تتر چیست و نحوه کارکرد آن چگونه است؟

راهنمای مطالعه

تتر (USDT) رمزارزی است که معادل ارزش دلار آمریکا را دارد. هدف اصلی ایجاد ارز باثباتی بود که به منزله یک دلار دیجیتالی به کار گرفته شود. سکه‌هایی که به این منظور روی کار آمده‌اند و نقش جایگزین‌های ثابتی برای دلار برعهده گرفته‌اند، استیبل کوین می‌نامیم. تتر یکی از معروف‌ترین استیبل کوین‌های موجود است و نقش جایگزین مناسبی برای دلار را در بسیاری از بازارهای معاملاتی بر عهده گرفته است.

بر‌اساس اطلاعات درج‌شده در سایت این ارز، تتر امکان انتقال پول نقد به رمزارز را ایجاد کرده است. به این ترتیب ارزش در ارتباط مستقیم با ارزش ارز ملی خواهد بود. این ارز ملی دلار آمریکا است.

تتر نیز درست مانند دیگر رمزارزها از شبکه بلاک‌چین استفاده می‌کند. اما برخلاف دیگر رمزارزها در ابتدا از حمایت 100 درصدی دلار برخوردار بود. این بدان معناست که به انداز هر توکن، دلاری در صندوق ذخیره ارزی نگهداری می‌شود. نسبت تتر به دلاری که در صندوق نگهداری می شود، یک به یک است. 

 در بهترین حالت این بدان معناست که تتر با قیمت 1 دلار در تمام بازارهای معاملاتی رد و بدل می‌شود و این امکان وجود دارد که به عنوان دلار نیز به کار برده شود.

 کاربرد اولیه تتر این است که این ارز ثبات بیشتری را در مقایسه با دیگر ارزهای دارای تورم در پی دارد. از این گذشته امکان نقد کردن ارز در بازارهایی که امکان معامله با دلار و بانک‌ها را ندارند نیز میسر می‌شود. با استفاده از این ارز از نظر تئوری قادر خواهید بود دارایی خود را به سکه‌ای انتقال دهید که ارزشی معادل با دلار دارد، حتی در بازارهایی که معاملات را با ارزهای بدون پشتوانه انجام نمی‌دهند. همین قابلیت به‌خودی‌خود بسیار ارزشمند است، اما قابلیت‌های این ارز از این نیز ارزشمند‌تر است. بسیاری از بازارها امکان معامله تتر را به صورت جفت ارز فراهم کرده‌اند. به این ترتیب شما می‌توانید با استفاده از سکه‌ای که ارزشی معادل دلار دارد سکه‌های دیگر را بخرید. با این وجود در کنار مزایای ارزشمند تتر این ارز معایبی را نیز به همراه دارد. 

حقیقت این است که نگرانی‌ها و دل‌مشغولی‌های فراوانی درباره تتر وجود دارد که تمام کاربران باید از آن اطلاع داشته باشند. این نگرانی وجود دارد که ممکن است در برهه‌ای از زمان امکان دریافت دلار به جای تتر امکان‌پذیر نباشد. این نگرانی نیز وجود دارد که تمام فضای رمزارز‌ها درگیر تتر شده باشند؛ چراکه این ارز به نوعی جایگزینی برای دلار است.

به عبارت دیگر نگرانی‌هایی نیز در‌خصوص طبیعت دارای مرکزیت این ارز وجود دارد. برخی نگران این موضوع هستند که عموم مردم راهی برای تایید کامل سیستمی که تتر با نمایش اسناد، بلاک چین عمومی و بررسی دقیق عمومی  خود به کار گرفته است، در اختیار ندارند. 

مشکلات و مزایای موجود حول مفاهیم مشابهی می‌گردند. برخی از آنها عبارت‌‌اند از تتری شدن رمزارز‌ها با استفاده از ارزی که جایگزین دلار است و توسط افراد واسطه مدیریت می‌شود، در ادامه انتظاری را نیز به دنبال خواهد داشت. این امر تا حدی کنایه‌آمیز به نظر می‌رسد؛ چراکه مشکل اعتماد و دارای مرکزیت بودن دقیقا همان مشکلی بود که رمزارز‌ها در تلاش برای حل آن بودند. 

مشکلی که به دنبال این امر روی می‌دهد، این است که شرکت تتر با وجود اینکه از تکنولوژی بلاک چین استفاده می‌کند، درواقع قرارداد هوشمند توزیع‌شده‌ای نیست که بدون مرکزیت باشد. درواقع این شرکت از سوی افرادی مدیریت می‌شود که از ما می‌خواهند به آنها اعتماد کنیم. البته از آنجایی که در حال حاضر از بازار معاملاتی دارای مرکزیت استفاده می‌کنیم و نیاز داریم که این بازارها به نقدینگی دسترسی داشته باشند، قادر هستیم بگوییم که تتر دقیقا همان چیزی است که پزشک در شرایط فعلی برای بازار رمزارزها تجویز کرده است. 

در نهایت دارای مرکزیت بودن این ارز، آن را به گزینه بد و اشتباهی تبدیل نمی‌کند. بلکه آن را بیشتر در دسته‌بندی ریپل قرار می‌دهد تا در دسته‌بندی بیت کوین. به این ترتیب شرکت‌هایی وجود دارند که با رمزارز در تعامل هستند و به طور کامل بدون مرکزیت نیستند. با این وجود برای کنار گذاشتن نگرانی‌های موجود و برای تاکید بیشتر باید گفت که تتر در برخی از موارد بسیار مفید‌تر واقع می‌شود؛ چرا‌که ارزش این ارز بسیار ثابت است و در بسیاری از معاملاتی که در بازارهای رمزارز دنیا انجام می‌شود نیز مناسب است. این ارز می‌تواند نقدینگی را در اختیار بازارهای معاملاتی سراسر جهان قرار دهد.

 امروز همه بر سر این موضوع اتفاق نظر داریم که هر تتر یک دلار ارزش دارد و به این ترتیب این ارز در تمام بازارهای معاملاتی کاربرد دارد. اینگونه به نظر می‌رسد که کارآیی تتر بر مشکلات احتمالی آن برتری دارد. صرف نظر از نگرانی‌های موجود اینطور به نظر می‌رسد که تتر تا‌کنون به‌خوبی عمل کرده است و جایگاه ویژه‌ای را برای خود کسب کرده است.

بنیاد تتر بعد از مدتی فعالیت، سیستم خود را تغییر داد. در حال حاضر تتر کلمات درج‌شده در سایت خود را درباره اینکه چگونه از تتر حمایت می‌شود، تغییر داده است. در‌واقع این ارز اعلام کرده است که دیگر با نسبت یک به یک توسط دلار حمایت نشده و معادل تتر‌های موجود، دلارهایی در بانک نگهداری نمی‌شوند. درعوض در سایت می‌خوانیم که هر تتر از حمایت صد‌درصدی صندوق ذخیره برخوردار است. این صندوق شامل ارز سنتی و ارزهای معادل است. البته ممکن است در زمان‌های متفاوت دارایی‌ها و وام‌های تتر یا دیگر تامین‌کنندگان نیز به این صندوق اضافه شود. هر تتر همواره برابر با یک دلار است و ارزشی برابر با یک دلار دارد. 

نگرانی‌های به‌وجود‌آمده واقعی هستند اما نباید به آنها اجازه دهید که شما را از ورود در بهترین بازه خرید ‌به بازار تتر بازدارند. مزایای تتر که مانند یک دلار دیجیتالی رمزنگاری شده، ثابت است و به اندازه دیگر رمزارزها نیز تحت تاثیر گمانه‌زنی‌ها نیست. همین امر یکی از برترین امتیاز های موجود در دنیای پر‌فراز‌و‌نشیب رمزارز است. در دنیای پر از نوسان رمزارز، بد نیست که کمی هم ثبات داشته باشیم.

منبع: cryptocurrencyfacts

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت