همبستگی منفی پایدار بین دیفای و بیت‌کوین در 45 روز گذشته!

درحالی بیت‌کوین (BTC) در کانال 13 هزار دلار معامله می‌شود که بازار دیفای (DeFi) همچنان در تلاش برای بهبود است. داده‌ها نشان می‌دهند که صعود ادامه‌دار قیمت بیت‌کوین در طی 45 روز گذشته به نفع دیفای نبوده است. یکی از موسسین شرکت تحلیلی Markets Science مشهور به بیت‌دیلر (Bitdealer) در این رابطه می‌گوید:

“جالب است بدانید که همبستگی منفی پایدار بین بیت‌کوین و دیفای وجود دارد. این داده‌ها مربوط به 45 روز گذشته یعنی از زمان عرضه رمزارز یونی کوین (UNI) می‌باشد.”

این داده‌ها نشان می‌دهند که صعود بیت‌کوین در روزهای اخیر نه تنها محرکی برای صعود بازار دیفای نبوده،‌ بلکه باعث افت آن نیز شده است. درحال حاضر جهش قدرتمند بیت‌کوین مهمترین تهدید پیش روی بازار دیفای در کوتاه مدت محسوب می‌شود. براساس داده‌های 45 روز اخیر، درصورتی که قیمت بیت‌کوین به سرعت افزایش پیدا کند، کشمکش و بی ثباتی در بازار دیفای ادامه خواهد یافت. محققین شرکت سانتیمنت (Santiment) معتقدند که علائمی مبنی بر ادامه صعود قیمت بیت‌کوین وجود دارد. این محققان با اشاره به کاهش عرضه تتر (USDT) بیان کردند که این اتفاق می‌تواند منجربه ورود جریان نقدینگی به بازارهای دیگر من جمله بازار بیت‌کوین گردد.

آن‌ها در این باره اینطور بیان کرده‌اند که:

“درحالیکه امروز بیت‌کوین در کانال 13 هزار دلار قرار دارد، تغییر در عرضه تتر (و حتی نوسان جزئی در قیمت آن) در ماه اکتبر مشهود است. در ماه جاری، عرضه تتر در صرافی‌ها تا 2.2 درصد‌ کاهش یافته، درحالی‌که قیمت بیت‌کوین افزایش پیدا کرده است.”

علاوه بر این نرخ‌ منفی در بازار فیوچرز نیز باعث افزایش قیمت بیت‌کوین شده است. براساس گزارش شرکت سانتیمنت، همزمان با جهش بیت‌کوین به 14 هزار دلار، میزان عرضه تتر در صرافی‌ها از 21 درصد به 18.8 درصد کاهش یافته است.

معاملات فیوچرز بیت‌کوین از مکانیزمی تحت عنوان سرمایه‌گذاری برای کشف تعادل در بازار استفاده می‌کند. زمانی که اکثر معامله‌گران در حال خرید بیت‌کوین هستند، نرخ وجوه (Funding Rate) مثبت می‌شود و برعکس زمانی که اکثر معامله‌گران اقدام به فروش می‌کنند، نرخ وجوه بیت‌کوین منفی خواهد شد. در طی هفته جاری، نرخ وجوه در اکثر صرافی‌ها من جمله بایننس فیوچرز (Binance Futures) منفی بوده که نشان دهنده افزایش قیمت بیت‌کوین همزمان با افزایش فشار فروش است. این روند بیانگر دو نکته مهم است. اول اینکه قدرت تقاضا بر فشار فروش می‌چربد. دوم اینکه با کاهش فشار فروش، قیمت بیت‌کوین افزایش بیشتری خواهد یافت. 

منبع: U.today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *