پایین ماندن کارمزدهای بیت‌کوین با وجود افزایش قیمت اخیر!

راهنمای مطالعه

درحال حاضر میزان کارمزدهای تراکنش بیت‌کوین (BTC) نسبت به سقف آن در سال 2017 کمتر از 10 درصد است اما ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) معتقد است که این موضوع موقتی بوده و به زودی کارمزدها افزایش می‌یابد. با وجود اینکه قیمت بیت‌کوین در تلاش برای بازپس‌گیری سقف تاریخی خود در سال 2017 است، اما مجموعه عواملی چون تعداد پایین تراکنش‌های درون‌ زنجیره‌ای و کاهش معاملات خرد در بازار باعث شده تا کارمزد تراکنش‌های این رمزارز در سطح پایینی باقی بماند. اگرچه این رمز ارز از صبح امروز با ریزش همراه بوده و بخشی از روند صعودی روزهای اخیر خود را از دست داده است.

درحال حاضر مقدار کارمزد بیت‌کوین به ازای هر تراکنش 3.50 دلار است. درحالی که سه سال گذشته کارمزد ارسال هر مقدار بیت‌کوین به بیش از 50 دلار رسیده بود. اما میانگین ارزش کارمزدها در آستانه رسیدن به 200 هزار دلار است که حکایت از کاهش معاملات خرد در روند صعودی فعلی دارد. این درحالی است که در روند قبلی در سال 2017 شور و هیجان در معاملات خرد عامل جهش قیمت بیت‌کوین به 20 هزار دلار بود. ویتالیک بوترین، خالق اتریوم (ETH)، معتقد است که کارمزدهای فعلی بیت‌کوین پایدار نخواهد ماند.

بوترین در یک رشته توییت عنوان کرده است که قطعا کارمزدهای تراکنش بیت کوین افزایش خواهد یافت و باعث خروج بسیاری از کاربران از این رمزارز خواهد شد.

ویتالیک بوترین در این رابطه می‌گوید:

“وقتی هر سناریویی برای گسترش بیت‌کوین در نهایت به خروج بسیاری از کاربران به دلیل افزایش کارمزد‌های تراکنش‌ ختم می‌شود، دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این رمزارز چه اهمیتی خواهند داشت؟ ضمن اینکه نمی‌توان این ویژگی‌ها را به لایه‌های دومی که برای دور زدن این محدودیت‌ها استفاده می‌شوند، تعمیم داد.”

با این حال داده‌ها نشان می‌دهند که احتمال افزایش کارمزدها در شرایط فعلی بعید است. برای درک بهتر این موضوع کافی است به تعداد تراکنش‌های درحال پردازش، ارزش این تراکنش‌ها و اینکه چه مقدار بیت‌کوین برای بلند‌مدت درحال نگهداری است نگاهی بیندازیم. استخر حافظه (Memory pool) بیت‌کوین که عملکردی مشابه با یک اتاق انتظار برای تراکنش‌ها دارد، نشان می‌دهد که تراکنش‌های تایید‌نشده در هر روز به 38900 عدد تراکنش رسیده که در مقایسه با آمار سال 2017 حدود 80 درصد کاهش یافته است.

شایان ذکر است که علاوه بر کاهش چشمگیر تعداد تراکنش‌ها در طول این روند در مقایسه با روند صعودی قبلی، حتی تعداد تراکنش‌ها در واکنش به جهش قیمت نیز افزایش نداشته است. درواقع، میانگین متحرک هفت روزه از ابتدای سال 2019 تاکنون کاهش یافته است.

در ماه اکتبر میانگین تراکنش‌های بیت‌کوین رکورد 150 هزار دلاری در سال 2017 را شکست. 10 روز پیش این میانگین بالاتر از 190 هزار دلار بود که نشان می‌دهد باوجود کاهش تعداد تراکنش‌ها اما افراد ثروتمندتر یا سازمان‌ها همچنان درحال معامله هستند. نکته دیگر درخصوص روند صعودی اخیر این است که کاربران بیت‌کوین نیز بجای معامله کردن، درحال نگهداری کوین‌های خود هستند. داد‌ه‌های پلتفرم تحلیلی گلس‌نود (Glassnode) نشان می‌دهد که تعداد بیت‌کوین‌های نگهداری شده در صرافی‌ها به سرعت در حال کاهش است به طوریکه تعداد آن‌ها از 21 نوامبر تاکنون 18 درصد کاهش یافته است.

منبع: Cointelegraph

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت