شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال چیست؟

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال چیست؟

باوجوداینکه پیش‌بینی حرکات آتی دارایی‌های بازار ارز دیجیتال با دقت 100 درصد دشوار است، شاخص‌هایی مانند شاخص ترس و طمع در پیش‌بینی بازار بسیار می‌توانند کمک‌کننده باشند.

راهنمای مطالعه

ترس شدید در بازار ارز دیجیتال به چه معناست؟

باوجوداینکه پیش‌بینی حرکات آتی دارایی‌های بازار ارز دیجیتال با دقت 100 درصد دشوار است، شاخص‌هایی مانند شاخص ترس و طمع در پیش‌بینی بازار بسیار می‌توانند کمک‌کننده باشند. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال واحدی بین 1 تا 100 ایجاد می‌کند. اگر این مقدار برابر با 1 باشد، به این معنی است که بازار ارز دیجیتال سقوط خواهد کرد زیرا مردم ترس شدیدی را تجربه می‌کنند و دارایی‌های خود را می‌فروشند. از سوی دیگر، عدد 100 بیشتر به این معنی است که بازار در آستانه اصلاح است و مردم طمع بیش‌ازحدی را تجربه می‌کنند (این امر به معنی خرید دارایی‌های بیشتر است).

ترس شدید زمانی ایجاد می‌شود که ارزش شاخص بین اعداد 0 تا 24 باشد. هر عددی بالاتر از 24 و کمتر از 50 نشان‌دهنده ترس است و ارزش عدد 50 به معنای بی‌طرفی در بازار است. برعکس، طمع زمانی به وجود می‌آید که ارزش شاخص بین 51 تا 74 باشد. بااین‌حال، اگر این مقدار بیش از 74، مانند 75 یا بالاتر، باشد، نشان‌دهنده طمع شدید است.

احساسات، بازار ارزهای دیجیتال را هدایت می‌کنند. وقتی بازار بالا می‌رود، مردم حریص می‌شوند و درنتیجه ترس از دست دادن فومو (FOMO) ایجاد می‌شود. همچنین، هنگامی‌که مردم اعداد قرمز را می‌بینند، اغلب به‌عنوان یک واکنش، کوین‌های خود را می‌فروشند.

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال چگونه محاسبه می‌شود؟

سیگنال‌های شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال که بر رفتار معامله‌گران و سرمایه‌گذاران تأثیر می‌گذارند عبارت‌اند از روندهای گوگل، نظرسنجی‌ها، حرکت بازار، تسلط بر بازار، رسانه‌های اجتماعی و نوسانات بازار.

برای تعیین میزان طمع در بازار، عبارات جستجوی پرطرفدار را بررسی کنید. به‌عنوان‌مثال، حجم بالای جستجوهای مرتبط با بیت‌کوین (BTC) به معنای درجه بالایی از طمع در بین سرمایه‌گذاران است. این عامل 10 درصد از ارزش شاخص را تشکیل می‌دهد. ازلحاظ تاریخی، افزایش جستجوهای گوگل مخصوص بیت‌کوین با نوسان شدید قیمت ارزهای دیجیتال مرتبط بوده است.

حرکت بازار به توانایی بازار برای حفظ روند قیمت به صورت بلندمدت اشاره دارد و 25 درصد از ارزش شاخص را نشان می‌دهد. این وضعیت سلامت و جهت بازار را بررسی می‌کند. شاخص حرص و طمع ، شتاب بازار را نشان می‌دهد.

دامیننسس (Dominance)، تسلط بیت‌کوین را در کل صنعت ارز دیجیتال بررسی می‌کند. به‌عنوان‌مثال، هر چه تسلط بیت‌کوین بیشتر باشد، ارزهای دیجیتال جایگزین کمتری وجود دارد. بااین‌حال، کاهش تسلط بیت‌کوین حاکی از افزایش طمع است و 10 درصد از شاخص را تشکیل می‌دهد.

جای تعجب نیست که تاثیر رسانه‌های اجتماعی برای این شاخص عددی برابر با 15 است. چرا‌که در حال حاضر رسانه های اجتماعی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی ما هستند. در انتهای طمع این طیف، جنبه‌هایی مانند هشتگ، تعامل، تم‌ها و نام بردن در چندین شبکه رسانه‌های اجتماعی در نظر گرفته می‌شود.

چگونه با ترس و طمع ارز دیجیتال معامله می‌کنید؟

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال بیشتر به‌عنوان یک شاخص روزانه استفاده می‌شود تا ابزاری برای معاملات بلندمدت. استفاده از ایندکس به‌عنوان یک شاخص روند به شما کمک می‌کند تا عاقلانه در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید. به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که ارزش شاخص ترس و طمع پایین است، ممکن است به این معنی باشد که قیمت ارز دیجیتال افزایش می‌یابد و شما می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید بخرید، نگه‌دارید یا بفروشید. معمولاً افزایش قیمت‌ها به این معنی است که زمان خوبی برای فروش است.

بااین‌حال، زمانی که مقدار شاخص بالا باشد، ممکن است حاکی از این امر باشد که قیمت ارز دیجیتال به‌زودی کاهش خواهد یافت و زمان خوبی برای خرید است. بنابراین، احساسات در بازار ارز دیجیتال زمانی پیش می‌رود که افزایش قیمت یا پایین‌ترین سطح محلی در بازار رخ دهد

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

دیدگاه‌ها 1

  1. تیم محتوا می گوید:

    ترس و طمع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت