معرفی توکن WBTC ، توکنی با پشتوانه بیت کوین در شبکه اتریوم

معرفی توکن WBTC ، توکنی با پشتوانه بیت کوین در شبکه اتریوم
توکن WBTC چیست؟

راهنمای مطالعه

توکن WBTC چیست؟ چرا مهم است؟ قبل از پاسخ ابتدا بایستی گفت بیت کوین نخستین، بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین دارایی رمزنگاری‌شده در سراسر جهان است. با این وجود نوآوری‌های دیگری در دیگر بخش‌های شبکه بلاک چین روی داد که دنیای بدون مرکزیت مالی که با سرعت زیادی در حال رشد است و با نام دیفای (DeFi) شناخته می‌شود یکی از این تغییرات است. WBTC در تلاش است که با کنار هم گذاشتن ارزش (از بیت کوین) و نقدینگی (از پول) در واقع بهترین‌های این دو دنیا را در کنار یکدیگر قرار دهد و بیت کوین را به ارزی کارآمد در دنیای دیفای‌ها تبدیل کند.

توکن WBTC چیست؟ به زبان ساه

توکن WBTC یک رمزارز است که با استفاده از شبکه بلاکچین اتریوم ساخته شده است. WBTC مخفف Wrapped Bitcoin است و به معنای بیت کوین پوشیده شده است. یعنی WBTC از دارایی بیت کوین پشتیبانی می کند و به صورت یک توکن ERC-20 در شبکه اتریوم قابل معامله است.

در واقع این توکن به شما این امکان را می دهد که بیت کوین (BTC) خود را به صورت توکنی در شبکه اتریوم نگه دارید و از امکانات این شبکه مانند انتقال سریع و کم هزینه، استفاده کنید. همچنین می توانید با استفاده از این توکن به راحتی در دسترسی به دیگر توکن ها و دارایی های دیجیتالی دیگر شبکه اتریوم باشید.

برای خرید این توکن، باید بیت کوین خود را به یکی از صرافی هایی که این امکان را دارند ارسال کنید و در مقابل توکن WBTC دریافت کنید. همچنین می توانید این توکن خود را به بیت کوین تبدیل کنید و به صرافی هایی که این امکان را دارند، ارسال کنید تا بیت کوین هایتان را دریافت کنید.

توکن WBTC برای کسانی که می خواهند از امکانات شبکه اتریوم استفاده کنند و به همین دلیل بیت کوین خود را در این شبکه نگه دارند، بسیار مناسب است. همچنین این توکن برای افرادی که می خواهند در بازار توکن ها و دارایی های دیجیتالی معامله کنند، یکی از انتخاب های مناسب است. با توجه به این که بیت کوین یکی از پرمخاطب ترین دارایی های دیجیتالی است، WBTC نیز برای توسعه بازار توکن ها و دارایی های دیجیتالی بسیار مهم است.

WBTC ایده چه کسی است؟

معرفی توکن WBTC ، توکنی با پشتوانه بیت کوین در شبکه اتریوم

WBTC یا Wrapped Bitcoin ایده‌ای است که توسط یک گروه از توسعه دهندگان و شرکت‌ها به منظور ایجاد اتصال بین بیت کوین (Bitcoin) و بلاکچین اتریوم ایجاد شده است. این ایده برای تبادل بیتکوین در شبکه اتریوم به صورت ERC-20 Token به کار می‌رود. این توکن با هدف ایجاد پل بین دو بلاکچین بیتکوین و اتریوم و رفع محدودیت‌هایی که برای تعامل مستقیم بین این دو وجود دارد، طراحی شده است. با استفاده از این توکن، کاربران می‌توانند بیتکوین خود را به صورت ERC-20 توکن در شبکه اتریوم قرار داده و از قابلیت‌ها و اکوسیستم‌های موجود در این شبکه بهره‌برداری کنند.

برای ایجاد WBTC، ابتدا کاربران بیت کوین خود را به یک شرکت نگهدارنده معتبر مانند BitGo واگذار می‌کنند. سپس شرکت نگهدارنده، معادل بیت کوین در شبکه اتریوم را به کاربر صادر می‌کند. این معادل بیتکوین که WBTC نامیده می‌شود، به صورت ERC-20 Token در شبکه اتریوم قابل تبادل و استفاده است. ایده WBTC ابتدا توسط گروهی از شرکت‌ها و سازمان‌ها شامل BitGo، Kyber Network و Republic Protocol در سال ۲۰۱۸ مطرح شد. این ایده به منظور ارتقاء اکوسیستم‌های مالی دسنترالایز شده مبتنی بر بلاکچین و اتصال آنها به اکوسیستم بیتکوین ایجاد شد.

توکن WBTC چگونه کار می‌کند؟

توکن WBTC برای کار کردن در شبکه اتریوم و ایجاد اتصال بین بیتکوین و اتریوم از استاندارد ERC-20 استفاده می‌کند. در زیر توضیحی اجمالی از نحوه کارکرد این توکن آمده است:

۱. واریز بیت کوین: کاربرانی که می‌خواهند این توکن را دریافت کنند، ابتدا بیت کوین خود را به یک شرکت نگهدارنده WBTC ارسال می‌کنند. شرکت نگهدارنده بیت کوین را دریافت کرده و مقدار معادل آن را به کاربر در شبکه اتریوم به صورت WBTC صادر می‌کند.

۲. صدور WBTC: شرکت نگهدارنده این توکن پس از دریافت بیت کوین، WBTC را در شبکه اتریوم با استفاده از قرارداد هوشمند صادر می‌کند. این توکن صادرشده به صورت یک توکن ERC-20 عمل می‌کند که قابلیت تبادل و انتقال در شبکه اتریوم را دارد.

۳. نگهداری و تایید: شرکت نگهدارنده WBTC مسئول نگهداری بیتکوین و معادل آن در شبکه اتریوم است. این شرکت با اطمینان از تطابق معادل این توکن با بیتکوین موجود در انبار خود، اعتبار WBTC های صادرشده را تایید می‌کند.

۴. تبادل و استفاده: WBTC که به صورت توکنی در شبکه اتریوم وجود دارد، می‌تواند در اکوسیستم‌ها و دستگاه‌های موجود در شبکه اتریوم مورد استفاده قرار بگیرد. مثلاً کاربران می‌توانند WBTC را در صرافی‌ها تبادل کنند، در قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم استفاده کنند یا به عنوان سرمایه در محصولات مالی دسنترالایز شده مانند DeFi و NFT استفاده کنند.

۵. واگذاری و بازگرداندن: کاربرانی که می‌خواهند بیتکوین خود را از WBTC به دست بیاورند، می‌توانند این توکن را به شرکت نگهدارنده بازگردانده و به جای آن بیتکوین خود را دریافت کنند. کمیسیون معمولاً برای این تراکنش‌ها وجود دارد که به عنوان هزینه‌ای برای تبدیل بیتکوین به WBTC و بالعکس در نظر گرفته می‌شود.

در کل، این توکن به عنوان یک پل بین بیت کوین و شبکه اتریوم عمل می‌کند. این امکان را به کاربران می‌دهد تا از قابلیت‌ها و اکوسیستم‌های موجود در شبکه اتریوم بهره‌برداری کنند در حالی که به بیتکوین خود وفادار بمانند. این توکن به عنوان یک توکن ERC-20 معمولی در شبکه اتریوم قابل تبادل، نگهداری و استفاده است و با استفاده از قراردادهای هوشمند و تایید شرکت نگهدارنده WBTC، تعامل مستقیم بین بیتکوین و اتریوم را ممکن می‌سازد.

چه کسی WBTC را اختراع کرد؟

معرفی توکن WBTC ، توکنی با پشتوانه بیت کوین در شبکه اتریوم

بیت کوین در لفافه یا WBTC طی ماین‌نت اتریوم در ژانویه ۲۰۱۹ روی کار آمد. این توکن در نتیجه همکاری پروژه‌هایی بین بزرگترین نقش‌آفرینان فضای دیفای یعنی BitGo، Ren، Dharma، Kyber، Compound، MarketDAO روی داد. آنها پروتکل‌هایی را برای ایجاد نقدینگی بیشتر در شبکه بیت کوین و به پشتوانه اتریوم در نظر گرفتند. این پروژه در حال حاضر از سوی سازمان‌های بدون مرکزیت ناشناس (decentralized Autonomous Organization) یا DAO مدیریت می‌شود و به همین دلیل از آنها با نام WBTC DAO یاد می‌شود.

WBTC تنها پروژه‌ای نیست که بیت کوین و شبکه اتریوم را کنار یکدیگر آورده است. پروژه‌ای با نام imToken نیز توکن ERC20 را ایجاد کرد که imBTC نام داشت و معادل یک بیت کوین بود.

چرا توکن WBTC تا این اندازه حائز اهمیت است؟

بسیاری از معروف‌ترین دپ‌های دیفای موجود در شبکه اتریوم برای ادامه فعالیت خود به همکاری نیاز دارند. محصولاتی مانند MakerDAO و Compound از کاربران می‌خواهند که با کنار گذاشتن رمزارزها، دیگر رمزارزها را قرض بگیرند. چراکه ارزش کلی اتریوم به مراتب کوچک‌تر از ارزش بیت کوین است. همین امر تا حد زیادی روی میزان گسترش و بزرگی این پروتکل‌ها تاثیرگذار خواهد بود. با پیش کشیدن بیت کوین میزان نقدینگی موجود در شبکه بیشتر شده و به‌این‌ترتیب منبعی برای همکاری دپ‌ها نیز تامین می‌شود. WBTC این امکان را نیز فراهم می‌کند که در عین حال با نگهداری سرمایه از طریق قرض‌گیر‌ی یا وام‌دهی پول از دپ‌های دیفایی مانند Compound نیز کسب درآمد کنید.

چه تفاوت های دیگری وجود دارد؟

از آنجایی‌که همچنان تفاوت‌هایی نیز بین بیت کوین و اتریوم وجود دارد، این دو زنجیره قادر نیستند به سادگی با یکدیگر سخن بگویند؛ برای این کار به اعتماد مردم نیاز است. WBTC در مقایسه با بیت کوین هرگز به چنین سطحی از امنیت و اعتماد دست پیدا نمی‌کند؛ چراکه این ارز برای مدیریت سیستم خود به کمک سازمان‌ها و مردم نیاز دارد و نه کدگذاری محض.

این توکن به منظور افزایش اعتماد و شفافیت تحت بررسی‌های دقیقی قرار گرفت که تمام تراکنش‌ها و تاییدهای مربوط به زنجیره اتریوم و بیت کوین را نیز منتشر کرده است. کاربران به صورت کاملا مستقل تایید می‌کنند که چه تعداد بیت کوین به آدرس WBTC در شبکه بلاک چین بیت کوین ارسال شده است و در ادامه بررسی می‌کنند که آیا تراکنش‌ها در تناسب با تولید این توکن ها روی شبکه اتریوم هستند. روند معکوس که با سوزاندن WBTC بیت کوین خریداری می‌شود نیز روی زنجیره قابل مشاهده است.

نحوه تولید توکن‌های WBTC

اعضای حاکم بر WBTC DAO تصمیم گرفتند که به‌روزرسانی‌های عظیم و همین‌طور تغییراتی را در پروتکل ایجاد کنند. همچنین تغییراتی در افرادی که نقش خریدار و فروشنده را برعهده می‌گیرند نیز اعمال کنند.

کاربرانی که بیت کوین در اختیار دارند و می‌خواهند آن را با WBTC معاوضه کنند باید با خریداران در تعامل باشند. خریداران پروسه ضرب یا سوزاندن توکن‌های WBTC را با تایید هویت کاربر آغاز می‌کنند. متصدیان نیز بیت کوین‌های واقعی را در لفافه نگه می‌دارند و کار ضرب سکه یا سوزان توکن‌ها را در بلاک چین اتریوم ذخیره می‌کنند. زمانی که این توکن سوزانده می‌شود بیت کوین به کاربر بازگردانده می‌شود. پس از ضرب WBTC جدید بیت کوین از کاربر گرفته شده و در صندوق متصدی نگهداری می‌شود.

چطور باید این توکن را نگهداری کنید؟

از آنجایی که WBTC نوعی از توکن‌های ERC20 هستند، امکان مبادله آنها در بازار رمز ارزهای بدون مرکزیت مانند Kyber یا Uniswap نیز وجود دارد. اگر می‌خواهید که بیت کوین را با این توکن معاوضه کنید می‌توانید از یکی از فروشندگان WBTC استفاده کنید: Dharma، Kyber، Set protocol، GOPAX، AirSwap، prycto، Ren و ETHfinex برخی از این بازارها هستند.

آینده این توکن

آینده این ارز در گرو این نیست که افراد چگونه از این ارز استفاده می‌کنند، بلکه در این باره است که توسعه‌دهندگان با استفاده از WBTC چه چیزی را خواهند ساخت. این توکن به عنوان توکن ERC20 که به هیچ مجوزی نیاز ندارد به بخش مهمی از اپلیکیشن‌های دیفای تبدیل می‌شود. بهترین مثال از نحوه عملکرد WBTC تبدیل شدن آن به بلاکی از ساختار دیفای است که در قالب TokenSets مشاهده می‌شود. این امر تا حد زیادی محصولاتی را تولید کرده است که به صورت کاملا خودکار امکان معامله میان WBTC و اتریوم را برای کسب درآمد بیشتر از هر دو دارایی به وجود آورده است و به‌این‌ترتیب بهترین‌های هر دو دنیا در کنار یکدیگر عرضه می‌شود.

Bingx
wallex
nobitex
coinex
abantether
bitpin
Bingx
coinex
wallex
abantether
nobitex
bitpin

با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر، از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

خبرنامه
اطلاع از

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتتغییر روزانهتغییر هفتگیقیمت تومانی

آخرین مطالب سایت