WBTC چیست و چه کاربردی دارد؟

WBTC چیست و چه کاربردی دارد؟

راهنمای مطالعه

WBTC مخفف عبارت بیت کوین (BTC) در لفافه است (Wrapped Bitcoin). این حروف نشان‌دهنده توکن‌هایی است که از حمایت بیت کوین برخوردار هستند. به این ترتیب WBTC برابر با یک بیت کوین است. امکان معاوضه بیت کوین با WBTC و برعکس وجود دارد.

بیت کوین نخستین، بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین دارایی رمزنگاری‌شده در سراسر جهان است. با این وجود نوآوری‌های دیگری در دیگر بخش‌های شبکه بلاک چین روی داد که دنیای بدون مرکزیت مالی که با سرعت زیادی در حال رشد است و با نام دیفای (DeFi) شناخته می‌شود یکی از این تغییرات است. WBTC در تلاش است که با کنار هم گذاشتن ارزش (از بیت کوین) و نقدینگی (از پول) در واقع بهترین‌های این دو دنیا را در کنار یکدیگر قرار دهد و بیت کوین را به ارزی کارآمد در دنیای دیفای‌ها تبدیل کند.

WBTC چیست؟

WBTC مخفف عبارت بیت کوین در لفافه است و این حروف به توکن‌هایی اطلاق می‌شود که نشان‌دهنده بیت کوین است. به‌این‌ترتیب WBTC برابر با یک بیت کوین است. امکان معاوضه بیت کوین با WBTC و برعکس وجود دارد. این ارز یک توکن ERC20 است و همین امر سبب شده است که نقل و انتقال در مقایسه با بیت کوین به مراتب سریع‌تر انجام شود. اما مهم‌ترین مزیت WBTC انسجام آن با دنیای والت‌های اتریوم، دپ‌ها و قراردادهای هوشمند است.

چه کسی WBTC را اختراع کرد؟

بیت کوین در لفافه یا WBTC طی ماین‌نت اتریوم در ژانویه ۲۰۱۹ روی کار آمد. WBTC در نتیجه همکاری پروژه‌هایی بین بزرگترین نقش‌آفرینان فضای دیفای یعنی BitGo، Ren، Dharma، Kyber، Compound، MarketDAO روی داد. آنها پروتکل‌هایی را برای ایجاد نقدینگی بیشتر در شبکه بیت کوین و به پشتوانه اتریوم در نظر گرفتند. این پروژه در حال حاضر از سوی سازمان‌های بدون مرکزیت ناشناس (decentralized Autonomous Organization) یا DAO مدیریت می‌شود و به همین دلیل از آنها با نام WBTC DAO یاد می‌شود.

WBTC تنها پروژه‌ای نیست که بیت کوین و شبکه اتریوم را کنار یکدیگر آورده است. پروژه‌ای با نام imToken نیز توکن ERC20 را ایجاد کرد که imBTC نام داشت و معادل یک بیت کوین بود.

چرا این توکن تا این اندازه حائز اهمیت است؟

بسیاری از معروف‌ترین دپ‌های دیفای موجود در شبکه اتریوم برای ادامه فعالیت خود به همکاری نیاز دارند. محصولاتی مانند MakerDAO و Compound از کاربران می‌خواهند که با کنار گذاشتن رمزارزها، دیگر رمزارزها را قرض بگیرند. چراکه ارزش کلی اتریوم به مراتب کوچک‌تر از ارزش بیت کوین است. همین امر تا حد زیادی روی میزان گسترش و بزرگی این پروتکل‌ها تاثیرگذار خواهد بود. با پیش کشیدن بیت کوین میزان نقدینگی موجود در شبکه بیشتر شده و به‌این‌ترتیب منبعی برای همکاری دپ‌ها نیز تامین می‌شود. WBTC این امکان را نیز فراهم می‌کند که در عین حال با نگهداری سرمایه از طریق قرض‌گیر‌ی یا وام‌دهی پول از دپ‌های دیفایی مانند Compound نیز کسب درآمد کنید.

چه تفاوت‌های دیگری وجود دارد؟

از آنجایی‌که همچنان تفاوت‌هایی نیز بین بیت کوین و اتریوم وجود دارد، این دو زنجیره قادر نیستند به سادگی با یکدیگر سخن بگویند؛ برای این کار به اعتماد مردم نیاز است. WBTC در مقایسه با بیت کوین هرگز به چنین سطحی از امنیت و اعتماد دست پیدا نمی‌کند؛ چراکه این ارز برای مدیریت سیستم خود به کمک سازمان‌ها و مردم نیاز دارد و نه کدگذاری محض.

WBTC به منظور افزایش اعتماد و شفافیت تحت بررسی‌های دقیقی قرار گرفت که تمام تراکنش‌ها و تاییدهای مربوط به زنجیره اتریوم و بیت کوین را نیز منتشر کرده است. کاربران به صورت کاملا مستقل تایید می‌کنند که چه تعداد بیت کوین به آدرس WBTC در شبکه بلاک چین بیت کوین ارسال شده است و در ادامه بررسی می‌کنند که آیا تراکنش‌ها در تناسب با تولید توکن‌های WBTC روی شبکه اتریوم هستند. روند معکوس که با سوزاندن WBTC بیت کوین خریداری می‌شود نیز روی زنجیره قابل مشاهده است.

نحوه تولید توکن‌های WBTC

اعضای حاکم بر WBTC DAO تصمیم گرفتند که به‌روزرسانی‌های عظیم و همین‌طور تغییراتی را در پروتکل ایجاد کنند. همچنین تغییراتی در افرادی که نقش خریدار و فروشنده را برعهده می‌گیرند نیز اعمال کنند.

کاربرانی که بیت کوین در اختیار دارند و می‌خواهند آن را با WBTC معاوضه کنند باید با خریداران در تعامل باشند. خریداران پروسه ضرب یا سوزاندن توکن‌های WBTC را با تایید هویت کاربر آغاز می‌کنند. متصدیان نیز بیت کوین‌های واقعی را در لفافه نگه می‌دارند و کار ضرب سکه یا سوزان توکن‌ها را در بلاک چین اتریوم ذخیره می‌کنند. زمانی که WBTC سوزانده می‌شود بیت کوین به کاربر بازگردانده می‌شود. پس از ضرب WBTC جدید بیت کوین از کاربر گرفته شده و در صندوق متصدی نگهداری می‌شود.

چطور باید توکن‌های WBTC را نگهداری کنید؟

از آنجایی که WBTC نوعی از توکن‌های ERC20 هستند، امکان مبادله آنها در بازار رمز ارزهای بدون مرکزیت مانند Kyber یا Uniswap نیز وجود دارد. اگر می‌خواهید که بیت کوین را با WBTC معاوضه کنید می‌توانید از یکی از فروشندگان WBTC استفاده کنید: Dharma، Kyber، Set protocol، GOPAX، AirSwap، prycto، Ren و ETHfinex برخی از این بازارها هستند.

آینده این توکن

آینده این ارز در گرو این نیست که افراد چگونه از این ارز استفاده می‌کنند، بلکه در این باره است که توسعه‌دهندگان با استفاده از WBTC چه چیزی را خواهند ساخت. توکن WBTC به عنوان توکن ERC20 که به هیچ مجوزی نیاز ندارد به بخش مهمی از اپلیکیشن‌های دیفای تبدیل می‌شود. بهترین مثال از نحوه عملکرد WBTC تبدیل شدن آن به بلاکی از ساختار دیفای است که در قالب TokenSets مشاهده می‌شود. این امر تا حد زیادی محصولاتی را تولید کرده است که به صورت کاملا خودکار امکان معامله میان WBTC و اتریوم را برای کسب درآمد بیشتر از هر دو دارایی به وجود آورده است و به‌این‌ترتیب بهترین‌های هر دو دنیا در کنار یکدیگر عرضه می‌شود.

منبع: Decrypt

در ادامه بخوانید:

مرتبط پست ها

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید

امتیاز پست: / 5. بر اساس رای

اولین رای را ثبت نمایید

ممکن است علاقه مند باشید

مرتبط پست ها

به بحث بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت

5 ارز برتر بازار

# ارز دیجیتالقيمتقیمت تومانیتغییر روزانهتغییر هفتگی

آخرین مطالب سایت