ERC-20 چیست و در شبکه اتریوم چه کاربردی دارد؟

ERC-20 چیست و در شبکه اتریوم چه کاربردی دارد؟

راهنمای مطالعه

اتریوم (ETH) رمزارز معروف و سیستم بلاک‌چینی است که بسیاری از توکن‌ها بر پایه این شبکه‌ تشکیل می‌شوند. اتریوم در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد و به وسیله استاندارد ERC-20 به یکی از محرک‌های ارزشمند در جامعه رمزارز تبدیل شد. توکن‌ها در سیستم اتریوم دامنه وسیعی از دارایی‌های دیجیتال را تشکیل می‌دهند مانند ووچرها، IOU‌ها و اشیای قابل لمس در دنیای واقعی.

ERC-20 چیست؟

این توکن و استاندارد، یکی از شناخته‌شده‌ترین استانداردهای توکنی اتریوم است که به نام ERC-20 شناخته می‌شود. ERC-20 به عنوان یک استاندارد فنی روی کار آمد و در قراردادهای هوشمندی که در شبکه بلاک‌چین به کار برده می‌شوند، فهرستی از قوانین را در بر می‌گیرد که تمام توکن‌ها بر پایه اتریوم باید از آن تبعیت کنند.

ERC-20 از برخی لحاظ شباهت زیادی به بیت کوین، لایت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال دارد. توکن‌های ERC-20 دارایی‌هایی هستند که بر پایه بلاک‌چین استوار شده‌اند، دارای ارزش هستند و امکان ارسال و دریافت آنها نیز وجود دارد. تفاوت اصلی این ارزها در این است که به جای آنکه روی بلاک‌چین خود کارآیی داشته باشند، روی شبکه اتریوم عمل می‌کنند.

ERC-20 مجموعه‌ای از قوانین را تعریف می‌کند

این توکن به شدت حائز اهمیت است. توکن ERC-20 مجموعه‌ای از قواعد را تعریف می‌کند که باید از سوی تمام توکن‌های اتریوم در نظر گرفته شود. برخی از این قوانین شامل نحوه نقل و انتقال توکن‌ها و چگونگی تایید تراکنش‌ها می‌باشد، از این گذشته نحوه دسترسی کاربران به اطلاعات مربوط به هر توکن و همین‌طور مجموع توکن‌های در گردش همگی ازجمله قوانینی است که در این استاندارد لحاظ شده است.

متعاقبا این توکن و استاندارد، قدرت زیادی را در اختیار توسعه‌دهندگان تمام ارزها می‌گذارد. آنها قادر خواهند بود به درستی عملکرد هر توکن را در شبکه بزرگ اتریوم پیش‌بینی کنند. این امر تا حد زیادی شیوه انجام کارها را برای توسعه‌دهندگان ساده کرده است. آنها می‌توانند با اطلاع از اینکه دیگر نیازی به انجام مجدد پروژه‌ای پس از انتشار توکن جدید نیست، کار خود را ادامه می‌دهند و تنها کاری که باید انجام دهند تبعیت از قوانین است. این پذیرش تا حد زیادی ضروری است. درواقع پذیرفتن این قوانین بین توکن‌های متفاوتی که در اتریوم رد و بدل می‌شوند، سازگاری را به وجود می‌آورد.

بسیاری از رمزارزهای برجسته از توکن ERC-20 استفاده می‌کنند. برخی از آنها عبارت هستند از: maker (Maker)،Basic Attention Token (BAT)،Augar (REP) و OmiseGo (OMG). اگر قصد دارید رمزارزی را خریداری کنید که دارای توکن ERC-20 است، باید والتی داشته باشید که با این توکن‌ها سازگار باشد. خوشبختانه از آنجایی که توکن‌های ERC-20 بسیار معروف هستند، گزینه‌های متفاوتی برای انتخاب والت نیز وجود دارد.

قابلیت ERC-20

این استاندارد ۶ قابلیت متفاوت را برای عملکرد بهتر دیگر توکن‌های شبکه اتریوم عرضه می‌کند. این قابلیت‌ها غالبا به عملکردهای اصلی شامل روش انتقال توکن‌ها و نحوه دسترسی کاربران به یک توکن خاص نیز مربوط می‌شود.

 روی‌هم‌رفته این مجموعه از قابلیت‌ها و سیگنال‌ها از عملکرد صحیح هر نوع توکنی در سراسر شبکه اتریوم اطمینان حاصل پیدا می‌کند. به‌این‌ترتیب تقریبا تمام والت‌های دیجیتالی که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند، از توکن‌های ERC-20 نیز حمایت می‌کنند. اما از آنجایی که توکن استاندارد ERC-20 نسبتا در شرف شکوفایی است، به احتمال زیادی مشکلاتی نیز در عملکرد آن مشاهده می‌شود که باید به دقت شناسایی و برطرف شوند. به عنوان مثال سابق بر این توکن‌های اتریومی که به قراردادهای هوشمند ارسال می‌شدند، بخشی از دارایی را بر باد می‌دادند؛ چرا که یک اشتباه در پروتکل‌ها به معنی این است که قرارداد توکن پاسخ درستی به تلاشی که برای انتقال مستقیم انجام می‌شود نمی دهند. این امر منجر به از دست دادن بخشی از پولی می‌شود که در پروسه نقل و انتقال دخیل است.

منبع: Investopedia

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت