تایید تراکنش در بلاک چین چیست و چه هدفی را دنبال می کند؟

تایید تراکنش در بلاک چین به عنوان یک صنعت استاندارد
تایید تراکنش در بلاک چین چیست؟

راهنمای مطالعه

فرآیند تایید تراکنش در بلاک چین

تایید تراکنش در بلاک چین به کاربران اجازه می‌دهد که از امنیت تراکنش های خود در شبکه بلاک چین اطمینان حاصل کنند. زمانی که تراکنشی در شبکه بلاک چین صورت می‌گیرد، به عنوان مثال زمانی که شما تعدادی کوین را برای آدرس کیف پول یکی از دوستان خود ارسال می‌کنید، تراکنش مورد نظر باید در دفتر کار دیجیتال و عمومی و غیر قابل تغییر ثبت شود.

دفتر کار توزیع شده

فرآیند تایید تراکنش در بلاک چین - دفتر کار توزیع شده

دفتر کار توزیع شده غیر قابل تغییر از دنباله‌ای از بلاک‌های دیجیتال تشکیل می‌شود که به یکدیگر متصل هستند. ترتیب قرار گرفتن این بلاک‌ها بر اساس ارجحیت‌های زمانی و در کمتر از یک میلی ثانیه در شبکه ثبت می‌شود. هر تراکنش پس از ثبت شدن در شبکه بلاک چین باید از طریق مکانیزم رضایت جمعی تأیید شود. این تایید تراکنش در بلاک چین از سوی ماینرهای حاضر در شبکه انجام می‌شود. ماینرها برای انجام این کار از مکانیزم اثبات کار استفاده کرده و در ازای تأیید و برقراری امنیت در شبکه، پاداشی را دریافت می‌کنند. مادامی که بلاک‌های جدید از سوی دیگر ماینرهای حاضر در شبکه تأیید می‌شود، جوایزی نیز برای ماینرها در نظر گرفته می‌شود.

با این وجود اگر تراکنش مورد نظر شما روی آخرین بلاک از بلاک چین قرار گرفته باشد همچنان در معرض برگشت و غیر قابل قبول بودن است. این امر به این دلیل اتفاق می‌افتد که ممکن است کاربر شروری به دنبال ایجاد کپی‌هایی از تراکنش مورد نظر باشد و وانمود کند که تراکنش قبلی هرگز روی نداده است. در چنین مواردی شبکه بلاک چین قادر به بررسی سابقه تراکنش‌های انجام شده در دفتر کار عمومی و غیر قابل تغییر خود است و این کار قبل از اینکه تغییری در آن صورت بگیرد انجام می‌شود.

در حالی که امکان تغییر دادن یک تراکنش صحیح وجود ندارد، تراکنش‌های نادرست و شیطنت‌آمیز که کپی شده‌اند به سادگی قابل بازگشت هستند. اگر کاربری نگران است که مبادا تراکنش‌های درست آنها نیز بازگردانده شود، باید بداند که پروتکل امنیت درونی شبکه بلاک چین نیز وجود دارد و اینجا است که تأیید تراکنش‌های شبکه بلاک چین سودمند خواهد بود.

به زبان ساده تایید تراکنش در بلاک چین به تعداد دفعاتی اشاره دارد که بلاک‌های دیگر بر اساس توالی زمانی بعد از بلاکی که تراکنش شما را در خود جای داده است، به شبکه اضافه می‌شوند. به عنوان مثال اگر تراکنش شما در بلاک یک جای گرفته باشد احتمال این موضوع که پس از اینکه تعداد مناسبی تراکنش در شبکه روی داد، بلاک دیگری در دنباله بلاک شما شکل بگیرد بسیار زیاد است. اگر کاربر شروری به دنبال تخریب یک تراکنش یا بازگرداندن آن باشد، باید با رمزگشایی اطلاعات رمزنگاری شده بلاک از سد امنیتی آن عبور کند و در ادامه اطلاعات موجود در بلاک‌هایی را که پس از این بلاک قرار دارند نیز رمزگشایی کنند؛ چراکه تمامی بلاک‌های موجود در زنجیره بلاک چین به یکدیگر متصل هستند.

بنابراین تایید تراکنش در بلاک چین به عنوان معیاری برای امنیت در نظر گرفته می‌شود؛ چراکه با افزوده شدن بلاک‌ها به بلاکی که تراکنش شما را در خود جای داده است، احتمال اینکه تراکنش انجام شده بازگردانده شود نیز به شدت کاهش می‌یابد و این به معنای افزایش امنیت شبکه است. به عبارت دیگر اگر تراکنشی را در شبکه بلاک چین انجام دهید، هر بلاکی که پس از بلاک مورد نظر می‌آید به نوعی یک تأیید به شمار می‌رود. به عبارتی اگر ۳ بلاک پس از بلاک تراکنش شما قرار داشته باشد، در حال حاضر تراکنش شما ۳ بار تأیید شده است.

بلاک چین یک فناوری جدید است که به دلیل قابلیت های بی شماری که دارد، به طور گسترده ای در حوزه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مهمترین ویژگی های بلاک چین، امنیت بالا و عدم تغییرپذیری داده ها است که به وسیله فرآیند تأیید بلاک چین تضمین می شود. فرآیند تایید تراکنش در بلاک چین به معنای تایید و اعتبار سند های قابل تبادل در بلاک چین است. در واقع، زمانی که یک تراکنش انجام می شود، ابتدا باید توسط شبکه از طریق افرادی که به عنوان ماینر در شبکه فعالیت می کنند، تأیید شود. در این فرآیند، تراکنش ها در بلاک های جدید اضافه می شوند و سپس توسط ماینرها تأیید می شوند.

ماینرها و فرایند تایید تراکنش در بلاک چین

فرآیند تایید تراکنش در بلاک چین - ماینرها و فرایند تایید تراکنش در بلاک چین

برای تایید تراکنش در بلاک چین و اضافه کردن آنها به بلاکچین، ماینرها باید ابتدا یک حلقه از معمایی را حل کنند. این معما به عنوان معمایی سخت و پیچیده شناخته می شود و به عنوان معمایی که امنیت بالای بلاک چین را تضمین می کند، شناخته می شود. ماینرها با حل این معما، اثبات می کنند که از نظر محاسباتی، کاری را که برای تأیید تراکنش ها انجام می دهند، به درستی انجام داده اند.

بعد از حل معمایی و اثبات کردن کار صحیح، بلاک جدیدی که تراکنش های جدیدی را شامل می شود، ایجاد می شود. این بلاک با بلاک های قبلی ارتباط دارد و به طور خودکار در بلاک چین اضافه می شود. در این فرآیند، تمام تراکنش های قبلی و بلاک های قبلی در بلاک چین باقی می مانند و هیچ گونه تغییری در آنها ایجاد نمی شود. فرآیند تأیید بلاک چین به عنوان یکی از مهمترین فرآیندهای بلاک چین، امنیت و عدم تغییرپذیری داده ها در بلاک چین را تضمین می کند. با تأیید تراکنش ها، اطمینان حاصل می شود که تراکنش های انجام شده به درستی انجام شده اند و هیچ گونه تغییری در آنها ایجاد نشده است. این فرآیند تأیید بلاک چین در همه شبکه های بلاک چین وجود دارد و برای تضمین امنیت و بهره وری بیشتر در حوزه های مختلف استفاده می شود.

استانداردهای امنیتی تایید تراکنش در بلاک چین

زمانی که از بلاک چین در موارد مالی استفاده می‌شود اکثر بازارهای معاملاتی رمزارز شبکه‌ها به دنبال اخذ حداقل ۳ تأیید برای هر تراکنش هستند که به این ترتیب به طور قطعی از تأیید و غیر قابل بازگشت بودن آن اطمینان حاصل کنند. با توجه به تنوع بالای پروتکل‌های امنیتی سیستم‌های بلاک چین، این امر در هر فضایی متفاوت خواهد بود. اما در نهایت این امر منوط به اندازه تراکنش‌هایی است که در شبکه انجام می‌شود.

با این منطق این نکته نیز صادق خواهد بود که تراکنش‌های بزرگ‌تر نیز برای آنکه تأیید را از شبکه دریافت کنند و امنیت لازم را در اختیار داشته باشند قطعا به تاییدهای بیشتری نیاز خواهند داشت. این در حالی است که تراکنش‌های کوچک‌تر به طبع، به تأییدهای کمتری نیاز دارند. به عنوان مثال شبکه بلاک چین بیت کوین (BTC) مدعی است که یک تأیید برای امنیت تراکنش‌های کمتر از ۱۰۰۰ دلار آمریکا کافی است و این در حالی است که برای تایید تراکنش در بلاک چین بیشتر از ۱۰۰۰۰۰۰ دلار آمریکا به ۶ تایید نیاز است. خوشبختانه میانگین زمانی برای ایجاد هر بلاک در شبکه بلاک چین در حدود ۱۰ دقیقه است. به همین ترتیب تمام تراکنش‌های بیت کوین پس از یک ساعت غیر قابل بازگشت هستند و دیگر ایمن خواهند شد.

متأسفانه مشکلات ذاتی بسیاری در این پروسه وجود دارد. این در حالی است که بلاک چین بیت کوین در مراحل اولیه تلاش‌های بسیاری را برای یافتن جایگزین شبکه مالی سنتی انجام داده است و امروز سرعت تایید تراکنش در بلاک چین به اندازه‌ای سریع شده‌ است که به سادگی با ابر کامپیوترهای حاضر در وال استریت رقابت می‌کند.

بیت کوین در آغاز سال ۲۰۱۸ در هر ثانیه تنها ۳ تا ۴ تراکنش را انجام می‌داد؛ این در حالی است که شبکه بلاک چین اتریوم (ETH) قادر نبود از مرز ۳۰ تراکنش در هر ثانیه عبور کند. خوشبختانه تایید تراکنش در بلاک چین در این مسئله مقصر نیست؛ مشکل اصلی فضایی است که برای ذخیره‌سازی اطلاعات مربوط به اثبات انجام کار PoW در نظر گرفته می‌شود. اثبات کار به تمام نودها یا کامپیوترهای موجود در شبکه امکان دسترسی به اطلاعات موجود در بلاک چین را می‌دهد.

سیستم‌های تایید جدیدی مانند PoS اثبات سهام، با استفاده از تکنیک آجرچینی بلاک چین را در نودهای حاضر در شبکه توزیع می‌کند. به این ترتیب هر مجموعه اطلاعاتی در ارتباط با دیگر مجموعه‌های اطلاعاتی قرار می‌گیرد. این کار به وسیله کلیدهای مرتبط‌کننده ایجاد می‌شود. بنابراین ماینرها باید قدرت‌های خود را تلفیق کنند و به تمام بلاک چین دسترسی داشته باشند. این در حالی است که کاربرانی که علاقه‌ای به نگهداری تمام بلاک چین ندارند نیز به این کار راغب نخواهند بود.

تایید تراکنش در بلاک چین به عنوان یک صنعت استاندارد

فرآیند تایید تراکنش در بلاک چین - تایید تراکنش در بلاک چین به عنوان یک صنعت استاندارد

در حالی که جامعه بلاک چین مدام در حال ابداع راهکاری جدید برای ساده‌تر کردن تراکنش‌ها و امنیت آنها است، تایید تراکنش در بلاک چین همچنان به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای شبکه در نظر گرفته می‌شود. این نکته به خصوص برای کاربران شبکه سودمند است. تأیید بلاک چین به ما این اجازه را می‌دهد که در خصوص امنیت شبکه با کاربران صحبت کنیم. این امر به استانداردی برای شبکه بلاک چین تبدیل شده‌است و برای آینده نه چندان دور نیز همچنان نقش خود را حفظ می‌کند. تأیید بلاک‌ها یکی از مهم‌ترین جنبه‌های ارزش‌یابی برای میزان قانونی بودن و امنیت یک بلاک چین است. چراکه بلاک چینی که برای تأیید تراکنش‌ها به تأییدهای بیشتری نیاز دارد و قادر است در یک بازه زمانی مشخص تعداد تراکنش‌های بیشتری را نیز تولید کند، از دیگر بلاک چین‌ها امن‌تر و قابل‌اعتماد‌تر به نظر می‌رسد.

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

1 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
صدف
1 سال قبل

جامع و کامل

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت