ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین کیست؟

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین کیست؟
ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین کیست؟

راهنمای مطالعه

هویت واقعی خالق بیت کوین (BTC) یکی از بزرگ‌ترین رازهای جهان مدرن است. در طول سال‌های متمادی نظریه‌های متعددی درباره هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) مطرح شده‌است. برخی او را با عناوین مختلفی همچون مسافر زمان، بیگانه‌ای از سیاره‌ای دیگر، یک هوش مصنوعی سرکش یا نماینده گروه‌هایی مانند آژانس امنیت ملی (NSA)، آژانس اطلاعات مرکزی (CIA) و یاکوزا معرفی کرده‌اند. در این مقاله تنها به حقایق شناخته شده‌ای درباره او می‌پردازیم. در نهایت محتمل‌ترین کاندیداهایی که مردم شک دارند در پس هویت این شخصیت گریزان نهفته باشند را برمی‌شماریم.

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین کیست؟

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین کیست؟

ساتوشی ناکاموتو یک نام مستعار است که از سوی فرد یا گروهی که بیت کوین را به وجود آورده‌اند به کار گرفته شده‌ که هدف از این کار پنهان کردن هویت حقیقی او یا آنها بوده‌است. او مدعی شده که در تاریخ ۵ آوریل ۱۹۷۵ در ژاپن به دنیا آمده است و در این کشور سکونت دارد. اما از آنجایی که میزان تسلط او به زبان انگلیسی در حد یک فرد انگلیسی زبان است و ساعت‌های کاری دلخواه او نیز بیشتر با بریتانیا تطابق دارد تا آسیا، مردم به گفته‌های او مشکوک هستند. ساتوشی نامی ژاپنی به معنای «فردی است که اجداد خردمندی دارد»، این نام را برای پسران استفاده می‌کنند. به همین دلیل این‌طور به نظر می‌رسد که ساتوشی باید یک مرد باشد.

ساتوشی نخستین فردی بود که یک دارایی جدیدی برپایه رمز ارز را به وجود آورد که جهان تاکنون نظیر آن را به خود ندیده بود: بیت کوین (BTC). ساتوشی در اکتبر سال ۲۰۰۸ طرح کلی «سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا» را در اوراق سفید (White Paper) منتشر کرد. در ژانویه ۲۰۰۹ نسخه ۰.۱ کد اصلی را منتشر کرده و با استخراج بلاک پیدایش (Genesis Block) این رمزارز را راه‌اندازی کرد. بنیان‌گذار بیت کوین پیش از رها کردن پروسه توسعه این رمز ارز، یک سال و نیم دیگر نیز روی تکمیل نرم‌افزار کار کرد.

گمانه زنی در رابطه با هویت ساتوشی ناکاموتو

هیچ‌کس واقعا نمی‌داند چرا ساتوشی ناکاموتو تصمیم گرفت بدون برملا کردن هویت خود یا نقد کردن بخشی از بیت کوین‌های اولیه که امروز میلیاردها دلار ارزش دارند، ناپدید شود. همین امر شرایط را برای گمانه‌زنی، حدس‌های آکادمیک و نظریه توطئه مطلق هموار کرد. محققان با دقت تمامی اطلاعات برجای مانده از این شخصیت رمزآلود را مورد مطالعه قرار داده و سعی کرده‌اند با بررسی دایره کلمات، سبک نگارش و دیگر نشانه‌های برجای مانده از او سرنخی از هویت واقعی او پیدا کنند.

بیایید نگاهی به برخی از نام‌هایی بیندازیم که به عنوان ساتوشی احتمالی معرفی شده‌اند.

دارین ناکاموتو

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین کیست؟ دارین ناکاموتو (Darian Nakamoto)

دارین ناکاموتو (Darian Nakamoto) مردی با چهره‌ای دوستانه است که امروزه بسیاری او را در ارتباط با خالق بیت کوین تصور می‌کنند. او در مارس ۲۰۱۴ در مجله نیوزویک (Magazine Newsweek) با عنوان ساتوشی پیدا شد در صفحه ی اول این مجله چاپ شد و معرفی شد. انتشار این خبر جنون رسانه‌ای را به سمت او سوق داد و زندگی او را به کلی مختل کرد. دارین هرگونه ارتباطی با توسعه رمزارز را انکار کرد؛ اما در نهایت نقش یک فرد خوش‌یمن را در جامعه بیت کوین پذیرفت. شواهدی که در مجله به آنها اشاره شده بود حاکی از این حقیقت است که دارین در واقع با نام ساتوشی متولد شده‌است.

او در زمینه فیزیک در دانشگاه Cal Poly آموزش دیده و به عنوان مهندس سیستم در پروژه دفاعی محرمانه‌ای مشغول به کار بوده‌است. او همچنین به عنوان مهندس کامپیوتر برای شرکت خدماتی که در زمینه اطلاعات مالی و تکنولوژیکی فعالیت دارند نیز کار کرده‌است. علاوه بر این ناکاموتو به آزادی گرایش دارد و دختر خود را تشویق کرده که تجارتی را راه‌اندازی کند که «روی انگشت کوچک دولت نچرخد». زمانی که برای نخستین بار از او درباره بیت کوین سوال شد، به اشتباه تصور کرد که این سوال در مورد یکی از پروژه‌های محرمانه‌ای است که به صورت پیمانکاری برای ارتش آمریکا انجام داده‌است و گفت: «دیگر در آن کار مشارکت ندارم و نمی‌توانم در این‌باره صحبت کنم. این پروژه به افراد دیگری واگذار شده‌است. اکنون آنها مسئولیت این کار را برعهده دارند. من دیگر هیچ ارتباطی با این پروژه ندارم.»

هال فینی

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین کیست؟ هال فینی (Hal Finney)

هال فینی (Hal Finney) به عنوان دیگر فرد مشکوک یکی از پیشگامان رمزنگاری و شخصیت فعالی در زمینه تسلط تکنولوژی بر جهان است. او نخستین فردی است که یک تراکنش بیت کوین را دریافت کرد. به طور تصادفی یا غیر تصادفی او همسایه دارین ناکاموتو است. فینی فارغ‌التحصیل رشته مهندسی از مؤسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) است. وی برنامه‌نویس شرکت (PGP) است. او مهارت‌های لازم برای ایجاد رمزارز را بدون استفاده از یک طرح اولیه دارد. از این گذشته نخستین فردی بوده که پس از ساتوشی کدهای بیت کوین را بهبود بخشیده است. فینی در آگوست ۲۰۱۴ از دنیا رفت.

نایس سزابو

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین کیست؟ نایس سزابو (Nice Szabo)

نایس سزابو (Nice Szabo) هم یکی از کاندیدهای خالق بیت کوین به شمار می رود. وی فردی است که خود را این‌گونه توصیف می‌کند: «پیشگام بلاک چین، رمز ارز و قراردادهای هوشمند». او نیز در ارتباط مستقیم با هال فینی قرار داشت و با وجود اینکه شخصا منکر شده‌است، اما غالبا او را به عنوان ساتوشی ناکاموتو احتمالی معرفی می‌کنند. کسانی که او را خالق بیت کوین می‌دانند به پروپوزال یا طرحی که در سال ۲۰۰۵ درباره ارز بدون مرکزیت منتشر کرده بود اشاره می‌کنند. او در طرح پیشنهادی خود ارز بدون مرکزیت را بیت گلد نامیده بود که از مفاهیمی تشکیل شده‌است که در نسخه تکمیل شده بیت کوین مشاهده می‌شود.

کریگ رایت

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین کیست؟ کریگ رایت (Craig Wright)

کریگ رایت (Craig Wright) را این روزها به عنوان یک کلاه‌بردار می شناسند؛ اما زمانی برخی از شناخته‌شده‌ترین افراد حاضر در جامعه ارزهای دیجیتال تصور می‌کردند او ساتوشی است. این شخصیت خشن، تاجر و تحصیلکرده‌ی استرالیایی است که اولین بار در دسامبر سال ۲۰۱۵ با انتشار گزارش‌هایی در (Wired and Gizmodo) مطرح شد. از آن زمان او تلاش کرده به مردم ثابت کند که او را به عنوان خالق بیت کوین بپذیرند اما هرگز موفق نبود.

پاول لروکس

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین کیست؟ پاول لروکس (Paul Le Roux)

پاول لروکس (Paul Le Roux) یکی از ترسناک‌ترین کاندیدهای موجود است که در خلال پرونده‌های قانونی رایت معرفی شد. لروکس برنامه‌نویس سابق نرم‌افزار و رئیس خطرناک کارتل است که خبرچین اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا (DEA) از آب درآمد. پس از بازداشت او در سپتامبر ۲۰۱۲ به جرم توطئه برای ورود مواد مخدر به کشور، او به عنوان مغز متفکر این جرایم اذعان داشت که در هفت قتل نیز دست داشته است.

دیگر کاندیدهایی که کمتر از دیگران بحث‌برانگیز بوده‌اند عبارت هستند از: پیشگام تسلط تکنولوژی بر جهان لن گریگ (Lan Grigg)، ریاضی‌دان ژاپنی شینیچی موچیزوکی (Shinichi Mochizuki) و غول صنعت تکنولوژی ایلان ماسک (Elon Musk).

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت