نرخ تورم آمریکا در فوریه به بالاترین حد خود در 4 دهه اخیر است!

تورم ایالات‌متحده در ماه فوریه به بالاترین حد خود در چهار دهه اخیر رسید که این موضوع نشان‌دهنده عدم تعادل عرضه و تقاضا در بحبوحه افزایش قیمت گاز بود. دفتر آمار وزارت کار ایالات‌متحده روز پنجشنبه گزارش داد که شاخص قیمت مصرف‌کننده طی 12 ماه گذشته 7.9 درصد افزایش‌یافته است که این افزایش، سریع‌ترین رشد از سال 1982 تاکنون است. بر اساس گزارش ماهانه، سی پی آی در ماه فوریه 0.8% افزایش یافت که سریع‌تر از افزایش 0.6% گزارش‌شده برای ژانویه است.

اصطلاحاً تورم اصلی که قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، در ماه فوریه 0.5 درصد افزایش یافت که کندتر از انتظارات تحلیلگران است. نرخ تورم اصلی ناشی از افزایش قیمت سرپناه و همچنین هزینه تفریح، لوازم منزل و کرایه خطوط هوایی است.

ادوارد مویا (Edward Moya)، تحلیلگر ارشد بازار در اواندا (Oanda) می‌گوید ارزش بیت‌کوین پس از ششمین گزارش تورم متوالی کاهش یافت. به گفته این دفتر، قیمت بنزین در ماه فوریه 6.6 درصد افزایش یافت که یک سوم افزایش ماهانه در شاخص کل قیمت را به خود اختصاص داد. تحلیلگران می‌گویند افزایش قیمت نفت باعث افزایش تورم و درنتیجه افزایش قیمت بیت‌کوین می‌شود.

بنابر آمار وزارت کار، شاخص غذا در خانه از فوریه 2021 به میزان 8.6 درصد افزایش یافت که بزرگ‌ترین افزایش سالانه از سال 1981 است. گوشت گاو در همان بازه زمانی 16 درصد افزایش یافت.

منبع: Coindesk

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.