سهم سالانه استخراج بیت کوین در ایران بیش از ۶۶۰ میلیون دلار است!

راهنمای مطالعه

طبق گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، در جهان سالیانه ۳۲۴ هزار بیت کوین معادل ۱۱ میلیارد دلار استخراج می‌شود و سهم ماینینگ ایران از این مقدار (به صورت غیررسمی) حدود ۴ تا ۶ درصد، معادل ۱۹۵۰۰ BTC یا ۶۶۰ میلیون دلار است.

به گزارش ایسنا و بر اساس آماری که وزارت صمت به این خبرگزاری ارائه داده، از ۲۸ آبان سال ۹۸ تا پایان دی ماه ۹۹، حدود ۱۸۷۰ مورد ثبت نام در سامانه بهین یاب برای دریافت مجوز تاسیس مراکز استخراج ارزهای دیجیتال انجام شده که به ۱۳۸۰ مورد از آنها مجوز اعطا شده است. مجموع ظرفیت مجوزهای تاسیس صادر شده، ۷۶ میلیون تراهش بر ثانیه، معادل ۱۷۰۰ مگاوات است. البته اکثر جوازها فاقد پیشرفت فیزیکی بوده‌اند و سیستم آنها را ابطال کرده است.

در مدت یاد شده، ۱۶ مورد ثبت نام برای صدور مجوز بهره برداری انجام شده، که از بین آنها تنها ۲ مورد موفق به دریافت جواز فعالیت شده‌اند. مجموع ظرفیت مجوزهای بهره برداری صادر شده نیز ۵۰۰۰ تراهش معادل ۰.۱ مگاوات است.

در این گزارش آمده است که بر اساس اعلام وزارت نیرو با ۲۱ بنگاه به میزان ۳۱۰ مگاوات قرارداد امضا کرده، که ۷ بنگاه در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی قرار دارند و البته برای هیچ کدام از آنها مجوز بهره برداری در سامانه بهین یاب صادر نشده است.

درباره وضعیت خوداظهاری در سامانه یاد شده نیز ۲۱۱۲ متقاضی ثبت نام کرده‌اند که ۱۲۲۶ مورد از آنها حدود ۱۱ میلیارد تومان عوارض دولتی برای ۵۶۷۰۰ دستگاه پرداخت کرده‌اند و مجموع تعداد دستگاه‌های اظهار شده در این فرایند، تاکنون ۱۲۰ هزار ماینر بوده است.

در گزارش ایسنا به وضعیت ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان نیز پرداخته شده، که بر اساس این گزارش ارزش کل بازار رمز ارز در دنیا حدود ۹۴۰ میلیارد دلار، گردش روزانه ۱۵۳ میلیارد دلار و تعداد کل ارزهای دیجیتال دنیا ۸۲۴۹ اعلام شده است. سهم بیت کوین از کل این بازار ۶۸ درصد است. به علاوه میزان ماینینگ سالیانه ارز دیجیتال در دنیا ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار و ظرفیت استخراج سالیانه ارز دیجیتال در ایران ۶۶۰ میلیون دلار معادل ۷.۵ درصد از سهم کل در دنیا تخمین زده شده است.

ماینینگ بیت کوین به صورت سالیانه در جهان معادل ۱۱ میلیارد دلار است که به صورت تخمینی، استخراج فعلی بزرگ‌ترین رمز ارز دنیا در ایران، سالیانه حدود ۴ تا ۷ درصد، یعنی حدود ۱۹۵۰۰ بیتکوین معادل ۶۶۰ میلیون دلار باشد. البته برآوردها نشان می‌دهد که ظرفیت استخراج و مجوزهای صادر شده در صورت تبدیل شدن به جواز بهره برداری، معادل ۴۲۰۰۰ BTC معادل ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار است.

البته تمام این محاسبات انجام شده با قیمت ۳۴۰۰۰ دلار به ازای هر بیت کوین در نظر گرفته شده است.

فرآیند خوداظهاری از ۲۷ مرداد ۹۹ آغاز شده و همچنان ادامه دارد؛ اما فرصت ثبت نام متقاضیان، پرداخت عوارض دولتی، دریافت جواز فعالیت از وزارت صمت و اعلام فهرست مراکز دارای مجوز تاسیس ماینینگ ارز دیجیتال برای کسانی که قصد واگذاری دستگاه دارند، ۵ بهمن ماه ۹۹ به پایان رسید. همچنین مهلت مشخص شدن تکلیف ماینرها و آپلود مدارک مورد نیاز توسط متقاضیان در سامانه بهین یاب، ۵ اسفند به پایان می‌رسد.

البته آماری که ارائه شد، مربوط به واحدهایی است که با مجوز فعالیت می‌کنند؛ اما در چند هفته اخیر در پی افزایش مصرف برق در کشور و خاموشی‌های پراکنده، فعالیت برخی از ماینرهای بدون مجوز متوقف شده است.

در زمستان امسال، کلانشهرها به ویژه تهران با آلودگی شدید هوا مواجه شدند و علت آن، استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها به دلیل کمبود گاز طبیعی بود. پس از آلودگی نیز ما شاهد قطعی گسترده برق منازل و شهرک‌های صنعتی و واحدهای تولیدی بودیم. البته حدس و گمان‌های مختلفی در این زمینه مطرح شده است؛ مثلا در چند هفته گذشته،‌گزارش‌هایی مبنی بر حضور چینی‌ها برای ماینینگ بیت کوین در ایران منتشر شده و این گمانه زنی که مطرح شد، افزایش چشمگیر ماینینگ ارزهای دیجیتال به عنوان یکی از دلایل قطعی گسترده برق در امسال مطرح شده است. بنابراین در هفته‌های اخیر شاهد اخباری از برخورد با برخی از ماینرهای بدون مجوز بودیم. همچنین اعلام شد که در راستای مدیریت مصرف برق و پیشگیری از خاموشی، با ماینرهای مجاز مذاکره شد تا در این مدت فعالیت خود را متوقف کنند و همچنین فعالیت استخراج کنندگان چینی نیز متوقف شد.

سخنگوی شرکت گاز نیز اخیرا اعلام کرده که مصرف گاز از ابتدار دی ماه حدود ۱۰ درصد نسبت به دی ماه سال گذشته افزایش پیدا کرده که البته یکی از دلایل این مساله شیوع کووید ۱۹ و افزایش استفاده از آب گرم، و دلیل دوم نیز ورود موج سرما به کشور است.

منبع: Isna

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت