سرمایه‌گذاران حقوقی، محرک اصلی رشد بیت ‌کوین!

سرمایه‌گذاران حقوقی با خرید بیت‌کوین (BTC) باعث افزایش ارزش بازار و حجم معاملات این رمزارز و محصولات قابل معامله (ETP) شده‌اند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که حجم معاملات محصولات قابل معامله (ETP) مرتبط با رمزارز در ماه جاری افزایش یافته است. وب سایت CryptoCompare در گزارشی به بررسی برخی معیارهای مرتبط با جهش چشمگیر بیت‌کوین به کانال 17 و 18 هزار دلار در سال 2020 پرداخته و سرمایه‌گذاران حقوقی را به عنوان محرک این جهش مطرح کرده است. تحقیقات مجله مدیریت دارایی‌های دیجیتال (Digital Assets Management Review) نشان داده است که حجم معاملات محصولات قابل معامله (ETP) در طی 30 روز گذشته بیش از 53 درصد افزایش یافته است.

میانگین حجم معاملات روزانه در ماه اکتبر 113 میلیون دلار بود، درحالیکه این مقدار اکنون به 173.5 میلیون دلار رسیده است. ETP‌ها نوعی اوراق بهادار بوده که تابع روند اوراق بهادار، شاخص‌ها و ابزارهای مالی مهم، من جمله بیت‌کوین، هستند. در این گزارش محصول صندوق بیت‌کوین تراست (Trust) متعلق به شرکت گری اسکیل (Grayscale) به عنوان یکی از اصلی‌ترین محرک‌های جهش بیت‌کوین معرفی شده که دارایی‌های تحت مدیریت آن بیش از 9 میلیارد دلار ارزش دارد (البته به تازگی این صندوق در 18 نوامبر در توئیتی اعلام کرد که ارزش دارایی‌های دیجیتالش به 10 میلیارد دلار رسیده است و آن را نقطه عطفی در فعالیت‌های سرمایه‌گذاری این شرکت عنوان کرد).

دارایی‌های تحت مدیریت صندوق اتریوم شرکت گری‌اسکیل در طی 30 روز گذشته بیش از 40 درصد افزایش یافته و به 1.7 میلیارد دلار رسیده است. همچنین این شرکت میزان سرمایه‌گذاری خود بر روی لایت‌کوین (LTC) را نیز افزایش داده و مجموع دارایی‌هایش در این رمزارز را به 58 میلیون دلار رسانده و نسبت به صندوق بیت‌کوین کش (BCH) خود با 48 میلیون دلار دارایی پیشی گرفته است. همچنین این گزارش مطرح کرده است که صندوق بیت‌کوین 3iQ (QBTC) با بیش از 49 درصد بازدهی، بیشترین میزان بازدهی را در طی 30 روز گذشته کسب کرده است. 3iQ صندوق پیشرو بیت‌کوین و دارایی‌های رمزارز در کشور کانادا است. 

از سوی دیگر، محصول صندوق بیت‌کوین شرکت ETC Group (BTCE)، بیشترین میزان رشد دارایی را تجربه کرده به طوریکه دارایی‌های تحت مدیریت این صندوق با افزایش 93 درصدی نسبت به 30 روز گذشته بیش از دو برابر شده و به 116 میلیون دلار رسیده است. میانگین حجم معاملات روزانه محصول BTCE در ماه نوامبر سه برابر افزایش یافته و به 8.87 میلیون دلار رسیده که در مقایسه با میانگین ماه اکتبر 200 درصد افزایش داشته است. صندوق BTCE‌ در ژوئن سال جاری تاسیس گردید و اولین ETP‌ بیت‌کوین بود که در پلتفرم ایکسترا (XETRA)، پلتفرم معاملاتی طراحی شده توسط شرکت دویچه بورزه (Deutsche Börse Group)، لیست شد.

در همین بازه زمانی، دارایی‌های صندوق بیت‌کوین شرکت WisdomTree با نماد BTCW نیز با افزایش 69 درصدی به 79 میلیون دلار رسید. شرکت WisdomTree به عنوان یک صندوق قابل معامله (ETF) و همچنین اسپانسر و مدیر دارایی ETP در نیویورک مستقر است. محصولات قابل معامله (ETP) رمزارز نقش بسیار مهمی را در روند صعودی بیت‌کوین در سال 2020 ایفا می‌کنند. آخرین باری که بیت‌کوین به این محدوده‌های قیمتی در سال 2017 رسید، بورس کالای شیکاگو (CME) و بورس اختیار معامله شیکاگو (CBOE) تنها نهاد‌هایی بودند که نخستین محصولات فیوچرز بیت‌کوین را عرضه می‌کردند.

منبع: Cointelegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *