مقایسه قیمت صرافی های ارز دیجیتال

نام صرافی قیمت خرید(تومان) قیمت فروش(تومان) کارمزد(درصد) لینک عضویت
نوبیتکس 0 0 ثبت نام
بیت پین 0 0 ثبت نام
بیت ایمن 0 0 ثبت نام
تبدیل 0 0 ثبت نام
اکسچینو 0 0 ثبت نام
او ام پی فینکس 0 0 ثبت نام
والکس 0 0 ثبت نام
اکسیر 0 0 ثبت نام
ارزپایا 0 0 ثبت نام
جیبیتکس 0 0 ثبت نام
همتاپای 0 0 ثبت نام
اکسبیتو 0 0 ثبت نام
سلام کریپتو 0 0 ثبت نام
کوین کده 0 0 ثبت نام
افرا تتر 0 0 ثبت نام
آبان تتر 0 0 ثبت نام
توایکس 0 0 ثبت نام
فینیکس 0 0 ثبت نام
اوکی اکسچنج 0 0 ثبت نام
ایکس نوین 0 0 ثبت نام

لیست بهترین صرافی های ارز دیجیتال ایرانی

شکی نیست که همه صرافی‌ها مدعی ارائه بهترین خدمات یا ارزان‌ترین کارمزدها هستند. کاربران حرفه‌ای قبل از ثبت نام در یک صرافی، آن را با عیارهای شاخص بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی یا خارجی می‌سنجند. در ادامه برخی از این ویژگی‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

صرافی ایرانی بهتر است یا خارجی؟

پیش از آنکه به سراغ بررسی صرافی‌ها و یافتن بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی برویم، بهتر است ببینیم که اصلاً استفاده از صرافی‌های ایرانی بهتر است یا صرافی‌‌های خارجی؟ پاسخ این سؤال را بهتر است این‌گونه بیان کنیم:

در سال‌های نه‌چندان دور، صرافی‌های ایرانی محدود به صرافی‌های فروشگاهی می‌شدند. سازوکار آنها ساده بود و گویی شما قصد خرید ارز فیات از یک صرافی را داشتید. به ‌مرور برخی صرافی‌ها برای رسیدن به‌ عنوان بهترین صرافی ارز دیجیتال، صرافی‌های خود را تبدیل به بازارهای معاملاتی کردند و شبیه برترین صرافی‌های دنیا مانند بایننس شدند. امروز می‌توان گفت برخی از این صرافی‌ها، دست کمی از صرافی‌های خارجی ندارند. اما اگر بخواهیم مهم‌ترین دلیل استفاده از صرافی‌های ایرانی را بیان کنیم، باید گفت که امکان بلوکه شدن موجودی شما در صرافی‌های خارجی به دلیل مسائل سیاسی وجود دارد. بنابراین بهتر است که دارایی خود را در صرافی‌های ایرانی نگهداری کنید.

صرافی متمرکز بهتر است یا غیرمتمرکز؟

برای پاسخ به این پرسش، ابتدا صرافی‌های متمرکز و صرافی‌های غیرمتمرکز را مقایسه می‌کنیم. در صرافی غیرمتمرکز، کاربران کنترل را در اختیار دارند اما در صرافی متمرکز، پلتفرم این کار را انجام می‌دهد. امنیت صرافی غیرمتمرکز بیشتر است و کمتر در معرض تهدید هکرها واقع می‌شود؛ کارمزدها بسیار کم و حتی نزدیک به صفر است و با نقدینگی کم نیز می‌توان معامله کرد. بنابراین در مجموع، صرافی‌های غیرمتمرکز خیلی بهتر از صرافی‌های متمرکز هستند اما متأسفانه امکان استفاده از چنین صرافی‌هایی برای ایرانیان در کشور وجود ندارد.

صرافی فروشگاهی بهتر است یا صرافی بازار معاملاتی؟

اگر صرافی‌های فروشگاهی را نسل اول صرافی‌ها قلمداد کنیم، بدون شک صرافی‌های بازار معاملاتی در فهرست صرافی‌های نسل جدید قرار می‌گیرند. اما اگر بخواهیم این دو را در مقام مقایسه با هم بررسی کنیم، می‌توان گفت که صرافی بازارهای معاملاتی از جهات مختلفی از صرافی‌های فروشگاهی بهتر هستند. به ‌عنوان مثال امکان انجام معاملات در قیمت موردنظر یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این نوع از صرافی‌ها است.

ویژگی‌های بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی

حال که قصد سرمایه‌گذاری در صرافی ایرانی را دارید، بد نیست ویژگی‌های یک صرافی برای کسب عنوان بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی را با هم مرور کنیم. این ویژگی‌ها می‌توانند یکی از عناوین زیر باشند:

حجم معاملات، قدمت و سابقه، تعداد ارزهای قابل خرید و فروش، فعالیت تحت نظارت پلیس فتا، میزان کارمزد معاملات و موارد دیگر که هر یک را جداگانه بررسی می‌کنیم:

بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر حجم معاملات

اگر بتوانید حجم معاملات یک صرافی را تشخیص دهید، به آسانی می‌توانید بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی را از این منظر پیدا کنید و از مزایای آن بهره ببرید.

هرچند حجم معاملات یک صرافی می‌تواند دستکاری شود، اما به ‌طور کلی حجم بالای معاملات یک صرافی، شاخصی حاصل از چند ویژگی مهم مانند اعتماد کاربران، کارمزد مناسب و … است.

بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر قدمت و سابقه فعالیت

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کرد، سابقه فعالیت یک صرافی رمزارزی است. به طور قطع هر چه سابقه یک صرافی بیشتر باشد، اعتماد به آن آسان‌تر است. با ورود به صفحه اختصاصی هر صرافی که در بالای همین صفحه آمده است، می‌توانید سال تأسیس و قدمت آن را مشاهده کنید.

بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر تعداد ارز قابل معامله

تصور کنید که در یک صرافی ثبت نام کرده‌‌اید، ولی ارز مورد نظر شما در آن صرافی داد و ستد نمی‌شود. اینجا است که مجبور می‌شوید به یک صرافی دیگر مراجعه کنید و دوباره مراحل ثبت نام و احراز هویت را انجام دهید. در بین ده‌ها صرافی ایرانی، صرافی‌هایی هستند که از 500 ارز دیجیتال و رمزارز پشتیبانی می‌کنند. با ورود به صفحه اختصاصی هر صرافی که در بالای همین صفحه آمده است، می‌توانید تعداد ارز پشتیبانی‌شده در هر صرافی را مشاهده کنید.

قانونی بودن

باتوجه به اینکه در حال حاضر در مورد فعالیت صرافی‌های کریپتویی هیچ قانون شفاف و مشخصی تصویب نشده است، بر همین اساس، نمی‌توان فعالیت صرافی‌های رمزارزی داخلی را غیرقانونی دانست. اما در این میان صرافی‌هایی وجود دارند که دارای مجوزهای مختلف، اینماد و .. هستند که طبیعتاً به اعتبار آنها نسبت به دیگر رقبا می‌افزاید.

فعالیت تحت نظر پلیس فتا

اگر ریسک‌پذیری پایینی دارید، بهتر است قبل از ثبت نام در صرافی‌های ارز دیجیتال، از فعالیت آنها تحت نظر پلیس فتا اطمینان حاصل کنید. مزیت این صرافی‌ها نسبت به رقبای خود، آسودگی خیال کاربران در زمان ایجاد مشکل در زمان معاملات و حتی بعد از آن است.

میزان کارمزد معاملات

میزان کارمزد معاملات در صرافی‌ها، یکی از مهم‌ترین آیتم‌هایی است که در انتخاب یک صرافی مؤثر است. البته که برخی از امکانات در مواردی به ‌قدری اهمیت دارد که می‌توان از میزان کارمزد چشم‌پوشی کرد. با ورود به صفحه اختصاصی هر صرافی که در بالای همین صفحه آمده است، می‌توانید میزان کارمزد معاملاتی هر صرافی را مشاهده کنید.

میزان کارمزد برداشت

کارمزد برداشت نیز از دیگر عوامل شناسایی بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی است. گاهی خود معامله در صرافی، کارمزد ندارد اما هنگام برداشت رمزارز یا برداشت ریالی، از شما کارمزد گرفته می‌شود. بنابراین اگر نمی‌خواهید کارمزد زیادی بپردازید، علاوه بر کارمزد معامله، به کارمزد برداشت نیز توجه داشته باشید.

داشتن اپلیکیشن

بهره‌مندی از اپلیکیشن به‌روز و دارای رابط کاربری آسان، یکی از مزیت‌هایی است که کاربران زیادی را به خود جلب می‌کند. برای اطلاع از اینکه کدام صرافی‌ها از اپلیکیشن بهره‌مند هستند به جدول بالای صفحه مراجعه نمایید.

پاسخگویی آنلاین و شبانه‌روزی

پاسخگویی و پشتیبانی شبانه‌روزی و آنلاین، یکی از بهترین ویژگی‌‌هایی است که یک صرافی رمزارزی دارد. بازار ارزهای دیجیتال، بازاری آنلاین و شبانه‌روزی است که در 24 ساعت و 7 روز هفته فعال است. ممکن است کاربری بخواهد برای کسب سود بیشتر، در نیمه‌شب خرید و فروش داشته باشد. از این رو، به صرافی‌ای نیاز خواهد داشت که به صورت 24 ساعته از فعالیت‌های او پشتیبانی کند.

قیمت‌های واقعی

ارائه قیمت‌های نزدیک به قیمت واقعی نیز یکی از شروط برای تبدیل شدن به بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی است. از این رو هنگام انتخاب صرافی مناسب برای آغاز معاملات خود، ابتدا قیمت نمایشی و قیمت تمام‌شده معاملات خود را بررسی و در صورت عدم مغایرت، اقدام به واریز مقادیر بیشتر نمایید.

احراز هویت سریع و آسان

در سال‌های گذشته پروسه احراز هویت حداقل 24 ساعت طول می‌کشید. در این دوران و در بهترین حالت، کاربران قبل از احراز هویت، تقریباً امکان معامله رمزارزها را نداشتند. اما امروزه احراز هویت به چند بخش تقسیم شده است و با انجام هر مرحله، قسمتی از محدودیت‌ها برداشته می‌شود. در حال حاضر صرافی‌هایی وجود دارند که سرعت احراز هویت کاربران خود را از چیزی حدود 24 ساعت به 5 دقیقه کاهش داده‌اند.

تجربه کاربری مطلوب

راحتی استفاده از سایت یا اپلیکیشن برای کاربران بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه در غیر این صورت ممکن است دچار سردرگمی شوند و حتی موجودی ریالی یا ارزی خود را از دست بدهند. بر همین اساس محیط کاربری ساده و کاربرپسند می‌تواند از ویژگی‌های مهمی باشد که یک صرافی را در لیست بهترین صرافی‌های داخلی قرار می‌دهد.

کیف پول اختصاصی

ارائه کیف پول برای هر کاربر در صرافی، مساوی با صرفه‌جویی در زمان کاربران در حین معاملات رمزارزی است. وقتی شما قصد خرید یک رمزارز را دارید، کیف پول ريالی/ تومانی می‌تواند کمک فراوانی در ثبت معاملات در قیمت موردنظر شما بکند. همچنین برای جلوگیری از پرداخت کارمزدهای برداشت و کارمزدهای شبکه، می‌توانید از کیف پول‌های رمزارزی داخلی صرافی برای ذخیره رمزارزهای خود استفاده کنید. در صرافی‌های فروشگاهی این آیتم برای خرید وجود داشت اما واریز رمزارز به کیف پول ممکن نبود و همین امر در زمان فروش ارز ممکن بود به ضرر کاربر تمام شود. نکته دیگر در بهره‌مندی از امکان کیف پول، داشتن کیف پول اختصاصی است. در صرافی‌های دارای کیف پول اختصاصی، به هر کاربر آدرس منحصربه‌فردی برای واریز رمزارزها ارائه می‌شود. اما در کیف پول مجازی این‌طور نیست. بر همین اساس صرافی‌هایی که از کیف پول اختصاصی پشتیبانی می‌کنند، امنیت بیشتری را برای دارایی کاربران فراهم می‌آورند.

حداقل میزان خرید و فروش

در سال‌های اولیه فعالیت صرافی‌های رمزارزی، امکان خرید ارزهای دیجیتال کمتر از چندصد هزار تومان وجود نداشت. اما با پیشرفت صرافی‌ها و اضافه‌شدن امکانات بیشتر، اکنون امکان خرید و فروش بدون محدودیت نیز وجود دارد. در برخی از صرافی‌های داخلی امکان خرید ارز دیجیتال با تنها 10 هزار تومان نیز فراهم شده است. بدیهی است که این امکان برای کاربران تازه‌کار بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

لازم به ذکر است که تمامی قیمت‌های موجود در جدول فوق، از طرف خود صرافی‌ها ارائه شده است و تیم ارز جدید هیچ گونه مسئولیتی در قبال درستی یا نادرستی اطلاعات ارسالی صرافی‌ها ندارد.

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات