کاربرد بلاک‌چین موضوعی بیشتر از رمزارزها می‌باشد!

بلاک چین‌های غیرمتمرکز، شفاف هستند و ظرفیت کل شبکه را افزایش می‌دهند و درعین‌حال برای کاربران امکان کنترل کامل داده‌هایشان را فراهم می‌آورند. در سال‌های اخیر گزینه‌های استفاده از بلاک چین بسیار فراتر از ارزهای دیجیتال گسترش‌یافته است و صنایع متعددی این فناوری را در طیف گسترده‌ای از زمینه‌ها از جمله مراقبت‌های بهداشتی، لجستیک و خدمات مالی پذیرفته‌اند.

راهنمای مطالعه

بلاک چین‌های غیرمتمرکز، شفاف هستند و ظرفیت کل شبکه را افزایش می‌دهند و درعین‌حال برای کاربران امکان کنترل کامل داده‌هایشان را فراهم می‌آورند. در سال‌های اخیر گزینه‌های استفاده از بلاک چین بسیار فراتر از ارزهای دیجیتال گسترش‌یافته است و صنایع متعددی این فناوری را در طیف گسترده‌ای از زمینه‌ها از جمله مراقبت‌های بهداشتی، لجستیک و خدمات مالی پذیرفته‌اند.

عوامل زیادی در پس این تبلیغات وجود دارد. بلاک چین‌های غیرمتمرکز، شفاف هستند و ظرفیت کل شبکه را افزایش می‌دهند و دریچه‌ای را برای راه حل‌هایی باز می‌کنند که به قدرت محاسباتی قابل‌توجهی نیاز دارند. جدای از این امر و مهم‌تر از همه اینکه بلاک چین‌ها به کاربران این امکان کنترل دارایی‌های خود، از جمله داده‌هایشان را بدون اتکا به اشخاص ثالث را فراهم می‌آورد.

با تکامل بلاک چین، شرکت‌ها در سراسر جهان در تلاش هستند تا بهترین راه‌ها را برای پیاده‌سازی فناوری برای طیف وسیعی از برنامه‌ها بیابند. برای فهم بهتر این موضوع، کوین تلگراف (Cointelegraph) پروژه‌هایی را معرفی کرد که بلاک چین را به زندگی روزمره مردم نزدیک می‌کند.

مراقبت‌های بهداشتی در بلاک چین

سوابق پزشکی مدت‌هاست که قلمرو پزشکان یا مؤسسات بهداشتی در سراسر جهان مد نظر گرفته شده است. در سال 2020، پایگاه داده‌ای که شامل اطلاعات حساسی مانند شناسه‌های دولتی و شماره شناسه مالیاتی بیش از 115,000 نفر بود که برای مجوز گردش کووید-19 درخواست کرده بودند، در آرژانتین افشا شد.

این حادثه الهام‌بخش شلترزوم (ShelterZoom) بود تا راه‌حلی برای محافظت از داده‌های پزشکی بیماران در برابر نفوذهای سایبری مشابه در آینده ایجاد کند. این شرکت یک ارائه‌دهنده نرم‌افزار اسناد هوشمند به‌عنوان یک سرویس ایجاد کرد و با یک بیمارستان خصوصی شریک شد تا به بیماران مالکیت و کنترل کامل بر پرونده‌های پزشکی را بدهد.

چائو چنگ-شورلند، مدیرعامل شلترزوم به کوین تلگراف چنین گفت:

“کلیه پرونده‌های بیماران نشانه‌گذاری می‌شود، به این معنی که یک کلید خصوصی به هر پرونده آنلاین متصل می‌شود.

از طریق یک برنامه افزودنی بر پایه بلاک چین یا برنامه تلفن همراه، کاربران می‌توانند به پروفایل پرونده پزشکی دسترسی داشته باشند و همه عملیات‌های موردنیاز را در هر زمان انجام دهند. همچنین به بیماران اجازه می‌دهد پیوست‌های ایمیل را ردیابی کنند و یا به سهولت دسترسی‌ها را بدون توجه به اینکه گیرنده ایمیل را باز کرده است یا خیر لغو کنند. “

مدیر اجرایی این شرکت توضیح داد:

“با انتقال سوابق به اکوسیستم بلاک چین، ارائه‌دهندگان و بیماران می‌توانند به‌جای اینکه منتظر ارسال سوابق کاغذی یا فکس شوند، فوراً به سوابق پزشکی دسترسی داشته باشند.

در حال حاضر بیش از 300,000 بیمار درنتیجه این مشارکت به برنامه وب 3 (Web3) دسترسی دارند و برنامه‌هایی برای گسترش این خدمات به سایر ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی در آرژانتین وجود دارد.”

مالکیت داده ها

داده‌ها در دهه‌های پس از شروع اینترنت به یک منبع ارزشمند تبدیل‌شده‌اند. از لحاظ تاریخی، کاربران اطلاعات خصوصی خود را به‌صورت رایگان در اختیار وب‌سایت‌ها و خدمات قرار داده‌اند و زمانی که این شرکت‌ها اطلاعات خصوصی خود را به اشخاص ثالث می‌فروشند، سود مالی ندارند. بااین‌حال، با کمک وب 3، کاربران می‌توانند یک بار دیگر کنترل داده‌های خود را در دست بگیرند – و تعیین کنند که آیا از آن برای منافع خود درآمد کسب کنند یا خیر.

دیمو (Dimo) که پروتکل داده حمل‌ونقل غیرمتمرکز است، به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌های خودروی ضبط شده و تأیید شده را ایجاد کنند. مالکان می‌توانند این اطلاعات را به‌صورت خصوصی با برنامه‌ها به اشتراک بگذارند و آن‌ها را قادر می‌سازد تا در مورد نرخ بیمه و تأمین مالی بتوانند مذاکرات بهتری داشته باشند. به ارجاعات و مشارکت در شبکه در توکن دیمو بومی آن پاداش داده می‌شود.

الکس فلیکس، مدیر ارشد سرمایه گذاری کوین فاند (CoinFund)- یکی از سرمایه گذاران دیمو – به کوین تلگراف گفت:

“چه NFT باشد چه بازی، هرچه فناوری بلاک چین در خارج از تجارت و حدس و گمان بیشتر استفاده شود، بیشتر انتظار داریم که مصرف کنندگان ارزش این فناوری را به طور گسترده تری درک کنند. هدف ما این است که به جایی برسیم که مصرف‌کنندگان بدون اینکه قصد داشته باشند به این موضوع فکر کنند، فناوری کریپتو را انتخاب می‌کنند و این از تمرکز بر بهترین موارد استفاده ناشی می‌شود.”

وی بر این اعتقاد است که پروژه‌هایی که بر داده‌های شخص اول متمرکز شده‌اند، جایگزین کوکی‌ها در تبلیغات می‌شوند و شخصی‌سازی را پشتیبانی می‌کنند. وی خاطرنشان کرد: وب 3 به کاربران اجازه می دهد تا از داده‌های خود درآمد کسب کنند و مصرف کنندگان می‌توانند از این نوآوری اساسی که از طریق فناوری بلاک چین ممکن شده است، بهره مند شوند.

لوکس به بلاک چین تبدیل می‌شود

کنسرسیوم بلاک چین آورا (Aura ) به‌منظور اجازه دادن به مشتریان برندهای لوکس برای تأیید صحت محصول تأسیس شد. به‌عنوان‌مثال، پرادا از طریق مشارکت با آورا به مشتریان امکان می‌دهد جواهرات و الماس‌های طلای بازیافتی را ردیابی کنند و از اصالت و شفافیت آن‌ها در هر مرحله از تولید اطمینان حاصل کنند.

از دیگر اعضای کنسرسیوم می‌توان به برندهای آل و ام هاش (LVMH) مانند لویی ویتون (Louis Vuitton) و کریستین دیور (Christian Dior) اشاره کرد. این گروه به مشتریان خود گواهی الماس ارائه می‌دهد که توسط آورا ارائه می‌شود که ویژگی‌ها، منشأ و سفر هر سنگ را ذخیره می‌کند.

قابلیت ردیابی، به‌خصوص در رابطه با الماس، مدت‌هاست که چالشی برای صنعت جواهرسازی بوده است، زیرا وابستگان این صنعت به شدت در تلاش هستند تا اطمینان حاصل نمایند که فقط الماس‌های بدون درگیری و سابقه سیاه فروخته می‌شوند.

در حالی‌که آورا بر پایه بلاک چین اتریوم (Eth) است و از مایکروسافت اژر (Microsoft Azure) استفاده می‌کند، قراردادهای هوشمند ردیابی پروژه و زیرساخت بلاک چین توسط کانسیس (ConsenSys) توسعه داده شده است. دیگر اعضای تأمین مالی این برنامه شامل شرکت‌های مرسدس بنز و کارتیه (Cartier) است.

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت