آشنایی با تله خرسی و مقابله با آن!

  1. تله خرسی چیست؟

تله خرسی، پیش‌زمینه‌ای برای فشار کوتاه، نوعی فروش هماهنگ اما کنترل‌شده برای ایجاد افت موقت در قیمت دارایی است.

اغلب اوقات، معامله گران تازه‌کار هنگام معامله در بازارهایی که با طبقات دارایی مانند سهام، کالاها، اوراق قرضه یا حتی ارزهای دیجیتال سروکار دارند، گرفتار نوسانات قیمت می‌شوند.

برای اینکه از چنین نوساناتی در امان بمانید توصیه می‌شود سرمایه‌گذاری بلندمدت داشته باشید. تغییر قیمت‌ها می‌تواند حتی با تجربه‌ترین معامله‌گران را دچار سردرگمی نماید. این امر شناسایی نشانه‌های یک برگشت کاذب، یک تغییر جهتی لحظه‌ای در خلاف جهت قیمت، قبل ازسرگیری روند زیربنایی را برای جلوگیری از گرفتار شدن در دام آنها را حائز اهمیت می‌نماید.

در بازاری با روند صعودی، یک حرکت نزولی ناگهانی ازنظر قیمت‌ها می‌تواند باعث افزایش نوسانات شود و ممکن است شرکت‌کنندگان بازار را مجبور کند که دارایی‌های بلندمدت را نقد کنند یا به امید کسب درآمد سریع از دارایی پایه چشم‌پوشی کنند. چنین برگشتی اگر توسط گروهی از سرمایه‌گذاران که به‌صورت عمده‌فروش می‌کنند، ایجاد شود، می‌تواند موقتی باشد و تنها تا زمانی که برای خرید مجدد دارایی‌های خود با قیمت پایین‌تر لازم است، طول بکشد.

این شکل از دست‌کاری بازار که تله خرسی نامیده می‌شود، شرکت‌کنندگان نزولی را فریب می‌دهد تا به این باور برسند که معکوس شدن قیمت نشان‌دهنده آغاز یک روند نزولی است و اغلب با ازسرگیری شدید روند صعودی قبلی همراه است.

در چنین دوره‌هایی از نوسانات، فروش یک دارایی برای خرید مجدد آن باقیمت پایین‌تر، ماهیت بسیار سوداگرانه دارد و باعث می‌شود تا معامله‌گران نزولی ریسک بالایی را بپذیرند. ازآنجایی‌که تله خرسی اغلب ناگهانی و کوتاه‌مدت است، ممکن است سرمایه‌گذاران بلندمدت نیز تحت‌فشار فروش موقت به باور ضرر برسند و این امر موجب شود بخشی از سود و یا کلیه سود خود را از دست بدهند.

2.تله خرس در بازارهای رمزارز چگونه عمل می کند؟

ازنظر مکانیزم مشابه همان‌طور که در سایر رده‌های دارایی دیده می‌شود، تله خرس در بازارهای ارزهای دیجیتال معاملات نزولی و صعودی را فریب می‌دهد.

تله خرس در بازارهای رمزارز که برای توصیف مکانیسم و معکوس کوتاه‌مدت که به صورت جعلی شروع روند نزولی را نشان می‌دهد، استفاده می‌شود، نوعی از دست‌کاری بازار است که با تلاش‌های هماهنگ گروهی از معامله گران که حجم بالایی از دارایی را در اختیاردارند، ایجاد می‌شود.

با اقدام هماهنگ فروشندگان، فروش دسته‌جمعی یک توکن خاص باعث کاهش قیمت آن می‌شود و سایر شرکت‌کنندگان خرده‌فروش را تحت تأثیر قرار می‌دهد تا باور کنند که روند صعودی به پایان رسیده است. درنتیجه بسیاری از سرمایه‌گذاران ممکن است دارایی‌های خود را بفروشند و این منجر به کاهش بیشتر قیمت برای چند ساعت یا درنهایت چند روز می‌شود.

معمولاً، در صورت شکست قیمت به پایین‌ترین سطح‌های قبلی، این گروه‌های معامله‌گر با اقدام به خرید مجدد مقادیر فروخته‌شده با قیمت‌های کاهش یافته را آغاز می‌کنند که این امر باعث یک حرکت صعودی شدید می‌شود که معاملات نزولی را به‌طور انبوه به دام می‌اندازد.

معامله‌گرانی که معاملات کوتاه‌مدت انجام می‌دهند در تلاش برای محدود کردن ضرر خود، به‌سرعت برای خرید ارز مجدد اقدام می‌کنند و این شتاب خرید تنها باعث افزایش قیمت می‌شود. بنابراین، با فروش با قیمت بالاتر و بازخرید همه موقعیت‌های فروخته‌شده در سطح قیمتی پایین‌تر، گروه معامله‌گران یا تله گذاران خرس قصد دارند بدون اینکه بر مقدار ارز دیجیتال نگه‌داشته شده توسط آنها در بلندمدت تأثیر بگذارند، از این تفاوت قیمت بهره ببرند

3. تله خرس در شورت سلینگ

شورت سلینگ (Short-selling) یک ارز دیجیتال یا ایجاد موقعیت‌های کوتاه از طریق سایر ابزارهای بازار، مقدمه‌ای برای تشکیل یک تله خرس است.

مانند سایر کلاس‌های دارایی مانند اوراق بهادار پر معامله، ارزهای رمزنگاری‌شده محبوب مانند بیت‌کوین (BTC) را می‌توان با استفاده از مکانیسم‌های مختلفی مانند توکن‌های معاملات کوتاه‌مدت، معاملات مارجین(margin ) یا معاملات فیوچرز (futures) و گزینه‌های ارز دیجیتال پایه را می‌توان برای کوتاه‌مدت معامله کرد. این راه‌ها اغلب توسط معامله گران بالغ و سرمایه‌گذاران نهادی برای محافظت از موقعیت خود در بازار ثانویه استفاده می‌شود که می‌توانند در صورت معکوس شدن بازار یا روند، از سرمایه گذاری‌های خود محافظت کنند.

به‌این‌ترتیب، پوزیشن شورت یک ارز دیجیتال یا فروش فیوچرز آن با هر یک از ابزارهای موجود، یک روش معمول است، اما در حجم‌هایی انجام می‌شود که کسری از حجم معاملات توکن اولیه هستند. بااین‌حال، هنگامی‌که این کار در مقیاس بسیار بزرگ انجام شود، فروش فیوچرز یک ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین می‌تواند به دلیل افزایش زیاد ضریب ترس، فشار نزولی زیادی بر قیمت آن ایجاد کند.

شاخص‌های فنی مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) می‌توانند به ورود یک ارز دیجیتال به قلمرو نزولی اشاره کنند، که سپس می‌تواند باعث فروش گسترده‌تر شود که توسط سرمایه‌گذاران خرده که کمتر نسبت به وضعیت ارزهای دیجیتال آگاه هستند و می‌خواهند ریسک‌های موجود را حذف کنند، ایجاد می‌کند. اگر این احساسات حفظ شود و قیمت‌ها به زیر سطوح حمایتی کلیدی کاهش یابد، می‌تواند حتی سرمایه‌گذاران نزولی بیشتری را به سمت کوتاهی سوق دهد تا فرصتی سودآور برای نهادهای تجاری بزرگ باشد تا با پوشش موقعیت‌های فروش اولیه خود، تله خرسی ایجاد کنند.

بنابراین، یک تله خرس با شورت سلینگ یک ارز دیجیتال توسط گروهی از سرمایه‌گذاران که دارای حجم بالایی از توکن هستند، پیش می‌آید و زمانی پایان می‌یابد که موقعیت‌های مشتقه خود را ببندند، موقعیت‌های کریپتو شورت سل خود را بازخرید کنند یا ترکیبی از هر دو را بخرند.

درحالی‌که هرکسی می‌تواند یک موقعیت شورت سلینگ را آغاز کند یا یک ارز دیجیتال را به‌صورت کوتاه نگه دارد و بفروشد، تبانی با سایر شرکت‌کنندگان برای دست‌کاری قیمت دارایی در بازارهایی مانند ایالات‌متحده غیرقانونی تلقی می‌شود و می‌تواند خشم مقامات مختلف مرکزی را برانگیزد.

4. تله خرس صعودی است یا نزولی؟

با ترکیب یک حرکت نزولی و صعودی، یک تله خرسی می‌تواند توسط معامله گران نزولی و صعودی با استفاده از استراتژی‌های متفاوت و نتایج بالقوه متفاوت معامله شود.
به معنای دقیق‌تر، ازآنجایی‌که تله خرس، شامل تغییراتی درحرکت دارایی اصلی می‌شود که برخلاف روند صعودی اولیه است و قبل از اینکه دوباره به‌سرعت معکوس شود تا مسیر صعودی خود را از سر بگیرد موجب ناارامی و استرس معامله‌گران و فعالان بازار می‌شود.

درصورتی‌که قیمت دارایی از سطح مقاومت fاخیر فراتر رود، می‌تواند یک علامت مثبت باشد و ممکن است توسط یک معامله‌گر صعودی به‌عنوان سیگنال خرید تعبیر شود. از سوی دیگر، افرادی که موضع صعودی دارند، ممکن است از استراتژی‌ای که شامل فروش همزمان و قرار دادن سطوح قیمت کلیدی برای به‌دست آوردن سود در یک محدوده قیمتی وسیع است، استفاده نمایند

برای یک معامله‌گر بازار خرسی، اولین بازگشت روند را می‌توان به‌عنوان نشانه‌ای برای فروش تفسیر کرد که نیاز به تجزیه‌وتحلیل ریسک-پاداش صحیح و احتیاط شدید برای جلوگیری از دست دادن سرمایه دارد. نقطه ورود برای گرفتن یک موقعیت کوتاه باید کاملاً زمان‌بندی‌شده باشد و این امر تجارت یک تله خرس را برای یک معامله‌گر نزولی بسیار دشوار می‌کند.

. هرگونه خطایی در تشخیص ازسرگیری روند صعودی اساسی می‌تواند برای موقعیت‌های نزولی فاجعه‌بار باشد، به‌ویژه اگر شورت سل یا اهرم یا لوریج (Leverage) باشد.

5.چگونه تله خرس را شناسایی و از آن دوری کنیم؟

به‌عنوان یک پیشنهادی که شاید برای معامله گران تازه‌کار دشوار به نظر برسد، تله خرس را می‌توان با استفاده از ابزارهای نموداری موجود در اکثر پلتفرم‌های معاملاتی تشخیص داد و نیاز به احتیاط دارد.
در بیشتر موارد، شناسایی تله خرس نیازمند استفاده از شاخص‌های معاملاتی و ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند شاخص قدرت نسبی ، سطوح فیبوناچی و شاخص‌های حجم است. این گزینه‌ها احتمالاً تأیید می‌کنند که آیا روند معکوس پس از یک دوره حرکت صعودی ثابت قیمت واقعی است یا صرفاً یک تله شورت است.
هرگونه روند نزولی باید با حجم معاملات بالا هدایت شود تا احتمال ایجاد تله خرسی رد شود. به‌طورکلی، ترکیبی از عوامل، ازجمله تغییر قیمت درست زیر سطح حمایت کلیدی، عدم بسته شدن به زیر سطوح بحرانی فیبوناچی و حجم پایین، نشانه‌هایی از شکل‌گیری تله خرسی هستند.
برای سرمایه‌گذاران بازار رمزارز با تمایل به ریسک کم، بهتر است از معامله در حین برگشت‌های ناگهانی و غیرقابل اثبات قیمت اجتناب کنند، مگر اینکه اقدام قیمت و حجم، بازگشت روند به زیر سطح حمایت مهم را تأیید کند.
منطقی است که در چنین مواقعی ذخایر ارزهای دیجیتال را حفظ کنیم و از فروش خودداری کنیم، مگر اینکه قیمت‌ها از قیمت اولیه خرید یا سطح استاپ لاست عبور کرده باشند. درک اینکه چگونه ارزهای دیجیتال و کل بازار رمزارز به اخبار، احساسات یا حتی روانشناسی جمعیت واکنش نشان می‌دهند مفید است.
انجام چنین کاری از آن چیزی باشد که به نظر می‌رسد بسیار دشوارتر است. به‌خصوص زمانی که یکی از عوامل نوسانات بالای مرتبط با اکثر ارزهای دیجیتال در تجارت امروز باشد.
از سوی دیگر، اگر می‌خواهید از برگشت حرکت سود ببرید، بهتر است به‌جای شورت سل یا تبدیل‌شدن به یک فروشنده لانگ در ارز دیجیتال به‌صورت آگاهانه و زیربنایی، وارد گزینه فروش شوید. چنین توصیه‌ای به این دلیل است که اگر ارز دیجیتال روند صعودی خود را از سر بگیرد، شورت سل یا کال سل می‌تواند معامله‌گر را در معرض خطرات بسیاری قرار دهد، درصورتی‌که در صورت انتخاب موقعیت فروش، چنین مواردی بسیار کم روی می‌دهد.

در استراتژی دوم، ضررها به پرداختی حق صرافی محدود می‌شود و هیچ ارتباطی با موقعیت طولانی رمزارز که از قبل حفظ‌شده است ندارد. برای سرمایه‌گذاران بلندمدت که به دنبال سود بدون ریسک بالا هستند، بهتر است در طول تله خرسی به‌طورکلی از معامله دوری کنند.

منبع: Cointelegraph

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.