده‌اند.

برای این گروه‌ها، بیت‌کوین گزینه‌ای آشناتر است که می‌تواند با سبک زندگی دیجیتالی این افراد ادغام شود و نیازی به تدابیر امنیتی خاص یا ذخیره‌سازی فیزیکی اضافی نیاز ندارد.

منابع محدود بیت‌‌کوین

بسیاری از سرمایه‌گذاران و کارشناسان مالی به کمبود و محدودیت‌های عرضه طلا پس از سال‌ها کاهش تولید اشاره می‌کنند که دلیل آن این است که طلا سرمایه‌گذاری خوبی به نظر می‌رسد

ممکن است پنج تا ده سال طول بکشد تا یک معدن جدید به بهره‌برداری رسد، درنتیجه افزایش سریع عرضه بعید است. از سوی دیگر بانک‌های مرکزی نرخ فروش طلا را در سال 2008 به میزان قابل‌توجهی کاهش دادند.

همان‌طور که گفته شد، تخمین زده می‌شود که هنوز بیش از 50 هزار تن طلا در زمین وجود که در صورت افزایش قیمت قابل‌توجه طلا، معدنچیان با خوشحالی بر استخراج آن تمرکز خواهند کرد.

طلا هرگز به سرزمین موعود «کمیابی واقعی» نخواهد رسید. هر چه قیمت بیشتر شود، روند استخراج بیشترمی شود، بنابراین عرضه افزایش می یابد، که سپس قیمت را کاهش می دهد. #بیت‌کوین #طلا #قیمت طلا

 دیپ سی ار (DeepSee-er ) —(ErDeepsee)7مارس 2022

از سوی دیگر، بیت‌کوین دارای عرضه ثابت 21 میلیون بیت‌کوین است که تا به حال و برای سال‌ها تولیدشده است و انتشار آن با نرخ مشخصی در حال انجام است. ماهیت عمومی بلاک چین بیت‌کوین این امکان را فراهم می‌آورد تا مکان هر بیت‌کوین شناخته و تأیید شود.

در نقطه مقابل هیچ راهی برای یافتن و تأیید اعتبار کلیه فروشگاه‌های طلا در این سیاره وجود ندارد، به این معنی که منبع واقعی آن هرگز واقعاً مشخص نخواهد شد. به همین دلیل، بیت‌کوین در مبحث کمبود نسبت به طلا گوی سبقت را در دست دارد، و بیت‌کوین پیچیده‌ترین شکل پولی است که بشر تا به امروز ایجاد کرده است.

منبع: Cointelegraph

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت