شناسایی 150 فعال اقتصادی حوزه رمزارز که از پرداخت مالیات امتناع نمودند!

شناسایی 150 فعال اقتصادی حوزه رمزارز که از پرداخت مالیات امتناع نمودند!

راهنمای مطالعه

روز سه شنبه بنا بر گزارش ایرنا ، داود منظور رییس سازمان امور مالیاتی ضمن بیان این نکته که سازمان امور مالیاتی از فعالیت‌های اقتصادی مالیات می‌گیرد، اعلام کرد: این امر به معنای این است بر اساس محاسبات کارشناسی و قانونی مالیات بر درامد از هر آنچه نشان‌دهنده فروش و کسب درآمد و سود خالص فعالیت‌های اقتصادی است، مالیات دریافت می‌شود و تحت هیچ عنوانی مالیاتی از دستگاه کارت‌خوان، فعالیت‌های کارت به کارت و گردش حساب بانکی که نشانی از فعالیت اقتصادی ندارد، کسر نخواهد شد.

وی در ادامه افزود: دستگاه مالیاتی در حوزه اخذ مالیات، حساب‌ افراد را بررسی می‌کند تا مالیات فعالان اقتصادی بر اساس درآمد‌زایی آن‌ها به‌صورت منصفانه و درست دریافت شود.

منظور تأکید کرد: واریزی‌های مکرر و با مبالغ بالا به‌حساب افراد با استفاده از کارت‌خوان می‌تواند نشان از فعالیت اقتصادی این دسته افراد باشد. بنابراین این فعالان اقتصادی باید مطابق قانون اظهارنامه مالیاتی خود را تنظیم و به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه دهند.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: درصورتی‌که یک فعال اقتصادی از اعلام گزارش درآمد خود امتناع کرده باشد و سازمان امور مالیاتی بنا‌بر بررسی داده‌های اقتصادی و گردش حساب‌های آن فرد به این نتیجه برسد که وی دارای تجارت بوده و از این راه کسب درآمد بالایی داشته، جدای از الزام برای پرداخت مالیات به همراه جریمه، به صورت حتم با مشکلات قانونی و قضایی مواجه خواهد شد.

 درامد ۶ هزار میلیارد تومانی شخصی از طریق معاملات رمزارز/ ۱۵۰ فعال اقتصادی شناسایی‌شده‌اند

 به‌عنوان مثال معاون وزیر اقتصاد به شناسایی فردی که طی سال گذشته از طریق معاملات رمزارز مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان کسب درآمد داشته اشاره کرد و افزود: تابه‌حال این فرد اظهارنامه مالیاتی برای سازمان امور مالیاتی کشور ارسال ننموده و در صورت عدم ارائه اظهارنامه در موعد مقرر مرتکب جرم کیفری شده و همچنین ملزم به پرداخت مالیات می‌باشد.

منظور در ادامه سخنان خود گفت که این سازمان موفق به شناسایی حدود ۱۵۰ فعال اقتصادی با مبلغ واریزی دستگاه‌های کارت‌خوان بیش از 100 میلیارد تومان که اظهارنامه مالیاتی ارائه ننموده‌اند، شده است. رییس سازمان امور مالیاتی گفت: مبلغ واریزی به دستگاه‌های کارت‌خوان این افراد، پول قرض‌الحسنه نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مبالغ واریزشده از طریق کارت به کارت هم مشمول مالیات می‌شود، گفت: تا به این زمان بررسی بر روی مبالغ کارت به کارت شده انجام‌نشده است و برای این کار نیاز به دستورالعمل بانک مرکزی در خصوص تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی افراد داریم.

تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری در ماه آینده

رییس سازمان امور مالیاتی کشور با تأکید بر این نکته که باید طی یک ماه آینده حساب‌های شخصی و تجاری افراد از هم تفکیک و به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام شود، اذعان داشت: تفکیک حساب‌ها به دو روش صورت می‌گیرد یا بر اساس اعلام خود صاحبان حساب یا از طریق بررسی تراکنش‌ها و گردش مالی صاحب حساب توسط بانک مرکزی.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه توضیحات به این نکته اشاره کرد که اگر تعداد دفعات واریزی به یک حساب طی یک ماه از میزان تعیین‌شده به‌طور مثال بیش از ۱۰۰ مرتبه واریز به کارت بیشتر باشد حساب فرد به‌عنوان حساب تجاری در نظر گرفته می‌شود. وی همچنین افزود: این حساب مشکوک به تجاری بوده و از طریق بانک مرکزی به سازمان امور مالیاتی کشور معرفی می‌شود.

منظور در پاسخ به این پرسش که آیا چنین اقدامی به خروج سرمایه از بانک‌ها و تبدیل آن به سکه و دلار و زمین نمی‌شود، اظهار داشت: چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد، جریان اقتصاد یک جریان زاینده است، فعالان اقتصادی و تجار به‌صورت بی‌وقفه در حال خریدوفروش هستند و در اقتصاد جایگزینی برای پول وجود ندارد.

وی بیان کرد: یکی از روش‌ها برای شناسایی فرار مالیاتی در دنیا بررسی حساب مالی افراد است و درصورتی‌که فردی مبلغی پول واریز و یا دریافت می‌کند، باید پاسخگو باشد که این مبلغ بر چه اساس و مبنایی به‌حساب وی منتقل‌شده است.

وی در ادامه افزود: این بررسی‌ها و رصد دستگاه مالیاتی با هوشمند سازی سامانه‌ها در حوزه اخذ مالیات حساب‌ افراد را صورت می‌گیرد و فعالان اقتصادی بر اساس محاسبات مالی و درآمد زایی خود، باید به‌صورت منصفانه به دولت مالیات پرداخت کنند.

منظور با بیان اینکه نظام مالیاتی امین مردم در مالیات ستانی عادلانه خواهد بود به همکاری بانک مرکزی در شناسایی متخلفان مالیاتی اشاره کرد و گفت: کنترل سلامت نظام اقتصادی کشور بر عهده نظام بانکداری کشور ست و مردم چنین کاری را وظیفه بانک مرکزی می‌دانند، در همین راستا عدم اعتماد مردم به این نظام کاملاً بی‌معنا است. 

تنخواه‌داران، مستندات ارائه دهند

وی با اشاره به برخی نگرانی‌ها از نحوه رسیدگی به حساب‌های بانکی بر این نکته تأکید کرد که این احتمال وجود دارد که برخی تمایل نداشته باشند حاکمیت نسبت به فعالیت آن‌ها مداخله داشته باشد، ولی ازآنجایی‌که سازمان امور مالیاتی مسئولیت استیفای حقوق مردم و دولت را بر عهده دارد با هوشمند سازی سامانه‌های مالیاتی، به دنبال جلوگیری از فرار مالیاتی، متخلفان اقتصادی است.

معاون وزیر اقتصاد در پاسخ به پرسش یکی از شنوندگان برنامه مبنی بر وضعیت مالیاتی تنخواه‌داران، تصریح کرد: این قانون مشمول حساب‌هایی است که مبالغ واریز و برداشت‌شده در آن‌ها طی یک سال از یک مبلغ مشخص تعیین‌شده، تجاوز می‌کند، لذا اگر تنخواه واریزی مبلغ بالایی باشد، این افراد ملزم به ارائه مستندات لازم برای اثبات وضعیت مبالغ می‌باشند و سازمان مالیاتی کشور مبلغ مالیات را حساب شرکت مطبوعه تنخواه دار دریافت می‌نماید. رییس سازمان امور مالیاتی کشور در پایان با اشاره به مهلت ارائه اظهارنامه سال ۱۴۰۰ تا پایان تیرماه سال ۱۴۰۱، گفت: متأسفانه در حال حاضر مجوزی برای تمدید این مهلت نداریم و اشخاص حقوقی باید تا پایان تیرماه اظهارنامه مالیاتی خود را به این سازمان ارائه دهند.

منبع: ایرنا

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

1 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
1 سال قبل

7

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت