طراحی پلتفرم بلاک‌چین و توکن اختصاصی توسط همراه‌ اول!

مرکز تحقیق و توسعه شرکت همراه اول، بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور، قصد طراحی و ایجاد پلتفرم بلاک‌چین و تعریف یک توکن اختصاصی را دارد. اداره‌کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران گزارش داد، در طول برگزاری نمایشگاه بین‌المللی ایران تلکام 2021، همراه اول، سامانه بلاک‌چین خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داد و از این پروژه پرده برداشت. امروزه فناوری بلاک‌چین یکی از موضوعات به روز بوده و اکثر صنایع درگیر با این فناوری خواهند بود. مرکز تحقیق و توسعه شرکت همراه اول به عنوان یکی از بزرگترین اپراتورهای منطقه در نظر دارد برای استفاده از ظرفیت‌های فناوری بلاک‌چین، توکن اختصاصی و پلتفرم بلاک‌چین همراه اول را طراحی و پیاده‌سازی کند.

در این پروژه قرار است یک شبکه بلاک‌چینی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مبتنی بر کروم (Quorum) به شکل نیمه متمرکز و مبتنی بر مجوز راه‌اندازی شود که شرایط و چگونگی ورود اعضا و نوع حاکمیت آن، توسط اعضای اصلی همراه اول تعیین و ارائه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در این شبکه بلاک‌چین یک “رمزارز همراه” به عنوان توکن اصلی تعریف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که کاربران از خدمات آن مانند پرداخت‌های همراه اول، خرید بسته اینترنت و …  استفاده خواهند کرد. از ضروریات این پروژه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به بومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی شبکه بلاک‌چین تحت مجوز برای کسب‌و‌کارهای مبتنی بر بلاک‌چین و تامین آن در داخل کشور اشاره کرد.

 این پلتفرم در حوزه‌های اقتصاد، فناوری‌های مالی نوین، و نیز در تلفیق با سایر فناوری‌ها مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء قابل استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد و تمامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حوزه‌های کسب‌و‌کار که نیازمند تعامل چند عضو بر پایه شفافیت، امنیت و اتوماسیون هستند، می‌توانند از این پروژه بهره‌برداری کنند. باتوجه به سابقه خوب همراه اول در بحث توسعه، بسیاری از افراد نسبت به این طرح، خوشبین می‌باشند.

منبع: MCI

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.