نگاهی اجمالی بر بازار گاوی و خرسی!

راهنمای مطالعه

تقریبا هر روز در دنیای سرمایه‌گذاری اصطلاحاتی از قبیل بازار گاوی و خرسی به گوش می‌رسد. این اصطلاحات برای توصیف شرایط بازار به کار گرفته می‌شوند. جهت‌گیری کلی بازار به شدت سبد دارایی شما را تحت‌تأثیر خود قرار می‌دهد. بنابراین لازم است معنی دقیق این اصطلاحات را بدانید و از تأثیرات آن‌ها بر سرمایه‌گذاری خود مطلع شوید.

بازار خرسی و گاوی چیست؟

این اصطلاحات برای تشریح عملکرد کلی بازار به کار برده می‌شود. به عنوان مثال آیا ارزش بازار در حال افزایش است یا از ارزش آن کاسته می‌شود؟ در همین حال از آنجایی که جهت بازار با نگرش سرمایه‌گذاران تعیین می‌شود، از اصطلاحاتی از این دست استفاده می‌شود. این اصطلاحات رویکرد کلی سرمایه‌گذاران درباره بازار و روند آتی آن را نشان می‌دهند.

به زبان ساده‌تر بازار گاوی به بازاری اطلاق می‌شود که روند صعودی را پیش گرفته است. این بازار غالبا روند پایداری در افزایش قیمت‌ها را نشان می‌دهد. به عنوان مثال در بازار گاوی رمز ارز، شاهد افزایش قیمت رمز ارزها و به طور کلی افزایش شاخص اصلی بازار خواهیم بود. در چنین زمانی سرمایه‌گذاران باور دارند که روند صعودی برای یک بازه زمانی طولانی مدت ادامه خواهد داشت. معمولا در چنین سناریوهایی سرمایه گذاران زیادی به سمت بازار جذب می شوند. البته این موضوع بستگی به زمان بازار گاوی نیز دارد. معمولا وقتی مدت زیادی از یک روند صعودی گذشته باشد، افراد با فکر اصلاح قیمت آتی، دست از ادامه ی سرمایه گذاری می کشند.

در سوی مقابل بازار خرسی، بازاری است که نشان‌دهنده روند نزولی است. در این حالت قیمت رمز ارز و شاخص بازار کاهش خواهد یافت. در نتیجه یک روند نزولی آغاز می‌شود که از نگاه سرمایه‌گذاران برای مدتی ادامه خواهد داشت. بسیاری از سرمایه گذاران، بازار خرسی را زمانی که یک رمز ارز به کف قیمت خود نزدیک می شود، برای ورود مجدد و سرمایه گذاری مناسب می دانند.

خصوصیات بازار خرسی و گاوی

اگرچه شرایط خرسی یا گاوی بازار بر اساس روند قیمت‌ها مشخص می‌شود، اما ویژگی‌ها و خصوصیت‌های دیگری نیز وجود دارد که سرمایه‌گذاران باید از آنها مطلع باشند. در فهرست زیر برخی از این فاکتورها را شرح می‌دهیم.

میزان عرضه و تقاضا برای رمز ارز

در یک بازار گاوی میزان تقاضا افزایش می‌یابد و میزان عرضه رمز ارز نیز به شدت کاهش پیدا می‌کند. به عبارت دیگر بسیاری از سرمایه‌گذاران در آرزوی خریدن رمز ارز به سر می‌برند، در حالی که عده کمی قصد فروش رمز ارز خود را دارند. در نتیجه به دنبال رقابت سرمایه‌گذاران برای تصاحب رمز ارزها، قیمت رمز ارز نیز افزایش پیدا می‌کند.

در یک بازار خرسی درست خلاف این اتفاق روی می‌دهد. تعداد کسانی که قصد فروش دارایی خود را دارند به مراتب بیش‌تر از تعداد کسانی است که قصد خرید آن را دارند. به این ترتیب میزان تقاضا از عرضه کم‌تر می شود و در نتیجه قیمت رمز ارز نیز کاهش پیدا می‌کند.

روانشناسی سرمایه‌گذاران

از آنجایی که رفتار بازار تحت تأثیر سرمایه‌گذاران است و بر اساس برداشت سرمایه‌گذاران از وضعیت بازار تعیین می‌شود، روانشناسی سرمایه‌گذاران و احساسات آن‌ها بر افزایش یا کاهش قیمت‌ها تأثیرگذار خواهد بود. عملکرد بازار رمز ارز و روانشناسی سرمایه‌گذاران به شدت به یک‌دیگر وابسته هستند. در یک بازار گاوی، سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار بوده و امید دارند به سود قابل توجهی دست پیدا کنند.

در یک بازار خرسی احساسات منفی در بازار در جریان است؛ چراکه سرمایه‌گذاران به دنبال خارج کردن دارایی‌های خود از بازار رمز ارز و کسب درآمد ثابت در بازار هستند. روی‌هم‌رفته روند نزولی در بازار رمز ارز اعتماد‌به‌نفس سرمایه‌گذاران را متزلزل می‌کند. به همین دلیل آنها ترجیح می‌دهند که سرمایه خود را از بازار خارج کنند؛ همین امر در ادامه، روند نزولی قیمت‌ها را در پی خواهد داشت.

سنجش تغییرات بازار

مهم‌ترین عامل در تعیین شرایط گاوی یا خرسی بازار تنها مشاهده واکنش‌های شدید بازار در مواجهه با یک رویداد خاص نیست. آنچه که مهم است عملکرد بازار در یک بازه زمانی طولانی‌مدت است. تغییرات کوچک تنها نشان‌دهنده روندهای کوتاه‌مدت هستند؛ از طرفی ممکن است این تغییرات نشان‌دهنده یک روند اصلاحی در بازار باشند. در واقع برای تشخیص بازار گاوی یا خرسی باید بازه زمانی طولانی‌تری را در نظر گرفت.

اما این نکته را نیز باید بدانید که تمام روندهای طولانی مدت در بازار نشان‌دهنده بازار خرسی و گاوی نیستند. در مواردی بازار در مواقعی که به دنبال یافتن مسیر یا جهتی تازه است وارد یک دوره رکود می‌شود. در این مورد حرکت‌های صعودی و نزولی متعددی نیز در بازار مشاهده می‌شود که در نهایت به یک روند ثابت در بازار منتهی می‌شود.

در هر یک از این بازارها باید چه کاری انجام دهیم؟

در یک بازار گاوی بهترین و ایده‌آل‌ترین کار برای یک سرمایه‌گذار این است که از روند افزایش قیمت‌ها به نفع خود استفاده کند. به این منظور باید رمز ارز را در مراحل اولیه روند صعودی خریداری کرد. در ادامه با رسیدن قیمت‌ها به بالاترین بازه، آن را به دارایی نقدی و یا استیبل کوین ها تبدیل کرد.

در یک بازار خرسی هر ضرری، موقتی خواهد بود. بنابراین سرمایه‌گذار با اعتمادبه‌نفس بیشتر به صورت کاملا فعال در حجم بیش‌تری سرمایه‌گذاری خواهد کرد و به دنبال کسب سود بیشتر است.

اگرچه در یک بازار خرسی احتمال ضرر بیش‌تر است چرا که ارزش قیمت‌ها در حال کاهش است و پایان این روند نزولی نیز بر کسی مشخص نیست. بنابراین حتی اگر با آرزوی دست‌یابی به سود تصمیم بگیرید که در این بازار سرمایه‌گذاری کنید، به احتمال زیاد قبل از رسیدن به سود، ضررهایی را متحمل خواهید شد

برخی از سرمایه‌گذاران ممکن است به استیبل کوین ها روی بیاورند. عملکرد این رمز ارزها چندان تحت‌تأثیر تغییرات روند قیمت‌های بازار قرار نمی‌گیرد و به همین دلیل هم در شرایط انفجار اقتصادی و رکود اقتصادی نیز پایدار هستند.

علاوه بر این شاید استفاده از پوزیشن کوتاه در بازار خرسی نیز سودمند باشد. در این حالت از سقوط قیمت‌ها سود خواهید برد.

کلام آخر!

بازار گاوی و خرسی بر سرمایه‌گذاری شما اثرگذار خواهند بود. بنابراین بد نیست هنگام سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارز، زمانی را برای تعیین روند فعلی بازار در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که بازار رمز ارز همواره در بازه زمانی طولانی‌مدت سود مثبتی را بر جای خواهد گذاشت.

منبع: Investopedia

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت